Ataki hakerskie to coś, o czym słyszymy niemal każdego dnia. Mimo że oszuści znają sztuczki, dzięki którym uzyskują dostępy do naszej poczty elektronicznej czy konta w banku, to w starciu z przestępcami nie jesteśmy tak do końca bezradni. W jaki sposób możemy się chronić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał dr Maciej Kawecki specjalizujący się w nowych technologiach.
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Ataki hakerskie w ostatnich latach to prawdziwa plaga. Zdaniem dr. Macieja Kaweckiego, eksperta ds. nowych technologii, jeśli próbujemy zabezpieczyć swoje konta, telefony czy komputery kodami, które składają się jedynie z pięciu znaków, równie dobrze moglibyśmy ich w ogóle nie mieć. - Złamanie takiego hasła czy odszyfrowanie, odkodowanie, bo tak powinniśmy powiedzieć, zajmuje kilkanaście sekund - podkreślał w Dzień Dobry TVN. Co ciekawe, nie potrzeba do tego żadnego skomplikowane programu.
Jeżeli wprowadzimy hasło złożone z dziesięciu znaków, to prawdopodobieństwo, że haker je "złamie" jest dużo mniejsze. Do odkrycia takiego hasła potrzebna będzie tzw. technologia słownikowa. - Musimy uzyskać dostęp do bazy, potencjalnych haseł, które w Polsce są popularne i każde możliwe hasło przedkładać, również nakładając różne kombinacje [...] słowne, starając się to hasło odkodować - mówił dr Maciej Kawecki.
Do łamania haseł hakerzy wykorzystują również technologię nazywaną tablicą tęczową. - Stworzono bazę (...) niemal wszystkich możliwych kombinacji haseł 5-6-7 znakowych. Jeżeli chcemy zabezpieczać nasze komputery (...) nasze hasło powinno mieć co najmniej 13 znaków. Tak pokazują najnowsze badania - tłumaczył specjalista.
Jak stworzyć dobrze chroniące hasło?
Należy jednak pamiętać, że odpowiednia liczba znaków to za mało. - [Hasło - red.] Powinno być alfanumeryczne, także ze znakami specjalnymi. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo, że ktoś trafi akurat na pewien kolektyw, zbiór słów, z których stworzyliśmy sobie hasło - wyjaśniał dr Maciej Kawecki.
Specjalista dodał, że część z nas hasłuje pliki tekstowe. Tymczasem w żaden sposób nie chroni to dokumentu. Jak zatem je zabezpieczyć? W jakim formacie zapisywać, aby nie dostały się w niepowołane ręce? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Dzień Bezpiecznego Komputera
Obchodzone 12 października święto ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera wprowadzono w Polsce do kalendarza w 2004 roku. Honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Walką z cyberprzestępczością w Polsce zajmuje się między innym CERT - to tam należy zgłaszać wszelkie podejrzane sytuacje w sieci.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- mObywatel – nowe funkcje w rządowej aplikacji
- 19-letni geniusz technologii pomaga Ukraińcom. Mógł otrzymać 8 milionów złotych, ale odmówił
- Oszustwo na WhatsApp. Jak chronić swoje dane i pieniądze?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski / East News