Szkoła i dress code. Czy dyrektor ma prawo zwrócić nauczycielowi uwagę za niestosowny ubiór?

Nauczycielka na tle klasy uczniów.
Szkoła i dress code
Źródło: Sydney Bourne / Getty Images
Istnieją zawody, w których ubiór ma szczególne znacznie. Jak sytuacja wygląda w szkołach? Czy zgodnie z przepisami dyrektor ma prawo upominać nauczycieli, których stylizacje odbiegają od normy? Wyjaśniamy tę sprawę z mecenas Elizą Kuną.

Szkolny dres code - czy obowiązuje nauczycieli?

Każda ze szkół ustala indywidualne zasady dotyczące ubioru uczniów. W niektórych placówkach pojawiają się mundurki, w innych dzieci zobowiązane są do ścisłego trzymania się regulaminu. Jak kwestia ta wygląda w przypadku nauczycieli? Przypominając sobie pedagogów z własnych szkół, przed oczami pojawiają się wyważone stylizacje, które nie rzucają się w oczy. Czy to wyznacznik prawidłowego stroju pedagoga?

Strój nauczyciela - czy dyrektor może zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiacie się, czy nauczycieli obowiązują zasady dres code’u, odpowiedź brzmi – nie. Dyrektor placówki nie ma prawa wymagać od pracowników określonego ubioru, bowiem w Polsce żadne prawo tego nie reguluje.

Stylizacja nauczyciela ma być przede wszystkim czysta, estetyczna, schludna i przyzwoita.

- Art. 237 (7) par 1 Kodeksu pracy mówi, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. W przypadku nauczyciela wychowania fizycznego zapewne można byłoby się domagać finansowania stroju sportowego od szkoły, Natomiast co do pozostałych nauczycieli prawo tego nie przewiduje. Oznacza to, że skoro pracodawca nie finansuje stroju służbowego, to też nie bardzo może stawiać wymagania – wyjaśniła mecenas Eliza Kuna.

Zasady nie obowiązują także fryzury, biżuterii, makijażu i tatuaży. To oznacza, że dyrektor nie ma prawa zwracać uwagi pracownikowi na to, jak wygląda. Jednak trzeba przyznać, że nauczyciele nie dają pracodawcom powodów do niepokoju. W wielu polskich szkołach wykładowcy wypracowali własny formalny styl, który jest ich wizytówką. Próżno zatem szukać prowokujących stylizacji.

- Zgodnie z Art. 6. "Nauczyciel obowiązany jest: (…) dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów". Zacytowany powyżej to fragment karty nauczyciela. Oznacza to, że nauczyciel musi kształtować uczniów odpowiedniej postawy moralne. Zatem w przypadku ubioru nauczyciela możemy się odwoływać do powszechnego poczucia dobrego smaku czy zasad kultury – tłumaczy prawniczka.

Co robić, gdy pracodawca komentuje wygląd nauczyciela?

- Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń pracodawcy, które dotyczą pracy, o ile nie są one sprzeczne z przepisami prawa pracy lub umową o pracę. Ponadto pracownik musi przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nauczyciele zatrudnieni w publicznych przedszkolach szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub organy administracji rządowej w pełni podlegają przepisom Karty Nauczyciela. Tam, gdzie Karta Nauczyciela czegoś nie reguluje, stosujemy Kodeks pracy (art. 91c Karty Nauczyciela). Zatem mam przekonanie, że jeżeli pracodawca uzna ubiór nauczyciela za nietaktowny, a wcześniej ustalił jakieś zasady nawet ustnie co do tego ubioru, to jest ryzyko kary porządkowej np. upomnienia - podsumowała rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie