Autozapis do PPK. Czy w tym roku trzeba ponownie składać deklarację?

Autozapis do PPK.  Co to oznacza dla pracowników? Do kiedy trzeba złożyć deklarację?
Autozapis do PPK. Co to oznacza dla pracowników? Do kiedy trzeba złożyć deklarację?
Źródło: Prapass Pulsub/Getty Images
Od początku zeszłego roku działa autozapis do PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Aby zrezygnować z tego typu oszczędzania, należy złożyć odpowiednią deklarację. Czy w 2024 trzeba ponownie składać dokumenty o rezygnacji? Sprawdź, jak i do kiedy należy to zrobić.
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Zmiany w podatkach dotyczące rodzin wielodzietnych, seniorów i osób powracających z emigracji przewiduje Polski Ład, którego założenia przyjął Sejm. Co to konkretnie oznacza?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pracownicy, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z PPK do 31 marca 2023 roku i nie zmienili pracodawcy, nie muszą ponownie jej składać w tym roku. 

PKK – co to jest?

Pracowniczy Plan Kapitałowy to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników. Można do niego przystąpić lub zrezygnować w każdym momencie. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują nowe przepisy, które wymagają od pracodawców cyklicznego autozapisu pracowników do PPK. Nie ma na to wpływu, kiedy pracownik dołączył do programu. "Oznacza to, że kilka milionów pracowników, jeśli nie złoży oświadczenia o rezygnacji, zostanie automatycznie włączonych do rządowego programu" podał portal tvn24.pl.

- Co 4 lata pracodawca będzie zobowiązany ponowić autozapis do PPK. Pierwszy ponowny autozapis do programu będzie miał miejsce w 2023 roku, a kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku itd. - czytamy na stronie mojeppk.pl.

Deklaracja o rezygnacji z PKK

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PKK jest niezbędna dla wszystkich, którzy nie chcą być nią objęci. Po zmianach przepisów i wprowadzeniu autozapisu dotyczyło to również osób, które już wcześniej składały pisemną deklarację.

Od 2023 r., co cztery lata, do ostatniego dnia lutego danego roku, pracodawca musi poinformować pracownika, który uprzednio złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym zapisie i dokonywanych wpłatach. Kolejną deklarację o rezygnacji z PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2027. Najpóźniej czas jest do 31 marca, jeżeli nie chcemy, aby pieniądze zostały potrącone z pensji.

Rezygnację będzie można składać w dowolnym momencie, mając na uwadze, że jeśli pracownik złoży ją zbyt późno (po wypłacie pensji), pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia składki na PPK za czas, w którym obowiązywały.

- Jeśli uczestnik PPK złoży deklarację o rezygnacji po obliczeniu i pobraniu z jego wynagrodzenia wpłat do PPK, ale przed przekazaniem tych wpłat do instytucji finansowej, pracodawca nie dokona już tych wpłat i zwróci uczestnikowi PPK wpłaty pobrane z jego wynagrodzenia - tłumaczy PFR.

Gdzie złożyć rezygnację z PKK?

Rezygnację z wpłat na PPK składa się u pracodawcy. Od tego momentu nie może pobierać kolejnych składek. W każdej chwili do tego typu oszczędzania można powrócić. Wtedy również wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Do Pracowniczego Planu Kapitałowego nie mogą jednak przystąpić pracownicy, którzy ukończyli 70 lat.

Wzór deklaracji można pobrać stąd:

Nowa praca a autozapis do PPK

Raz złożona deklaracja rezygnacji u tego samego pracodawcy (nawet jeśli są przerwy w zatrudnieniu) zachowuje ważność do czasu jej odwołania lub końca lutego roku, w którym obowiązuje tzw. ponowny autozapis do PPK (tj. 2023, 2027, 2032 itd.). Inaczej jest w przypadku zmiany pracy, rozumianej jako zatrudnienie u innego pracodawcy.

W takiej sytuacji pracownik jest zapisywany do PPK i tworzony jest nowy rachunek PPK. Środki z poprzedniego można przetransferować - na co jest 7 dni (od dnia zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez nowego pracodawcę). Jeśli nie chcemy jednak korzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych należy złożyć odpowiednią deklarację.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: mojeppk.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Prapass Pulsub/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości