Jak się chronić przed hakerami? "Nasze hasło powinno mieć co najmniej 13 znaków"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Uwaga na telefon od fałszywego pracownika banku
Uwaga na telefon od fałszywego pracownika banku
Czy hakerzy mogą zmienić losy świata?
Czy hakerzy mogą zmienić losy świata?
Ataki hakerskie to coś, o czym słyszymy niemal każdego dnia. Mimo że oszuści znają sztuczki, dzięki którym uzyskują dostępy do naszej poczty elektronicznej czy konta w banku, to w starciu z przestępcami nie jesteśmy tak do końca bezradni. W jaki sposób możemy się chronić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał dr Maciej Kawecki specjalizujący się w nowych technologiach.

Jak się uchronić przed atakiem hakera?

Ataki hakerskie w ostatnich latach to prawdziwa plaga. Zdaniem dr. Macieja Kaweckiego, eksperta ds. nowych technologii, jeśli próbujemy zabezpieczyć swoje konta, telefony czy komputery kodami, które składają się jedynie z pięciu znaków, równie dobrze moglibyśmy ich w ogóle nie mieć. - Złamanie takiego hasła czy odszyfrowanie, odkodowanie, bo tak powinniśmy powiedzieć, zajmuje kilkanaście sekund - podkreślał w Dzień Dobry TVN. Co ciekawe, nie potrzeba do tego żadnego skomplikowane programu.

Jeżeli wprowadzimy hasło złożone z dziesięciu znaków, to prawdopodobieństwo, że haker je "złamie" jest dużo mniejsze. Do odkrycia takiego hasła potrzebna będzie tzw. technologia słownikowa. - Musimy uzyskać dostęp do bazy, potencjalnych haseł, które w Polsce są popularne i każde możliwe hasło przedkładać, również nakładając różne kombinacje [...] słowne, starając się to hasło odkodować - mówił dr Maciej Kawecki.

Do łamania haseł hakerzy wykorzystują również technologię nazywaną tablicą tęczową. - Stworzono bazę (...) niemal wszystkich możliwych kombinacji haseł 5-6-7 znakowych. Jeżeli chcemy zabezpieczać nasze komputery (...) nasze hasło powinno mieć co najmniej 13 znaków. Tak pokazują najnowsze badania - tłumaczył specjalista.

Jak stworzyć dobrze chroniące hasło?

Należy jednak pamiętać, że odpowiednia liczba znaków to za mało. - [Hasło - red.] Powinno być alfanumeryczne, także ze znakami specjalnymi. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo, że ktoś trafi akurat na pewien kolektyw, zbiór słów, z których stworzyliśmy sobie hasło - wyjaśniał dr Maciej Kawecki.

Specjalista dodał, że część z nas hasłuje pliki tekstowe. Tymczasem w żaden sposób nie chroni to dokumentu. Jak zatem je zabezpieczyć? W jakim formacie zapisywać, aby nie dostały się w niepowołane ręce? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Dzień Bezpiecznego Komputera

Obchodzone 12 października święto ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera wprowadzono w Polsce do kalendarza w 2004 roku. Honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Walką z cyberprzestępczością w Polsce zajmuje się między innym CERT - to tam należy zgłaszać wszelkie podejrzane sytuacje w sieci.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski / East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości