4-dniowy tydzień pracy powoli jest wprowadzany w wielu firmach na całym świecie, m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii. Polski ustawodawca także rozważa skrócenie wymiaru pełnego etatu. Jakie zalety ma taki model? Na to pytanie odpowiedzieli w Dzień Dobry TVN psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc oraz przedsiębiorca Rafał Ferber.
4-dniowy tydzień pracy - modele
Są osoby, które żyją dla pracy, co często prowadzi u nich do wypalenia zawodowego, a to z kolei zmniejsza ich wydajność. Aby temu zapobiec, wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. Zmiany można zaobserwować np. w Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.
Jak zaznaczyła dr Ewa Jarczewska-Gerc, wprowadzone w tych krajach modele nieco się różnią. - W Belgii możesz wybrać 5-dniowy klasyczny model pracy, albo 4-dniowy, ale robisz dziennie 9,5 godziny. To i tak nie wychodzi do końca 40 (godzin - przyp. red.), no ale jednak per dzień musisz pracować troszeczkę dłużej. Natomiast bardzo ciekawy jest model brytyjski, który był testowany naukowo w zeszłym roku (...) - czyli 100 proc. wynagrodzenia przy 80 proc. godzin (które zwykle pracownicy przepracowywali w trakcie tygodnia - przyp. red.) i 100 proc. produktywności - wyjaśniła psycholog.
Dodała także, że model brytyjski się sprawdził i wiele firm na Wyspach z niego korzysta. Jej zdaniem z wprowadzeniem go będą jednak mieli problem pracodawcy, którzy nie mają pomysłu, jak mierzyć produktywność.
Oboje nasi goście byli zdania, że 4-dniowy tydzień pracy powinien być także wprowadzony w naszym kraju, chociażby ze względu na to, że Polacy na tle Europy pracują bardzo dużo.
4-dniowy tydzień pracy - zalety
Uważa się, że 4-dniowy tydzień pracy posiada wiele zalet. Pracownicy mają więcej czasu na odpoczynek i dzięki temu są bardziej: zmotywowani, efektywni i zaangażowani w pracę. Obserwuje się u nich także niższy poziom stresu. - W brytyjskim badaniu aż 70 proc. pracowników uważało, że ich poziom wypalenia się zmniejszył przy 4-dniowym tygodniu pracy - powiedziała dr Ewa Jarczewska-Gerc.
- Badania pokazują, że 3-dniowy regularny wypoczynek jest bardziej wydajny niż 2- czy 3-tygodniowy urlop, bo jak jadę na 2, 3 tygodnie, to muszę tak przygotować firmę, żeby nic się nie popsuło i pierwszy tydzień się dekompresuję - stwierdził przedsiębiorca Rafał Ferber.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czterodniowy tydzień pracy. Czy to się opłaca? Wyniki badań zaskakują
- Czy skrócenie czasu pracy to dobry pomysł? Ekspert rozwiewa wątpliwości
- Zmiany w pracy zdalnej. Nie będzie można jej wykonywać w dowolnym miejscu
Autor: Izabela Dorf
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News