W branży technologicznej nadal nie ma wielu kobiet. "To nie są bariery natury poznawczej"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Kierunki technologiczne to przyszłość
Kierunki technologiczne to przyszłośćDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Technologiczne kierunki studiów cieszą się coraz większą popularnością. Decydują się na nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nieustające zmiany we współczesnym świecie sprawiają, że wiedza i praktyczne umiejętności związane z nową technologią niosą za sobą wiele możliwości zawodowych. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym ekspert od sztucznej inteligencji i Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej i ESR, prof. dr. hab. Aleksandra Przegalinska.

Kariera w branży technologicznej - dla kogo?

Kierunki studiów związane z sektorem IT i sztuczną inteligencją nie bez powodu cieszą się uznaniem wielu młodych ludzi. Nieustanny rozwój branży technologicznej sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Co ciekawe, na taką ścieżkę kariery decydują się także kobiety. Niestety w większości krajów wciąż stanowią one jedynie 15-20% grupy studentów uczelni technicznych.

- Niepokojące jest to, że te statystki nie bardzo drgnęły, 15 lat temu było podobnie (...). Jeśli chodzi o IT, programowanie, tych kobiet nadal jest relatywnie mało - zauważyła prof. dr. hab. Aleksandra Przegalinska, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że płeć piękna doskonale odnajduje się w zawodach związanych z nową technologią.

- Wydaje mi się, że to nie są bariery natury poznawczej (...). Dziewczyny sobie świetnie radzą ze statystyką, matematyką i mogą spokojnie programować - oceniła ekspertka.

Technologiczne kierunki studiów i ich zalety

Uczelnie techniczne pozwalają studentom związać przyszłość z pewnym, a jednocześnie intratnym zawodem. Decyzja o podjęciu nauki na jednej z nich może okazać się przepustką do sukcesu, ponieważ potencjał sztucznej inteligencji wykorzystywany jest niemal w każdej dziedzinie życia.

- Dział IT, programowania, sztucznej inteligencji w każdej dużej firmie w tej chwili bardzo się rozrasta. Fajnie, żeby dziewczyny też w tym uczestniczyły (...). Żeby myśleć o jakimkolwiek kierunku programistycznym, nie trzeba dzisiaj wiele. Wystarczy wola (...). Na pewno trzeba determinacji i fajnie jest zrobić pierwsze kroki z programowaniem przed studiami - zapewniła ekspert od sztucznej inteligencji, jednocześnie zachęcając do wzięcia udziału w wyjątkowym spotkaniu "Perspektywy Women in Tech Summit".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości