4-dniowy tydzień pracy powoli jest wprowadzany w wielu firmach na całym świecie, m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii. Polski ustawodawca także rozważa skrócenie wymiaru pełnego etatu.
Rok 2023 obfituje w kilka zmian z zakresu prawa pracy. Jedna z nowelizacji wprowadza rozwiązania dotyczące pracy zdalnej. Będzie można ją wykonywać w pełnym wymiarze czasu, okazjonalnie lub hybrydowo. Co jeszcze czeka nas w tym zakresie?
Wyjaśniamy tę sprawę z mecenas Elizą Kuną.
"To promowanie wielodzietności".
Będą dotyczyły również zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.
O regulacjach prawnych dotyczących pracy zarobkowej osób młodocianych opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna.
Zdarza się, że podczas wykonywania pracy czy w drodze z pracy dochodzi do wypadku. Poszkodowany może wówczas starać się o otrzymanie jednorazowego odszkodowania, jednak przedtem należy spełnić szereg warunków. Ponadto trzeba dokonać wielu formalności i przejść przez ściśle określone procedury.
Wypadek w drodze do pracy to coś zupełnie innego niż wypadek w trakcie jej wykonywania. Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi w drodze do lub z pracy, otrzymuje zwolnienie lekarskie. W związku z tym ma prawo ubiegać się o odpowiednie świadczenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie środki przysługują poszkodowanemu?
Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, poinformowała o tym, że prowadzone są prace nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku. Zmiany powodowane są sytuacją pandemiczną, w której wiele osób pracuje zdalnie.
Wypowiedzenie umowy na czas określony ma zostać utrudnione - konieczne będzie podanie powodu wypowiedzenia. Ma to związek z nowelizacją prawa pracy oraz wprowadzeniem dyrektywy Work Life Balance. Co i kiedy się zmieni?
2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma wprowadzić możliwość stosowania pracy zdalnej na stałe.
Wraz z luzowaniem obostrzeń odmrażane są kolejne sektory gospodarki. Na skutek pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw odnotowało duże straty finansowe. Pracodawcy szukają więc najróżniejszych rozwiązań, aby je odrobić. Dochodzi do sporów z pracownikami w kwestii zmian decyzji urlopowych. Co na to prawo pracy?
Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.
Od 1 września 2018 roku wprowadzono zmianę, która umożliwia podjęcie pracy przez młodzież, która ukończyła 15 lat. Granica wieku została obniżona o rok. W przypadku osób młodszych, poniżej 13. roku życia, podjęcie pracy wymaga zgody rodziców bądź opiekunów prawnych.
Przepisy Prawa pracy chronią kobiety w ciąży przed zwolnieniem. W większości przypadków pracodawca nie może wypowiedzieć im umowy. W przypadku umowy na czas określony ulega ona przedłużeniu do czasu porodu, jeżeli jej rozwiązanie miałoby przypaść po 3. miesiącu ciąży.
15 sierpnia obchodzone są dwa święta: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej), a także Święto Wojska Polskiego. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, jednak w tym roku uroczystości z nim związane przypadają w sobotę. Czy wobec tego przysługuje nam wolne w dodatkowym terminie?
Obecnie trwają dalsze prace nad projektem tarczy 4.0, który wprowadzić ma w prawie pracy zmiany dotyczące m.in. zaległego urlop czy pracy zdalnej. Co wynika z nich dla pracodawców i pracowników?
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Pod jakimi warunkami? Czy pracownik może odmówić powrotu do pracy? Kto ponosi koszty i jakie w związku z odwołaniem z urlopu? Czy podczas odpoczynku pracownik może mieć wyłączony telefon służbowy? Czy przed urlopem należy informować pracodawcę, gdzie się jedzie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Jacka Kosińskiego.
Zdarza się, że kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym zostają z niej bezprawnie zwolnione. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Katarzynę Łodygowską, aby powiedziała, jakie prawa przysługują paniom, które po urodzeniu dziecka zamierzają wrócić do pracy. Naszego gościa zapytaliśmy również o uprawnienia pracownic w ciąży. Mogą być zwolnione z pracy? Mogą być zatrudnione w porze nocnej?
Od stycznia 2017 roku minimalna stawka za godzinę przy pracy na umowę zlecenie wynosi 13 złotych. Pracodawcy znaleźli jednak szybko sposoby na unikanie płacenia minimalnej stawki, np. poprzez zakłamywanie danych w ewidencji pracy czy obciążanie pracownika kosztami za służbowy sprzęt i ubiór. Jak na takie zachowanie reaguje Państwowa Inspekcja Pracy? Co może zrobić sam pracownik, który jest de facto okradany z pieniędzy, które mu się należą? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział, jaka kara czeka nieuczciwych pracodawców.
Magda Gessler podczas nagrania programu "Kuchenne rewolucje" odkryła, że w jednej z kieleckich restauracji dochodzi do rażącego naruszania praw pracowniczych. Nie jest to jednak wyjątek. Według ekspertów - w Polsce prawa pracownicze są łamane bardzo często. Dlaczego? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Magdą Gessler oraz adwokatem i ekspertem prawa pracy Waldemarem Gujskim. Dowiedzieliśmy się również, na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie decydujący się na pracę sezonową.
Coraz więcej młodych matek ma problemy z powrotem do pracy. Tracą zatrudnienie lub spotykają się z dyskryminacją ze strony pracodawców. Jakie korzyści wniesie nowelizacja prawa pracy, która w życie wejdzie już od stycznia 2016 roku? Zapytaliśmy o to eksperta Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.