Czym różni się prokrastynacja od lenistwa?
Prokrastynator odkłada zadania w czasie, ale, wbrew pozorom, nie robi tego z lenistwa. Zazwyczaj za jego postawą stoi perfekcjonizm.
- To jest odpowiedzialność za bardzo wiele rzeczy i próba zrobienia czegoś doskonale. To nie jest odkładanie. To jest czekanie na wejście w tryb działania oraz moment, w którym wiem, jak to zrobić - wyjaśniał psycholog.
Piotr Moskal podkreślił, że mylony z prokrastynatorem leń nie będzie miał chęci wykonywać działań i najchętniej oddeleguje je na innych. Nie będzie to miało związku z opisywanym wcześniej oczekiwaniem na stan gotowości i perfekcjonizmem.
- Często to dotyczy specjalistów. Tych, którzy chcieliby coś zrobić dobrze. Rozpoznają, że coś jest niedoskonałe i nie mogą się zgodzić na bylejakość - doprecyzował ekspert.
Czym jest prokrastynacja?
Psycholog podkreślił, że zjawisko, które zresztą dotyczy również jego samego, wiąże się z przeładowaniem obowiązkami i chęcią wykonania ich doskonale.
- U prokrastynatora lista rzeczy, które trzeba zrobić, ma kilkadziesiąt pozycji. (...) Na tym polega prokrastynacja, że człowiek jest odpowiedzialny za wszystko, za wszystkich, za bliskich, za dzieci - mówił.
W jaki sposób możemy sobie pomóc, jeśli męczymy się z prokrastynacją?
- Delegowanie, rozumienie, rozmawianie z bliskimi, wspieranie, motywacja polega na tym, że stawiam sobie minimalne cele, nie ogromne. Czyli jeżeli leżę przed telewizorem, chcę iść sobie zrobić kanapkę, ale do kuchni mam 10 kroków i mi się nie chce, to stawiam sobie cel: wstanę - mówił.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego mężczyźni nie lubią okazywać emocji? "Wchodzenie w strefę nieznaną zwiększa szansę na porażkę"
- Porażki innych ludzi cieszą bardziej niż własny sukces? "Radość z cudzego nieszczęścia łatwo jest usprawiedliwić"
- Jakie korzyści przynosi praktykowanie afirmacji? "Słowa mają energię"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News