Ulga termomodernizacyjna - kto może się o nią ubiegać i ile wynosi?

Ulga termomodernizacyjna - kto może się o nią ubiegać i ile wynosi?
Ulga termomodernizacyjna - kto może się o nią ubiegać i ile wynosi?
Źródło: Songsak rohprasit/Getty Images
Ulga termomodernizacyjna funkcjonuje od 2019 r. i dzięki niej można odliczyć sporą kwotę od swojego rocznego zeznania podatkowego. Sprawdź, co konkretnie obejmuje ta ulga. W jakich przypadkach można się o nią ubiegać?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Zmiany w podatkach dotyczące rodzin wielodzietnych, seniorów i osób powracających z emigracji przewiduje Polski Ład, którego założenia przyjął Sejm. Co to konkretnie oznacza?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Misja ulgi termomodernizacyjnej

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w celu poprawy jakości powietrza dzięki ograniczeniu emisji do niego dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. W związku z tym, jeżeli w trakcie remontu postawiliśmy na rozwiązania, które poprawiają jakość powietrza (i najczęściej są kosztowne), możemy liczyć na zwrot. Aby to jednak było możliwe, należy spełnić kilka warunków.

Ulga termomodernizacyjna - kogo i jakich budynków dotyczy?

Dokładnie wyjaśnia to art. 26h, ust. 1 ustawy o PIT, który mówi, że "podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku (…) wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku(…)".

Ta ulga przysługuje więc każdemu podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego wolnostojącego lub będącego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Dotyczy tylko budynków już zbudowanych. Nie obejmuje tych, które są w trakcie budowy.

Co obejmuje termomodernizacja?

Są to prace, na skutek których następuje m.in. zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczonej w celu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto do termomodernizacji zalicza się również:

  • ulepszenie, które skutkuje zmniejszeniem strat energii pierwotnej;
  • wykonanie przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej;
  • zmiana źródła ciepła na odnawialne;
  • zastosowanie wysokoprawnej kogeneracji.

Kwota ulgi termomodernizacyjnej

Kwota, jaką można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wynosi 53 000 zł na osobę. Jeśli chodzi o małżeństwa, maksymalna wysokość ulgi termomodernizacyjnej jest sumowana, co wynosi łącznie 106 tys. zł. Rozliczenie z urzędem skarbowym zachodzi według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku dochodowego (tzw. liniowego) i na zasadzie ryczałtu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości