nauczyciel

  Roman Pałamarczuk przed wojną w Ukrainie był jednym z nauczycieli w wiejskiej szkole. Kiedy Rosja zaatakowała jego kraj, stanął do walki na froncie. Niedawno miał okazję odwiedzić swoich uczniów, którzy na jego widok zareagowali w emocjonalny sposób. 

  Bulwersująca sprawa 9-letniej uczennicy pobitej przez chłopca w świetlicy szkoły w Kaliszu skłania nas do dyskusji na temat przemocy rówieśniczej. Agresja, współzawodnictwo, zazdrość, walka o pozycję w grupie, to tylko niektóre z powodów niepokojących napięć między uczniami polskich szkół. Z jakimi wyzwaniami mierzą się rodzice, a z jakimi nauczyciele? Na to i inne pytania odpowie Krzysztof Obrębski, specjalista-pedagog, kurator sądowy oraz Anna Babicka-Wirkus - Dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

  "Ludzie powinni wiedzieć, jak się ubierać przy dzieciach".

  Grono naukowców z SWPS postanowiło pomóc uczniom prześladowanym w szkołach. Eksperci wspólnymi siłami pracowali nad specjalną aplikacją, która może zapobiec zjawisku tzw. bullyingu.

  Dyrektor łódzkiej szkoły od nowego roku szkolnego będzie nauczał aż siedmiu przedmiotów.

  Dariusz Martynowicz odchodzi ze swojej obecnej pracy, ale jak zapewnia, nie z zawodu.

  Z pozoru niewinny żart lub okazywanie zainteresowanie płcią przeciwną w nieodpowiedni sposób, może być przemocą. Sytuacja robi się jeszcze gorsza, gdy dorośli są tego świadomi, ale nie reagują.

  Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, które dotyczyły wysokości podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Te wzrosną, ale o mniej, niż się spodziewano.

  Sprawą zajmie się Prokuratura Rejonowa na Ochocie.

  Jarosław Makarewicz jest nauczycielem matematyki i informatyki, który stworzył robota Franka o cechach zbliżonych do człowieka. Do projektu zaprosił swoich uczniów. Jak wyglądała ta współpraca? Co potrafi maszyna?

  Do sieci trafił sprawdzian ucznia z dysleksją, zamieściła go na swoim profilu Dorota Lubas - terapeutka pedagogiczna, trenerka i blogerka. Prowadzi swój profil z misją kształtowania świadomej edukacji dzieci i młodzieży. Zdjęcie pracy ucznia pokryte gęstą siatką czerwonych uwag nauczyciela, wywołało falę komentarzy oburzonych internautów i otworzyło dyskusję, która budzi w wielu z nas bolesne emocje. Włączyła się w nią również Paulina Młynarska.

  Marcin Lemiszewski, nauczyciel muzyki, potrafi grać nie tylko na wielu różnych instrumentach, ale również na domowych sprzętach. W studiu Dzień Dobry TVN zaprezentował oryginalne wykonanie świątecznych piosenek. Dźwięki wybijał na garnkach!

  Kto nigdy nie dostał jedynki ze sprawdzianu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Zdarza się jednak, że nieprzygotowanie do zajęć lub egzaminów jest źle odbierane i dość ostro komentowane przez nauczycieli. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl na temat metod nauczania i komunikacji wypowiedzieli się eksperci, którzy na co dzień pracują z młodzieżą. 

  Jak powinno się oceniać w szkole?

  "Staram się odmienić wszelkie stereotypy"

  "Lekcje nie polegają na czytaniu podręcznika"

  Przemek Staroń to psycholog, kulturoznawca i Nauczyciel Roku 2018. Właśnie wydał drugą część swojego poradnika "Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem". Książka ta jednak nie jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Autor opowiedział o niej w Dzień Dobry TVN.

  Dorota Olszewska-Sioma przepracowała w szkole ćwierć wieku, jednak niespodziewanie została zawieszona po tym, jak przeprowadziła lekcję o depresji. - Jest mi ciężko, ale mam bardzo dużą pomoc ze strony lekarza psychiatry, który czuwa nade mną - przyznała. Zdaniem nauczycielki faktyczny powód odsunięcia jej przez dyrektora jest inny. Co tak naprawdę dzieje się w jednej z toruńskich podstawówek?

  Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela, wypada tradycyjnie ponad miesiąc po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Kiedy powstało to święto i co dokładnie oznacza?

  Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa Dnia Edukacji Narodowej. 14 października placówki związane z edukacją celebrują swoje święto. Jest to okazja do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. Jakie złożyć życzenia na Dzień Nauczyciela? Sprawdź nasze propozycje.

  Jest dopiero połowa października, a w szkołach uczniowie mają po kilka kartkówek i sprawdzianów tygodniowo. Dzieci mają bardzo dużo nauki, rodzice załamują ręce, a nauczyciele muszą się spieszyć, by zdążyć z realizacją wszystkich tematów z podstawy programowej. Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się wpis Edyty Pazury, w którym poruszyła kwestię fatalnego stanu polskiego systemu edukacji.

  Oliwia Godlewska jest nauczycielką polskiego oraz blogerką modową. Z powodzeniem łączy te dwie funkcje, które dają jej ogromną satysfakcję. W szkole jest bardzo lubiana, a dzieci zachwycają się lekcjami z polonistką.

  Każdy z nas zdaje sobie sprawę z ogromnego, wręcz priorytetowego wpływu nauczycieli na życie dzieci. W końcu to dzięki nim najmłodsi zdobywają wiedzę o świecie i niejednokrotnie to właśnie z nimi maluchy spędzają więcej czasu w ciągu dnia niż z zapracowanymi rodzicami. Wielu osobom umyka jednak fakt, że nauczyciele, a przede wszystkim nauczycielki, mogą wpływać na świadomość podopiecznych także w inny sposób. Kwestii ubioru przyjrzała się redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.

  Brak nauczycieli to problem, z którym zmagają się polskie szkoły. W całym kraju pozostaje obecnie ponad 8 tys. wakatów. Dlaczego tak się dzieje? O dramatycznej sytuacji w oświacie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektorami placówek i byłymi dydaktykami oraz Magdaleną Kaszulanis, rzeczniczką ZNP i Justyną Suchecką, dziennikarką.

  Kuratoria Oświaty w poszczególnych miastach w Polsce posiadają po kilkaset ofert pracy dla nauczycieli. Na miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego dostępnych jest kilka tysięcy wakatów i nic nie wskazuje na to, że uda się je zapełnić. Co jest przyczyną kryzysu w polskiej oświacie?

  Na powrót do szkół czekali wszyscy, zarówno dzieci, stęsknione za rówieśnikami, jak i rodzice, zmęczeni łączeniem pracy zdalnej z opieką nad dziećmi. Teraz jednak, gdy na miesiąc przed końcem roku szkolnego luzowane są obostrzenia, okazuje się, że entuzjazm przygasł, a młodzi ludzie nie chcą wcale pojawiać się w placówkach.

  Eksperci biją na alarm, że nauka zdalna negatywnie wpływa na psychikę ucznia. To zaledwie wierzchołek góry lodowej. - Dzieci "zdziczały". Zapomniały, czym jest rygor – przytoczyła dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka swoją rozmowę z nauczycielem.

  Zane Powles to były żołnierz i wicedyrektor szkoły podstawowej w brytyjskim mieście Grimsby. W czasie pandemii wziął sprawy w swoje ręce i zaczął pomagać uczniom, którzy utknęli w domach. Codziennie roznosi im lunch. Podczas trzeciego lockdownu nauczyciel postanowił także dostarczać laptopy.

  Władanie wieloma językami obcymi to marzenie niejednej osoby. Szymon Kasperek, nauczyciel ze Śląska, spełnia je od lat. Nieustannie się uczy i szlifuje swoją wiedzę.

  Zdalne nauczanie to także więcej możliwości na tak zwane ściąganie. Dyrektor LO XI w Łodzi, Bogumił Olejniczak, przeprowadził anonimową ankietę wśród uczniów - 66 procent licealistów przyznało się do ściągania. Jaka jest przyczyna?