Jak rozpoznać manipulatora?
Manipulacja w życiu codziennym zdarza się częściej, niż może nam się wydawać. Pierwszym znakiem, że ktoś próbuje nami sterować, jest sytuacja, gdy po rozmowie czujemy się źle, mamy wyrzuty sumienia, czy bóle brzucha. Osoba ta nigdy nie da nam też wygrać, zawsze jej zdanie będzie ważniejsze od naszego, wszystko obróci na swoją korzyść, a bolesne słowa przekaże w "białych rękawiczkach". Co więcej, na zewnątrz manipulator będzie udawać nieskazitelnego, idealnego partnera, który dba o swoją drugą połówkę. Wśród znajomych zawsze będzie miał dobrą opinię i nikt przecież nie uwierzy, że w domu może czynić tak wyniszczające dyskusje.
- Najważniejsze to zastanowić się, jak się czujemy, bo jeżeli jesteśmy z kimś w relacji, powinno być to dla nas przyjemne, powinniśmy się czuć naturalnie. Jeżeli mamy poczucie winy, to znaczy, że coś nie tak. Jeśli nikomu nic złego nie robiliśmy, nie było takiej intencji, to z jakiego powodu ja mam to poczucie winy. Jest ono wprowadzane przez manipulatora, żeby nad nami zawładnąć. Kiedy tak się czujemy, jesteśmy gotowi na różne rzeczy: wykonywanie poleceń, słuchanie się, rezygnowanie ze swojego zdania. Robimy to dla świętego spokoju. Ponadto manipulant zawsze przyjmuje rolę osoby mądrzejszej, wiedzącej lepiej. Dlatego mu ufamy, uważamy, że ma rację. Manipulantem jest egocentryk, który jest pępkiem świata. "Ja jestem najważniejszy". Oczekuje, że się dla niego poświecimy – powiedział Piotr Mosak.
Pogodni TVN
Jak się bronić przed manipulatorem i jak z nim żyć?
Osoba manipulowana często zapada się w sobie, ma poczucie winy, ponieważ wciąż słychy od manipulatora, że przecież "on tyle dla niej robi", a ona nie potrafi się mu odwdzięczyć. Ktoś kto próbuje sterować innymi cały czas będzie kalkulował, co się mu opłaca, gdzie może ugrać coś dla siebie. Niestety takim zachowaniem wyniszcza partnera. Aby do tego nie doszło, osoba manipulowana musi być asertywna. Gdy tylko dojdzie do tego, że ma do czynienia z manipulatorem, powinna nauczyć się mówić "nie" i pielęgnować również poczucie własnej wartości.
- Jest trudno z nim [manipulatorem - przyp. red.] wygrać w potyczkach słownych, bo on jest mistrzem. Należy ćwiczyć techniki asertywności i trzymać się jednego argumentu. Należy trzymać się celu i sensu swojego życia - dodał psycholog.
Zobacz także:
- Czy pasja jednego z partnerów może zaszkodzić związkowi? Psycholog: "Kiedy poznajemy drugą osobę, chcemy poznać jej życie"
- Dziękuje byłym swojego partnera. "Korzystam i buduję na ich porażkach nowe życie"
- Dlaczego niedostępni mężczyźni są bardziej pociągający? "To żaden fenomen, tylko nieszczęście kobiety"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News