Trzydniowy weekend dobry dla zdrowia. Badacze mają na to dowody

Krótszy tydzień pracy. Jakie daje korzyści?
Zmiany w kodeksie pracy
Źródło: Dzień Dobry TVN
O tym, że czas pracy powinien zostać skrócony, mówi się już od pewnego czasu. Co ciekawe, takie rozwiązanie niesie za sobą nie tylko korzyści ekonomiczne, ale i zdrowotne. Badacze z Australii wykazali, że dłuższy wypoczynek zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób układu krążenia oraz depresji. W jaki sposób?

Czterodniowy tydzień pracy - jakie ma zalety?

W magazynie naukowym "International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity" ukazał się artykuł, w którym naukowcy z University of South Australia przedstawili zalety wynikające z czterodniowego tygodnia pracy. Badacze są zdania, że krótszy czas pracy i - co za tym idzie - dłuższy odpoczynek mają korzystny wpływ na zdrowie. Sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni i częściej angażujemy się w zajęcia, które sprzyjają naszemu zdrowiu i lepszemu samopoczuciu.

Praca i finanse

DD_20240109_Praca_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Naukowcy doszli do takich wniosków po trwających 13 miesięcy badaniach (przez ten czas przez 24 godziny na dobę monitorowali oni zachowanie 300 osób w wieku średnio 40 lat). W ramach eksperymentu uczestnicy brali średnio 2-3 dni urlopu. Aż 35 proc. badanych wolny czas spędzało na świeżym powietrzu, 31 proc. spotykało się rodziną i znajomymi, 17 proc. wolny czas poświęciło na relaks i odpoczynek, tyle samo wykorzystało go na inne zajęcia, np. pomaganie innym czy remont. Na tym jednak nie koniec. Dłuższy weekend spowodował, że o 13 proc. wydłużył się czas poświęcany na aktywność fizyczną. Co więcej, o pół godziny dziennie zmniejszył się czas spędzany na siedzeniu.

- Kiedy ludzie mają dni wolne od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę, ponieważ nie są ograniczani przez typowy plan działania. W badaniu tym odkryliśmy, że w czasie wolnych dni zmieniły się zwyczaje odnośnie ruchu – nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu – zwraca uwagę dr Ty Ferguson.

Uczestnicy badania spali też o 21 minut dłużej.

- Może to przynieść szereg pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Na przykład odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji – dodaje naukowiec.

Czy krótszy tydzień pracy zostanie wprowadzony?

- Krótszy tydzień pracy testowany jest przez różne firmy z całego świata. Nie dziwi, że pracownicy informują o zmniejszeniu stresu, poczucia wypalenia, a także lepszym zdrowiu psychicznym i poprawie równowagi między pracą i życiem osobistym – mówi prof. Carol Maher.

- Nasze badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie wprowadzają zdrowszy styl życia, kiedy mają krótką przerwę w pracy, np. w postaci trzydniowego weekendu. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy – tłumaczy specjalistka.

Warto dodać, że niektóre pozytywne zmiany nie zaniknęły tuż po zakończeniu eksperymentu, np. wydłużony czas snu utrzymywał się jeszcze przez kolejne dwa tygodnie.

- W czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy jako sposób na poprawę fizycznego i psychicznego zdrowia – podsumowuje prof. Maher.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości