Technologia

Alternatywne źródła energii. "Niewielka część chodnika zasili cały park"

Technologia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Piotr Wojtasik
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Naukowcy stale opracowują innowacyjne sposoby na pozyskanie energii. Dobrze znane nam technologie to m.in. wiatraki czy panele fotowoltaiczne. Jakie będą alternatywne źródła energii? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

Odnawialne źródła energii - wiatraki

W Makowie Mazowieckim znajduje się farma wiatraków. - Składa się ona z 6 wiatraków 2 MW, łącznie 12 MW mocy zainstalowanej. Cała farma już jest w stanie zasilić prąd w gniazdkach średniej wielkości miasta w Polsce - wyjaśnił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki.

Na samej górze 120-metrowej konstrukcji znajduje się m.in. generator, który przerabia energię mechaniczną na elektryczną. - Produkujemy zieloną energię, która jest obecnie najtańszą energię na rynku, jest ona odnawialna, czyli nam jej nie zabraknie - podkreślił serwis menadżer, Marcin Wójcik.

- Mam dwójkę dzieci, myślę o ich przyszłości i cieszę się ze swojej pracy - podsumował technik serwisu elektrowni wiatrowej, Tomasz Piątek.

Jaka jest energia przyszłości?

Naukowcy stale opracowują innowacyjne sposoby na pozyskanie energii. Poza wiatrakami, dużą popularnością cieszą się również m.in. panele fotowoltaiczne. Czy są jeszcze inne rozwiązania? - Mamy w Polsce dużo projektów. My trochę stajemy się taką doliną krzemową Europy, jeżeli chodzi o powstawanie alternatywnych źródeł energii - wyjaśnił ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

Najbardziej znanym, polskim źródłem energii jest peroskit. - To surowiec mineralny, związek nieorganiczny, chemiczny, który jesteśmy w stanie rozprasować na cienką warstwę mającą np. 3 mm. Ma wydolność pozyskiwania energii dużo większą niż tradycyjne ogniwa krzemowe - wyjaśnił specjalista. - Ma zdolność pozyskiwania energii ze światła nocnego lub sztucznego - dodał.

Szyba, która daje energię

- Inny piękny polski projekt, to jest energia pozyskiwana z szyb, wykorzystująca zjawisko kwantowe, a więc kropkę kwantową - powiedział dr Maciej Kawecki. - Jest to materiał, który jest czuły fotowoltaicznie, czyli tworzy energię ze względu, że zawiera bardzo mało atomów, pomiędzy którymi przyciąganie jest niewielkie.

Ta technologia jest rewolucją dla samochodów elektrycznych. System pokładowy zasilany jest za pomocą energii z szyb. Bateria wykorzystywana jest jedynie do napędu, dzięki czemu możemy pokonać nim jeszcze większe odległości.

Jakie projekty powstają na świecie? Jednym z nich jest idea tworzenia paneli fotowoltaicznych na chodniku. Pomysł został już wdrożony w Barcelonie, która do 2030 roku chcę być całkowicie zeroemisyjna. - Taka niewielka część chodnika wystarczy do zasilenia energią całego parku - podsumował dr Maciej Kawecki.

Cała prawda o wiatrakach
Cała prawda o wiatrakach Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości