obowiązki

  obowiązki

  Właściwa priorytetyzacja zadań usprawnia działania firmy i ma na celu optymalne wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów. Choć jest to pojęcie, które najczęściej pojawia się w kontekście zarządzania projektami, stosujemy je też w życiu codziennym (świadomie bądź nie). Istnieją techniki priorytetyzacji, które sprawdzają się w każdej sytuacji – zarówno zawodowej, jak i prywatnej.

  Czy dzieci są rzeczywiście coraz bardziej obciążone obowiązkami? Czy są poddane presji sukcesu? Jak nauczyć je, dobrze wykorzystywać czas wolny, aby uniknąć "nicnierobienia" i połączyć przyjemne z pożytecznym? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Edytą Poncyliusz i dr Ewą Jarczewską-Gerc: "Jeżeli dziecko skupi się na wiedzy, na swoim rozwoju ono będzie szczęśliwe, natomiast jak będzie się skupiać na tym, żeby być najlepszym w klasie ... ta rywalizacja powoduje przemęczenie i później odbija się to na zdrowiu".

  Obecne w naszym studiu: Ewa Piasecka-Maksymiuk, Urszula Mila i Dominika Tajner-Wiśniewska powiedziały nam jak wygląda życie u boku gwiazdy? Czy wszystkie domowe obowiązki spadają na ich głowy? Jak często widują partnerów i czy zazdroszczą im popularności? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się też do domu Artura Rucińskiego, by przyjrzeć się, jak wygląda życie jednego z najlepszych śpiewaków operowych świata!

  Do tej pory mówiło się jedynie o wypaleniu zawodowym u ludzi dorosłych. Coraz częściej syndrom wypalenia dotyka również dzieci. Podobno nastolatkowie są przemęczeni. Czy dzieciaki mają za dużo obowiązków? Czy są zbyt ambitne? Czy rodzice i nauczyciele są zbyt wymagające? Gościem Dzień Dobry TVN była Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy.

  Bohaterka filmu "Przeminęło z wiatrem" Scarlett O'Hara, w obliczu konieczności podjęcia decyzji mówiła: "Pomyślę o tym jutro". I my odkładamy mnóstwo spraw i obowiązków na potem. Naukowcy zajęli się prokrastynacją i ustalili, że zdarza się co piątej osobie na świecie. Unikamy spraw, które nas stresują, których nie lubimy lub po prostu z trudem przychodzi nam podjecie wiążącej decyzji.

  Podzielenie się domowymi obowiązkami jeszcze przed narodzinami dziecka może uchronić partnerów - przyszłych rodziców - przed późniejszymi nieporozumieniami i kryzysami. Paulinę Holtz, Sylwię Chutnik, Pawła Poncyljusza i Żorę Koroliova zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN o to, czy taki podział rzeczywiście ma sens. Jak podzielić się domowymi obowiązkami?