naukowcy

  naukowcy

  Dziennikarka portalu gazeta.pl dotarła do stacji badawczej na Spitsbergenie wraz z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chciała opisać pracę specjalistów oraz to, jak kraina lodu topnieje przez globalne ocieplenie. Co zobaczyła? Maria Mazurek opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN, swoimi spostrzeżeniami podzielił się także glacjolog i autor bloga Glacjoblogia, dr Jakub Małecki.

  Melatonina reguluje nasz sen, to wiadomo nie od dziś. Teraz okazało się, że ma także inne dobroczynne właściwości. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Sao Paulo, wytwarzana w płucach substancja jest też bardzo skuteczna w zwalczaniu SARS-CoV-2. Ma nie tylko wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa w organizmie.

  43-letni Robert Ciszek wraz z rodziną mieszka na Dolnym Śląsku. Wolne chwile najchętniej spędza ze swoim synem, majsterkując w garażu. Motoryzacja to ich wspólna pasja. Życie pana Roberta 8 miesięcy temu zmieniło się o 180 stopni. Pewnego dnia mężczyzna obudził się, a na swoim czole zobaczył wielkiego guza. Diagnoza była przerażająca.

  Grupa 239 naukowców z całego świata opublikowała wspólny list otwarty, w którym twierdzą, że SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną. Zdaniem badaczy istnieje szansa, że koronawirus przenosi się na większe odległości, niż dotychczas się przypuszczało. Tym samym wzywają WHO do zmiany zaleceń związanych z ochroną przed zarażeniem.

  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że tegoroczny lipiec będzie cieplejszy od normy wieloletniej. A co z sierpniem? Czy należy wierzyć długoterminowym prognozom? Na jakiej podstawie się je tworzy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN klimatolog Kingę Kuleszę.

  Samotność ma wielki wpływ na nasze zdrowie, powoduje obniżenie sprawności umysłowej, może nawet prowadzić do wcześniejszego zgonu. Jak się okazuje samotność ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Badania udowodniły ze powodem uzależnień nie są narkotyki a samotność. Nasi eksperci od wielu lat badają wpływ samotności na nasz mózg. Dr hab. Piotr Suffczyński jest fizykiem, który bada mózg i od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone jego funkcjonowaniu. Prof. Elżbieta Szeląg jest specjalistą z zakresu neuropsychologii i neurorehabilitacji. Dr Pawel Holas jest psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i seksuologiem. Posłuchajcie, co rekomendują byśmy nie czuli się samotni oraz dłużej i zdrowiej żyli. A o komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Monikę Dreger.

  Okazuje się, że naukowcy są na najlepszej drodze do tego, by ożywić mamuta włochatego. Czy przywracanie gatunków, które wyginęły to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to paleontologa dr hab. Tomasza Suleja. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego mamuty zniknęły z naszej planety. Przyczynili się do tego ludzie? Czy winna może była zmiana klimatu?

  Stephen Hawking, wybitny brytyjski naukowiec, zmarł w rocznicę urodzin Alberta Einsteina i w Dniu Liczby Pi. Na uwagę zwraca fakt, że Hawking urodził się trzechsetną rocznicę śmierci Galileusza. Czy daty urodzin i śmierci determinują nasze życie? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Anny Grzywaczewskiej-Ciuciury, znanej jako astrolog Merkurja, która zdradziła też, dlaczego od 17 marca wszyscy poczujemy się lepiej.

  W Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki przeprowadza wiele interesujących wywiadów dotyczących szeroko pojętej nauki. Miał okazję rozmawiać między innymi z włoskim lekarzem zamierzającym w najbliższej przyszłości przeszczepić głowę, psycholożką i członkinią kanadyjskiego zespołu, który prowadząc badania na temat orientacji seksualnej, doszedł do dość rewolucyjnej tezy oraz lekarzem nadzorującym eksperyment medyczny, który daje dużą nadzieję dla chorych na raka. Niektóre z tych informacji wymagają poszerzenia, dlatego - od teraz - na naszej stronie Marcin będzie publikował artykuły z dodatkowymi informacjami, które nie znalazły się w przygotowywanych przez niego materiałach.

  W USA w stanie Utah wystartowała pierwsza polska misja analogowa na Marsa. Oznacza to, że naukowcy przeprowadzają testy na pustyni, która geologicznie zbliżona jest do warunków na Marsie. Co dokładnie sprawdzają? Jak wygląda ich praca? W Dzień Dobry TVN psycholog, wynalazca prysznica mgłowego i organizator misji Jakub Falaciński odpowiedział na pytanie czy kolonizacja Marsa jest blisko?

  W Krasiejowie, w województwie opolskim, odkryto szczątki latającego gada sprzed 230 milionów lat! O tym, dlaczego to odkrycie jest tak ważne i jak wygląda praca paleobiologów opowiedzieli nam nasi goście Martyna Wojciechowska i dr hab. Tomasz Sulej.

  Jest kamieniem milowym na drodze do wydłużenia naszego życia, a dla wielu chorych jest szansą na nowe życie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wyjątkowym projektem. Na jakim etapie znajdują się badania nad polską, sztuczną krwią? Czy zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha ma szansę wygrać "wyścig", w którym biorą udział ośrodki badawcze na całym świecie?

  Wśród wielu konsumentów wieprzowina ma opinię mięsa niezdrowego, bo tłustego. Dlatego polscy naukowcy opatentowali wieprzowinę o mniejszej kaloryczności. Zobaczcie, jak do tego doprowadzili.

  Co kieruje naukowcami, którzy latami potrafią pracować nad swoimi odkryciami? W którym roku został wysłany pierwszy e-mail w Polsce? O wynalazkach, które zmieniły nasze życie, rozmawialiśmy z Wiktorem Niedzickim. Jak myślicie, co może być kolejnym krokiem milowym w dziejach ludzkości?

  Dla wielu nauka jest nudna, a wiedza przekazywana przez naukowców - zbyt trudna do zapamiętania. Jest jednak na to sposób. To naukowe stand-upy, podczas których uczeni udowadniają, że nauka to nie tylko kwasy ;)