Naukowcy na TikToku
Dr Konrad Skotnicki od dziecka interesuje się nauką. Miłość do niej zaszczepiły w nim dwie nauczycielki: jedna od chemii, a druga od biologii. Obecnie mężczyzna pracuje w instytucie badawczym, a po godzinach zaraża swoją pasją użytkowników TikToka.
- Mnie kręci w nauce to, że ona jest w stanie wytłumaczyć wszystko. Żeby dotrzeć z mówieniem o nauce do większości społeczeństwa, trzeba mówić prostym językiem. Zupełnie nie da się inaczej, co dla wielu naukowców jest problemem - mówił chemik i promotor nauki.
Swoje nagrania zaczął umieszczać na platformie podczas pandemii. Jego pierwszy filmik o zielonych oczach teraz ma ok. 8 tys. wyświetleń. - Na TikToku najbardziej lubię szukać odpowiedzi na proste pytania, np. dlaczego mamy sny albo jak działa nasz organizm - tłumaczył.
Z kolei Dawid Stanasiuk to edukator i robotyk, który pokazuje młodzieży, że niemożliwe nie istnieje. - Uczę przede wszystkim programowania. To jest taki mój konik. Zaczynałem od robotyki i elektroniki, bo tą takie rzeczy, które moim zdaniem w nauce programowania dają dużo więcej satysfakcji niż pisanie abstrakcyjnego kodu - podkreślił.
Jak dodał popularyzator nauki, sieć stanowi dla niego miejsce, w którym może się pochwalić swoimi umiejętnościami oraz dzielić się wiedzą. - W Internecie postawiłem na temat, który jest mi łatwiej pokazać w estetyczny, angażujący sposób. Jest to druk 3D. (...) Jak złapię czyjąś uwagę, to przy okazji staram się przemycić informacje - przyznał.
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego eksperymentują
Natomiast Agnieszka Bęś i Kazimierz Warmiński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pojawili się w Internecie, by promować nowy kierunek studiów, ale pandemia sprawiła, że zostali w nim na dłużej.
- Okazało się, że nasze filmy znajdują odbiorców i budzą zainteresowanie. Dostajemy "polubienia" - wyjaśniła dr Agnieszka Bęś, chemik. - W mediach społecznościowych zauważyliśmy potencjał dotarcia do młodzieży oraz młodszych dzieci, a nie tylko bezpośrednio do kandydatów na studia - dodał dr Kazimierz Warmiński, chemik.
Największą popularnością cieszą się nagrania, na których doświadczenia kończą się wybuchem lub spektakularną zmianą koloru. - Tak się mówi, że chemia jest trudna, chemia jest nudna. Nie! Można tak przekazać tę wiedzę, żeby ona nie była trudna - skwitowała chemiczka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Praktyczne meble do małych mieszkań. Jak urządzić 22-metrową przestrzeń?
- Licealiści przybliżają rówieśnikom tajniki dorosłego życia. "Nie zawsze jesteśmy w stanie posiąść takie umiejętności, będąc w szkole"
- Jak poradzić sobie z wybudzaniem w środku nocy? Poznaj wskazówki specjalisty
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN