Psychologia

Notorycznie odkładasz rzeczy na potem? Prokrastynacja to nie lenistwo. "Często dotyczy specjalistów"

Psychologia

Autor:
Michalina
Kobla
Czym różni się lenistwo od prokrastynacji?
Czym różni się lenistwo od prokrastynacji? Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Prokrastynacja, jako egzotycznie brzmiący termin, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Często jednak używamy go nieprawidłowo i mylimy z lenistwem. O zasadniczych różnicach między tymi dwoma zjawiskami w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychologiem Piotrem Mosakiem.

Czym różni się prokrastynacja od lenistwa?

Prokrastynator odkłada zadania w czasie, ale, wbrew pozorom, nie robi tego z lenistwa. Zazwyczaj za jego postawą stoi perfekcjonizm.

- To jest odpowiedzialność za bardzo wiele rzeczy i próba zrobienia czegoś doskonale. To nie jest odkładanie. To jest czekanie na wejście w tryb działania oraz moment, w którym wiem, jak to zrobić - wyjaśniał psycholog.

Piotr Moskal podkreślił, że mylony z prokrastynatorem leń nie będzie miał chęci wykonywać działań i najchętniej oddeleguje je na innych. Nie będzie to miało związku z opisywanym wcześniej oczekiwaniem na stan gotowości i perfekcjonizmem.

- Często to dotyczy specjalistów. Tych, którzy chcieliby coś zrobić dobrze. Rozpoznają, że coś jest niedoskonałe i nie mogą się zgodzić na bylejakość - doprecyzował ekspert.

Czym jest prokrastynacja?

Psycholog podkreślił, że zjawisko, które zresztą dotyczy również jego samego, wiąże się z przeładowaniem obowiązkami i chęcią wykonania ich doskonale.

- U prokrastynatora lista rzeczy, które trzeba zrobić, ma kilkadziesiąt pozycji. (...) Na tym polega prokrastynacja, że człowiek jest odpowiedzialny za wszystko, za wszystkich, za bliskich, za dzieci - mówił.

W jaki sposób możemy sobie pomóc, jeśli męczymy się z prokrastynacją?

- Delegowanie, rozumienie, rozmawianie z bliskimi, wspieranie, motywacja polega na tym, że stawiam sobie minimalne cele, nie ogromne. Czyli jeżeli leżę przed telewizorem, chcę iść sobie zrobić kanapkę, ale do kuchni mam 10 kroków i mi się nie chce, to stawiam sobie cel: wstanę - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości