Liczba rozwodów utrzymuje się od lat na zbliżonym poziomie. Decyzję o rozstaniu podejmuje ok. 60 tys. małżeństw rocznie. Jednocześnie coraz mniej osób decyduje się na ślub. Dlaczego?
- Boimy się ruszać tego tematu, bo nie wiemy, co on oznacza dla tej drugiej osoby - powiedział psycholog Piotr Mosak.
"Miłość to wewnętrzne uczucie bliskości, tęsknoty".
Prokrastynacja, jako egzotycznie brzmiący termin, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Często jednak używamy go nieprawidłowo i mylimy z lenistwem. O zasadniczych różnicach między tymi dwoma zjawiskami w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychologiem Piotrem Mosakiem.
Mama to dla chłopca pierwsza, ważna kobieta w życiu. Wiele osób twierdzi, że ta relacja ma również wpływ na wybór przyszłej partnerki syna. Czy to stwierdzenie jest prawdziwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli terapeuta i psycholog, Piotr Mosak oraz Sylwia Bomba, uczestniczka programu "Gogglebox. Przed telewizorem".
Czasem w trakcie rozstania zdarza nam się usłyszeć słowa, które zostają z nami do końca życia.
Życie z manipulatorem jest trudne. Przez niego mamy ciągłe poczucie winy i złe samopoczucie z powodu uległości. Jak rozpoznać toksyczne osoby, które pragną nad nami zawładnąć? O tym opowiedział nam psycholog, Piotr Mosak.
Wszyscy fani programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" trzymają kciuki za Anetę i Roberta, których związek zachwyca dojrzałością, spokojem i wielką nadzieją na miłość. Burzliwą dyskusję z kolei wywołuje relacja Kasi i Pawła, a także dość bliskie więzi łączące dziewczynę z mamą. Gdy więc w mieszkaniu uczestniczki show pojawia się jej rodzicielka, atmosfera gęstnieje. Natomiast Julka nie potrafi rozpoznać intencji Tomka, wysyłającego ciągle sprzeczne komunikaty. Co jeszcze wydarzy się w 12 odcinku programu?
Czas, żeby uczestnicy programu dowiedzieli się, że już niebawem staną na ślubnym kobiercu. Jak zareagują na informację przekazaną przez ekspertów?
Dwie trzecie związków zaczyna się od przyjaźni – tak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Social Psychological and Personality Science". Doskonale o tym wiedzą Joanna i Łukasz Lazerowie, którzy na własnej skórze przekonali się o tym, że granica pomiędzy przyjaźnią a miłością jest bardzo cienka. Ale czy wyjście z koleżeńskiej strefy to przepis na udaną relację? Z tym pytaniem w Dzień Dobry TVN zmierzył się Piotr Mosak, psycholog.
Mimo, że 5. edycja programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" zakończyła się już jakiś czas temu, dalsze losy jego uczestników wciąż budzą ogromne emocje. W sieci pojawiły się doniesienia, że Laura, którą w miłosnym eksperymencie połączono z Maciejem oraz Karol, który został mężem Igi, zostali parą. Jak do tych pogłosek odnoszą się sami zainteresowani?
"Ślub od pierwszego wejrzenia" przez ostatnie 10 tygodni elektryzował widzów TVN7. Już wiemy, jak potoczyły się losy Igi i Karola oraz Laury i Macieja. Pary postanowiły się rozwieść. Czy Iza i Kamil zdecydują się wytrwać w małżeństwie?
Przyjaźń damsko-męska: nie ma chyba relacji, wokół której narosło tyle mitów. No, może konkurować z nią może relacja teściowa-synowa, choć i tak uważam, że mity na temat przyjaźni są bardziej szkodliwe i głębiej zakorzenione w społeczeństwie. Zanim jednak przejdziemy dalej, rozwiejmy wszelkie wątpliwości: tak, przyjaźń damsko-męska jest możliwa.
Piotr Mosak jest dobrze znanym naszym widzom psychologiem, współpracującym przy programie "Ślub od pierwszego wejrzenia". To on dobiera do siebie potencjalnych małżonków, a w dalszych odcinkach udziela im rad. Można więc powiedzieć, że na związkach zna się jak mało kto.
Kolejny odcinek "Ślubu od pierwszego wejrzenia" to moment dla naszych par na złapanie chwili oddechu - wszyscy wrócili już ze swoich podróży poślubnych i rozpoczęli wspólne życie. Wszystkie pary spotkały się z ekspertami, żeby omówić ewentualne problemy, które pojawiły się w ich związkach.
Piąty sezon "Ślubu od pierwszego wejrzenia" już trwa. W najbliższym odcinku uczestnicy poznają swoje drugie połówki i powiedzą sobie "tak". Magdalena Chorzewska i Piotr Mosak, eksperci programu, tylko nam opowiedzieli o kulisach programu, największych zaskoczeniach i jak dobierają pary.
Adam Witkowski od urodzenia był przekonany, że jego ojciec nie żyje. Mężczyźni spotkali się po 40 latach. Grzegorz Czerwicki szukał swojej siostry 15 lat. W jaki sposób po tak długim czasie nawiązać rodzinną relację? Czy w ogóle jest to możliwe? O tym mówił w naszym programie psycholog i psychoterapeuta Piotr Mosak.
Dziś finał programu "Ślub od pierwszego wejrzenia". W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy terapeutę par Piotra Mosaka i psycholog Magdalenę Chorzewską, która po raz pierwszy bierze udział w tym eksperymencie. Co ich zaskoczyło w III edycji programu? Czego możemy spodziewać się w finałowym odcinku? Czy eksperci związują się emocjonalnie z uczestnikami?
Obowiązki domowe to jedna z przyczyn konfliktów między małżonkami. Jak się nimi podzielić, by nie powodować niepotrzebnych sporów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Piotra Mosaka i Tatianę Ostaszewską-Mosak, którzy na co dzień prowadzą terapię dla par. Jak małżeństwo psychologów dzieli się obowiązkami w swoim domu? Oboje przyznali, że jako małżeństwo docierali się bardzo długo. Odbyli też wiele, bardzo burzliwych rozmów. Tatiana Ostaszewska-Mosak zwróciła uwagę, że małżonkowie powinni przede wszystkim ze sobą rozmawiać. Dodała również, że kobieta i mężczyzna powinni być współodpowiedzialni za to, co dzieje się w ich domu.
Do kogo należy inicjatywa w takiej sytuacji? Do rodziców czy do dzieci? Aktorka i tancerka Agnieszka Kaczorowska-Pela do swojej teściowej mówi "mamo", ale przyznała, że najgorszy był dla niej okres przejściowy, tuż przed samym ślubem. Wówczas do swojej przyszłej teściowej zwracała się bezosobowo. Ekspert od savoir vivre Wojciech S. Wocław zaznaczył, że najważniejsza jest szczera rozmowa obu stron. Terapeuta Piotr Mosak dodał, że zwracanie się per "Ty" co prawda skraca dystans, ale łatwiej też wejść np. w konflikt. Jak wybrnąć z kolei z sytuacji, kiedy nie chcemy zwracać się do teściów tak, jak oni sobie tego życzą?
Osoby, które marzą o tym, aby związać się z kimś atrakcyjnym fizycznie często słyszą, że przy wyborze partnera wygląd nie jest najważniejszy. Czy na pewno? O zdanie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN psychologa Piotra Mosaka.
Miłość jest nagłym uczuciem, spadającym na nas, jak grom z jasnego nieba? A może jednak nauka jest w stanie spisać takie równanie, dzięki któremu para będzie szczęśliwa do grobowej deski? Sprawdzimy to w nowej, trzeciej już edycji "Ślubu od pierwszego wejrzenia". Na pierwszy odcinek zapraszamy dziś o 22:30. O tym programie rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z antropologiem prof. dr. hab. Bogusław Pawłowski oraz psychologami: Piotrem Mosakiem i Magdaleną Chorzewską. Czy z naukowego dopasowania zrodzi się prawdziwa miłość?
W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psychologa Piotra Mosaka, z którym rozmawialiśmy o "miłości" dla pieniędzy. Dlaczego kobiety, ale i nie tylko decydują się na takie związki? Czy kierują się tylko wyrachowaniem? Czy w takim układzie jest w ogóle miejsce na uczucie?
Anthony Botta to 25-letni Belg, który uwielbia kobiety i podróże. Anthony zwiedził już ponad 20 europejskich miast i w każdym z nowych miejsc umawiał się przez Internet na randkę. Sypiał u nowo poznanych dziewczyn. Z jakimi reakcjami spotyka się jego sposób na podróżowanie? Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog Piotr Mosak, który wytłumaczył nam, że kobiety zupełnie inaczej podchodzą do związków niż mężczyźni. W sytuacjach, kiedy mężczyzna nic nie obiecuje kobiecie, ona i tak miewa nadzieje i bywa później zawiedziona. Czy wynika to tylko z biologi czy również z wychowania? Czy istnieją sposoby, na zatrzymanie przy sobie mężczyzny?
Kobiety, które podejrzewają zdradę coraz częściej sięgają po pomoc detektywów. Po zdobyciu kompromitujących materiałów, wiele z nich jest gotowa do tego, by zniszczyć niewiernego partnera i jego kochankę. Czy wykorzystywanie w sądzie tzw. haków jest w polskim prawie dozwolone? Zapytaliśmy o to adwokat Elizę Kunę. A jak na zbieranie kompromitujących materiałów patrzy psycholog Piotr Mosak. Oboje byli gośćmi Dzień Dobry TVN.
Są panie, które - chcąc zatrzymać przy sobie mężczyznę - okłamują go, że są w ciąży. Na dowód tego pokazują zakupione od ciężarnych pozytywne testy ciążowe, wyniki badań lub usg. O ocenę takiego zachowania poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psychologa Piotra Mosaka i pisarkę Katarzynę Lengren. Czy według nich warto zatrzymywać przy sobie mężczyznę za wszelką cenę?
Są pary, którym razem jest źle, ale bez siebie jeszcze gorzej. Rozchodzą się więc, aby potem znowu do siebie wrócić. Dlaczego ludzie schodzą się? Czy to ma sens? Czy warto to robić z powodu dzieci? Rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologami: Pauliną Biernat i Piotrem Mosakiem.
Zakochanie wywołuje objawy podobne do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, występujących m.in. u nałogowych hazardzistów, notorycznych złodziei i nieuleczalnych mitomanów, czyli osób z utratą równowagi psychicznej. Ten stan może też prowadzić do zbrodni. O fatalnym zauroczeniu i jego skutkach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Piotrem Mosakiem. Czy można się uchronić przed silnym zauroczeniem? A jak z niego wyjść?
Niektórzy wychodzą z założenia, że nie warto o wszystkim mówić swojemu partnerowi. Czy to właściwe podejście? Jak wyjawić sekret, aby nie zranić przy tym swojego partnera? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem Piotrem Mosakiem.
Podobno Brad Pitt stwierdził ostatnio, że 12-letni związek z Angeliną Jolie było piekłem. Po czym poznać, że związek jest toksyczny? Dlaczego ludzie tkwią w nich przez lata? Czy toksyczny związek można "uleczyć"? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: malarkę i felietonistkę Katarzynę Lengren, terapeutę par Piotra Mosaka oraz aktorkę Monikę Mrozowską.