Niektórzy przyjaciele Jana już padli ofiarą hakera.
Nastąpił ogromny wyciek danych.
Oszustwa w sieci to niestety wciąż powszechny problem. Jedną z ofiar hakerów został 28-latek z Rzeszowa, gdy szukał pracy przez internet. Na skutek "przekrętu" mężczyzna stracił setki tysięcy złotych. Policja przestrzega, na co zwracać uwagę.
"Próbowałam uporządkować ten bałagan".
Dziennikarka poprosiła fanów o rady, dzięki którym mogłaby odzyskać konto.
Dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii wyjaśnia, w jaki sposób możemy się chronić przed atakiem hakera.
Hakerzy z Anonymous przejęli kontrolę nad wszystkimi państwowymi kanałami telewizyjnymi w Rosji, w kilka godzin namierzyli jacht Władimira Putina oraz opanowali serwisy streamingowe, a nawet satelity szpiegowskie. Historia zna przypadki, kiedy przez cyberataki upadały całe firmy. Czy da się pokonać Rosję na wirtualnym polu bitwy? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii.
"Odkryjemy brudy, które ukrywałeś przed całym społeczeństwem".
Pani Jagoda przez hakera straciła dostęp do konta w mediach społecznościowych, była szantażowana, a od jej znajomych wyłudzono pieniądze. Co robić, gdy zorientujemy się, że ktoś włamał się na nasze konto? Reportaż na ten temat w programie Uwaga! TVN.
Kilka dni po zamordowaniu 17-letniej Alicji z Rybnika ktoś włamał się na jej profil na jednym z portalów społecznościowych i zaczął pisać do znajomych dziewczyny. Publikował też zdjęcia oraz filmy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. bezpieczeństwa w sieci Mariusza Sokołowskiego, aby zapytać, jak chronić się przed kradzieżą tożsamości na portalach społecznościowych i jakich danych nie zamieszczać w sieci. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego nie należy korzystać z Wi-Fi w miejscach publicznych.
Doktor Daniel Gruss z Uniwersytetu Technicznego w Grazu zajmuje się atakami, które potrafią wykradać informacje z części, z jakich zbudowany jest komputer. W zwalczaniu ich nie pomagają programy antywirusowe - nawet te uznawane za najskuteczniejsze. Ostatnio - wraz ze swoim zespołem - odkrył luki pozwalające hakerom włamać się do rejonów pamięci jądra systemu operacyjnego i wykraść wpisane do przeglądarek numery kart kredytowych i inne wrażliwe dane. O swoim odkryciu powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Czy wiadomo już, jakie urządzenia są podatne na ten atak? Czy ta luka to błąd inżynierów? A może spisek? Jak należy chronić swój komputer? Czy po tym odkryciu z Danielem skontaktował się ktoś ze służb specjalnych? Czy powstały już aktualizacje, które "zakleją" tę lukę?
Co jakiś czas polskie banki ostrzegają swoich klientami przed atakami hakerów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. bezpieczeństwa w sieci Piotra Kupczyka, aby zapytać, co jest największym zagrożeniem w bankowości elektronicznej, jak nie dać się nabrać na oszustwa on-line i jak zweryfikować dzwoniącą do nas osobę, która podaje się za pracownika banku.
Hakerzy włamali się na konto Wojciecha Szczęsnego na jednym z portali społecznościowych. Co na nim zamieścili? Czy piłkarz odzyskał już dostęp do swojego konta? O tym dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.
Wiele firm i osób prywatnych pada ofiarą hakerów, przez których jest następnie szantażowana. Jak dochodzi do takich ataków? Jak się przed nimi zabezpieczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówił psycholog biznesu Andrzej Tucholski.
Podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa szef FBI James Comey radził, by zasłaniać kamerę wbudowaną w swój komputer, ponieważ średnio sprawny haker jest w stanie przejąć z niej obraz. W Dzień Dobry TVN dziennikarz naukowy Piotr Stanisławski powiedział, w jaki sposób śledzą nas komputery i smartfony, w jaki sposób haker może przejąć kamerę w naszym komputerze.
Praca hakerów jest ściśle tajna. W Polsce jest ich niewielu. Jednego z nich gościliśmy dziś w studiu Dzień Dobry TVN. Paweł Dawidek, ekspert do spraw bezpieczeństwa IT opowiedział, na czym dokładnie polega jego praca. Ile zarabia dobry haker? I Kiedy Paweł postanowił przejść na "dobrą stronę mocy"?