Problem odkładania wszystkiego na później dotyczy wielu osób. Jakie czynności najczęściej schodzą na drugi plan? Jak to na nas wpływa? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z aktorem i wokalistą Filipem Cembalą, TikTokerką Klaudią Klimczyk oraz psycholożką motywacji dr Ewą Jarczewską-Gerc.
Filip Cembala i Klaudia Klimczyk o odkładaniu na później
Filip Cembala - jak przyznał w Dzień Dobry TVN - jest prokrastynatorem i odkłada wszystko na jutro. - Straciłem już nadzieję, że zacznę robić inaczej. To jest wpisane w moje DNA. Wczoraj zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak robię, to usprawiedliwiając siebie i zmywając poczucie winy, to [...] chcę coś poczuć, rodzaj adrenaliny, która jest przypisana temu na ostatnią chwilę i przybić sobie piątkę, że jak zwykle się udało - mówił aktor i wokalista.
Jak dodał, notorycznie przekłada naukę tekstów. - Kocham swoją pracę ponad wszystko, ale to jest ta część, że wtedy jestem w stanie posprzątać całe mieszkanie, czego też nie robię. To jest nudne, odtwórcze i nie chce mi się tego. Poza tym opracowałem kompromis [...], że nie odkładam tego na trzy minuty przed wejściem na scenę, tylko wiem, że potrzebuję trzech dni. Dwa tygodnie dałyby mi komfort, ale trzy dni zrobią coś takiego: pierwszego nauczę się z błędami, drugiego bez błędów, ale ze stresem, a trzeciego już bez stresu i będzie - wyjaśnił nasz gość.
Klaudia Klimczyk - podobnie jak przedmówca - wiele odkłada na potem. - Przed chwilą żeśmy rozmawiali, czy w ogóle wystąpimy dzisiaj w Dzień Dobry TVN, czy przełożymy na jutro - zaśmiała się TikTokerka.
Natomiast na co dzień na górze listy naszej rozmówczyni odkładania na później znajdują się obowiązki domowe, w szczególności składanie prania i prasowanie.
Odkładanie na jutro - jak wpływa na osoby nisko- i wysokoreaktywne?
Przekładanie na potem często wiąże się ze stresem.
- Stres nie zawsze jest zły. To zależy od różnic indywidualnych, temperamentu. Są osoby, które mają duże zapotrzebowanie na bodźce i wtedy lepiej u nich wychodzi to odkładanie i zostawianie na ostatni moment. Osoby niskoreaktywne [...] poszukują pobudzenia i u nich to działa - tłumaczyła dr Ewa Jarczewska-Gerc.
- U osób wysokoreaktywnych, czyli takich, u których pobudzenie jest wyższe, odłożenie na ostatni moment to sytuacja, że rzeczywiście będzie więcej tego stresu. Nam się wydaje, że w jakiś sposób sobie go oszczędzimy, a my go sobie dokładamy - dodała psycholog motywacji.
Czy zdaniem specjalistki Filip Cembala jest prokrastynatorem? Dlaczego tak często odkładamy obowiązki domowe? Czy nasi goście kierują się tą zasadą również w przypadku ważnych rozmów? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Prokrastynacja, czyli "Zajmę się tym jutro"
- Notorycznie odkładasz rzeczy na potem? Prokrastynacja to nie lenistwo. "Często dotyczy specjalistów"
- Dlaczego odkładamy sprawy "na potem"? Trener mentalny podał konkretne wskazówki, jak temu zaradzić
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News