naukowcy

  Kiedy i jak upadnie nasza cywilizacja?

  Pierwszą znaną z imienia kobietą, która zajmowała się wytwarzaniem perfum była Tapputi z Mezopotamii. Żyła około 3200 lat temu, a jej formułę niedawno odtworzyli naukowcy. Jak pachniały perfumy sprzed tysięcy lat?

  Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA podzieliła się pierwszymi zdjęciami zrobionymi za pomocą Teleskopu Jamesa Webba. Pokaz miał miejsce podczas specjalnej konferencji, w której udział wziął prezydent USA Joe Biden. Zobacz niesamowite zdjęcia gromady galaktyk SMACS 0723.

  Wyniki badań są niepokojące.

  Jest to skutek postępujących zmian klimatu.

  Jeszcze do niedawna jedynym znanym jadowitym ssakiem w Polsce był rzęsorek rzeczek. Naukowcy odkryli drugi gatunek. To niewielkich rozmiarów ryjówka aksamitna, która potrafi upolować osobniki większe od siebie.

  Jak wyglądał ten eksperyment i jakie są jego efekty? Sprawdź.

  "W doskonały sposób uzyskano obraz całego kośćca i wszystkich tkanek".

  Czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby nowotworowej, jest wiele. Najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy pokazują, że jednym z nich może być miejsce zamieszkania. Mieszkańcy jakich regionów są bardziej narażeni na wystąpienie zmian w płucach czy mózgu? Naukowcy swoje wnioski opublikowali w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health".

  Astronomowie w czwartek 12 maja po raz pierwszy przedstawili zdjęcie supermasywnej czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Sagittarius A* ma ogromne przyciąganie grawitacyjne i pochłania każdą materię poruszającą się pobliżu.

  W kosmosie przemieszcza się niezliczona liczba ciał niebieskich. Niektóre z nich przemykają blisko naszej planety. W nocy z poniedziałku na wtorek obok Ziemi przeleci asteroida, której średnica może być większa niż wysokość Burdż Chalifa.

  Trzeba pamiętać o kilku zasadach.

  Etycy alarmują: "To kwestionuje nasze wyobrażenia o tym, kiedy następuje śmierć".

  Specjaliści z jednego z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili badania dotyczące wpływu wykształcenia na sprawność umysłową i funkcje poznawcze. Okazało się, że nauka ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wyniki testów przeprowadzonych w grupie kobiet po 75. roku życia pozwoliły ekspertom wysnuć ciekawe wnioski na temat zależności pomiędzy poszerzaniem wiedzy a ryzykiem występowania objawów demencji.

  Naukowcy obalają popularny mit.

  Dlatego smutek i lęk przed tym, co będzie, są u niego większe niż u kobiety, która do zerwania lub rozwodu dojrzewa przez długie miesiące, a nawet lata. Jak kochają panowie doświadczeni utratą partnerki?

  Zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

  Naukowcy coraz śmielej zakładają profile w mediach społecznościowych. W swoich 60-sekundowych filmikach tłumaczą użytkownikom świat. - Można tak przekazać tę wiedzę, żeby ona nie była trudna - zapewnia Agnieszka Bęś, chemiczka.

  Badacze znają odpowiedź.

  "To może pozwolić na przywracanie zdrowia".

  Międzynarodowe badania przeprowadzone przez naukowców z Barcelona Institute for Global wykazały, że dzieci narażone na zanieczyszczone powietrze mogą być bardziej zagrożone rozwojem ADHD. Co więcej, wpływ na wystąpienie zaburzeń ma także brak dostępu do terenów zielonych.

  Polscy naukowcy wrócili na stację na Antarktydzie kontynentalnej po kilkudziesięciu latach nieobecności. Do wyprawy przygotowywali się 3,5 roku. Jaki jest cel tej podróży? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Krzysztof Otto, dyrektor ds. polarnych i technicznych z Instytutu Geofizyki PAN.

  Czym BA.2 różni się od innych wariantów COVID-19?

  Atrakcyjność kobiet od lat jest tematem badań naukowców. I choć kanony piękna zmieniają się na przestrzeni dekad, jedna rzecz jest trudna do podważenia. Kontrast. Okazuje się, że na tle nieatrakcyjnych osób, nasza atrakcyjność wzrasta. Czy dlatego ładne kobiety ostatnio często czują się samotne? Takiego zdania jest popularna tiktokerka, która swoją opinią wywołała burzę.

  Dzięki zabawkom wiemy, czym są prądy morskie.

  Naukowcy mają dowody.

  Niemieccy Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące oczekiwanej długości życia w poszczególnych krajach. Pod uwagę wzięli m.in. wpływ pandemii. Polska ma jeden z najgorszych wyników na świecie.

  Wybór miejsca ma wpływ na zarażenie się COVID-19.

  Naukowcy podpowiadają, kiedy przyjąć preparat.

  Codziennie słyszymy o nowych przypadkach zakażeń COVID-19. Coraz częściej wykrywany jest nowy wariant wirusa, czyli Omikron. Jakie jest ryzyko hospitalizacji u pacjentów, u których go stwierdzono? Jak wygląda w porównaniu z dotychczas dominującą Deltą? Sprawdzili to brytyjscy naukowcy.