Technologia

Jak się chronić przed hakerami? "Nasze hasło powinno mieć co najmniej 13 znaków"

Technologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNJak się uchronić przed atakiem hakera?

Ataki hakerskie to coś, o czym słyszymy niemal każdego dnia. Mimo że oszuści znają sztuczki, dzięki którym uzyskują dostępy do naszej poczty elektronicznej czy konta w banku, to w starciu z przestępcami nie jesteśmy tak do końca bezradni. W jaki sposób możemy się chronić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał dr Maciej Kawecki specjalizujący się w nowych technologiach.

Jak się uchronić przed atakiem hakera?

Ataki hakerskie w ostatnich latach to prawdziwa plaga. Zdaniem dr. Macieja Kaweckiego, eksperta ds. nowych technologii, jeśli próbujemy zabezpieczyć swoje konta, telefony czy komputery kodami, które składają się jedynie z pięciu znaków, równie dobrze moglibyśmy ich w ogóle nie mieć. - Złamanie takiego hasła czy odszyfrowanie, odkodowanie, bo tak powinniśmy powiedzieć, zajmuje kilkanaście sekund - podkreślał w Dzień Dobry TVN. Co ciekawe, nie potrzeba do tego żadnego skomplikowane programu.

Jeżeli wprowadzimy hasło złożone z dziesięciu znaków, to prawdopodobieństwo, że haker je "złamie" jest dużo mniejsze. Do odkrycia takiego hasła potrzebna będzie tzw. technologia słownikowa. - Musimy uzyskać dostęp do bazy, potencjalnych haseł, które w Polsce są popularne i każde możliwe hasło przedkładać, również nakładając różne kombinacje [...] słowne, starając się to hasło odkodować - mówił dr Maciej Kawecki.

Do łamania haseł hakerzy wykorzystują również technologię nazywaną tablicą tęczową. - Stworzono bazę (...) niemal wszystkich możliwych kombinacji haseł 5-6-7 znakowych. Jeżeli chcemy zabezpieczać nasze komputery (...) nasze hasło powinno mieć co najmniej 13 znaków. Tak pokazują najnowsze badania - tłumaczył specjalista.

Jak stworzyć dobrze chroniące hasło?

Należy jednak pamiętać, że odpowiednia liczba znaków to za mało. - [Hasło - red.] Powinno być alfanumeryczne, także ze znakami specjalnymi. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo, że ktoś trafi akurat na pewien kolektyw, zbiór słów, z których stworzyliśmy sobie hasło - wyjaśniał dr Maciej Kawecki.

Specjalista dodał, że część z nas hasłuje pliki tekstowe. Tymczasem w żaden sposób nie chroni to dokumentu. Jak zatem je zabezpieczyć? W jakim formacie zapisywać, aby nie dostały się w niepowołane ręce? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości