Styl życia

Licealiści przybliżają rówieśnikom tajniki dorosłego życia. "Nie zawsze jesteśmy w stanie posiąść takie umiejętności, będąc w szkole"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Sylwia Witas
Uczniowie liceum uczą dorosłości swoich rówieśników
Uczniowie liceum uczą dorosłości swoich rówieśników Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Edukowanie i uczenie samodzielności młodych ludzi. Taki jest cel projektu "Kierunek dorosłość", z którym ruszyła Amelia Wankiewicz wraz z rówieśnikami. Licealiści utworzyli w mediach społecznościowych konto, na którym zamieszczają praktyczne informacje oraz rozmowy ze specjalistami. Co najbardziej zaciekawiło nastolatków?

Kierunek dorosłość - na czym polega projekt?

Projekt "Kierunek dorosłość" to inicjatywa grupy licealistów. Uczniowie w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" postanowili stworzyć własny projekt społeczny, który pomoże beneficjentom świadomie i bez stresu wejść w dorosłe życie.

- Do tego projektu zaangażowałam trójkę moich znajomych. Wybrałam osoby, które mają dość odmienne od siebie zdania, jednak działając razem, jesteśmy w stanie zrobić naprawdę bardzo fajne i duże inicjatywy – powiedziała Amelia Wankiewicz.

Na czym polega "Kierunek dorosłość"? Licealiści postanowili działać w mediach społecznościowych. Na Instagramie utworzyli konto, gdzie zamieszają filmiki dla rówieśników.

- Nagrywamy filmiki, w których przedstawiamy na przykład jak opłacić PIT, jak zarządzać budżetem domowym. Nie zawsze jesteśmy w stanie posiąść takie umiejętności, będąc w szkole - tłumaczyła inicjatorka projektu

Jak być szczęśliwym dorosłym?
Jak być szczęśliwym dorosłym? Dr Monika Wasilewska oraz Monika Szubrycht napisały książkę pt. "Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa". O czym jest? Źródło: Dzień Dobry TVN

- Nasza szkoła bazuje w wiedzy teoretycznej, a bardzo mało jest możliwości praktycznego zdobywania informacji, a nawet nie informacji, a umiejętności - przyznała Agnieszka Fic, nauczycielka, opiekunka projektu.

Uczniowie uczą dorosłości rówieśników

Przy projekcie działa wiele osób. Każdy z uczniów ma wyznaczone zadanie.

- Moja rola w "kierunku dorosłość" to nagrywanie podcastów. Mają zróżnicowaną tematykę, począwszy od urzędowych rzeczy, po rzeczy dotykające nas w życiu codziennym. Do tej pory najciekawsze rozmowy przeprowadziliśmy na pewno z urzędnikiem ZUS-u, który przybliżył nam działanie urzędu. Ciekawą rozmowę mieliśmy również  z kontrolerem finansów, z którym rozmawialiśmy o inflacji - opowiadał Mateusz Pawłowski, uczeń liceum. - Tworzę filmy, czasami humorystyczne, czasami merytoryczne i umieszczam je na portalach społecznościowych. Nasz najpopularniejszy film ma prawie 500 tysięcy wyświetleń – zaznaczył Karol Turkiewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Sylwia Witas

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości