liceum

  liceum

  Od poniedziałku 17 maja trwało oficjalne przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich. Harmonogram rekrutacji dostosowany został do zmienionego wcześniej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki harmonogramu egzaminów ósmoklasisty. Wówczas zmianie uległ również termin opublikowania ich wyników przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Na uzupełnienie wniosków o wyniki egzaminów i świadectwa uczniowie mają czas do środy 14 lipca.

  Czy egzaminy gimnazjalne będą trudniejsze od tych, które będą zdawać uczniowie kończący ósme klasy? Jak wpłynie to na szanse gimnazjalistów, którzy będą rywalizować o miejsca w szkołach średnich w tzw. "podwójnym roczniku"? Czy to będą te same klasy, do których będą starali się dostać ósmoklasiści? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów?

  Zgodnie z nową podstawą programową, w liceach ogólnokształcących i technikach został zwiększony tygodniowy wymiar godzin historii (z 2 do 8) realizowanych w zakresie podstawowym. Zmiany te są krytykowane. Za co? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Igą Kaźmierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji i nauczycielem historii Jackiem Staniszewskim.

  Uczniowie Liceum Batorego w Warszawie: Jan Bąk, Patryk Pudłowski, Mateusz Gotowiec, Dominik Harvey Gajewski i Jeremi Jaksina, wygrali Międzynarodową Olimpiadę Historyczną. Indywidualnie zajęli I, II i IV miejsce. Grupowo zdobyli pozycję I. Zakres materiału: historia całego świata. Jak udało im się go opanować? W jaki sposób dzielili się zakresem wiedzy do przyswojenia? O swoim sukcesie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Zobacz, czy Marcin Meller, pasjonat historii, zdołał odpowiedzieć na zadane mu przez nich pytania!

  W zgorzeleckim liceum 16-latek zaatakował kolegę nożem. Do incydentu doszło w czasie lekcji. Skąd w młodych ludziach takie pokłady agresji? O wychowaniu w kulturze gniewu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dr Aleksandrą Piotrowską i Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.

  Dwójka gimnazjalistów została przyłapana "in flagranti" przez uczniów szkoły podstawowej. Co można zrobić, by uniknąć podobnych sytuacji i, dlaczego dochodzi do podobnych zdarzeń w miejscach publicznych? O komentarz poprosiliśmy seksuologa Izabelę Jąderek: "Przez to, że treści seksualne, erotyczne, pornograficzne są dostępne w różnych mediach mamy tzw. "kulturę obnażania". To, co kiedyś było prywatne, w tej chwili staje się publiczne i (...) dla młodych osób staje się wzorcem do naśladowania" i Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”: "Oni są w wieku, kiedy faceci sobie zapuszczają brody, dziewczyny sobie zapuszczają piersi i jasne, że ich to interesuje. Romeo i Julia byli ewidentnie w wieku gimnazjalnym".

  Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum. Przez zmiany w szkolnictwie za 3 lata w I klasie liceum spotkają się roczniki 2003, 2004 i 2005. Jak sytuacja ta wpłynie na poziom edukacji i na dzieci? Czy zwiększy to konkurencję przy naborze do liceum? Na co powinni przygotować się uczniowie i ich rodzice? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Krzysztof Biedrzycki z Instytutu Badań Edukacyjnych i Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.

  Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum, a zamiast zawodówki szkoła branżowa. Co jest celem reformy? Jak będą wyglądały „wygaszane” gimnazja? I co na to rodzice uczniów? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy oraz Piotr Pietrzak, rodzic, który sprzeciwia się likwidacji gimnazjów.

  To ostatni rok szkolny z takim podziałem nauczania, bo już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Gimnazja zaś zostaną zlikwidowane. Czy planowane zmiany są spowodowane kwestiami demograficznymi czy może jest to tylko decyzja polityczna? Czy potrzebne było wprowadzenie gimnazjów? O zmianach w szkolnictwie rozmawialiśmy z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych.

  W liceum Adam Rzepecki nie mógł zapamiętać, że jeden z wierzchołków Rysów ma wysokość 2 499 m n.p.m., dlatego - już jako dorosły człowiek - postanowił go podnieść o metr. Zobaczcie, w jaki sposób to robi i kto utrudnia mu prace. Życzymy powodzenia Panie Adamie :)

  Liceum w Jarosławiu zasłynęło jako kuźnia największych dziennikarskich talentów. Stworzono tam klasę dziennikarską. W studiu Dzień Dobry TVN gości byli: nauczycielka języka polskiego w I L.O. w Jarosławiu Danuta Matusz oraz jej uczniowie: Mateusz Błaszczyk, Paulina Dinh Manh oraz Mateusz Zając. Jaki mają pomysł na dziennikarstwo?

  Uliczni Magicy, czyli dwóch licealistów, Franek Łopiński i Filip Sznajder znaleźli pomysł na to, jak oczarować i zaczarować przechodniów na ulicy. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym, jak reagują przechodnie na ich projekt. Czy Polska gotowa jest na czary?

  Tym razem Kuba Gąsowski w podróż do przeszłości zabrał Małgorzatą Niezabitowską. Jaka była rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego kiedy miała 18 lat? Czyje serce złamała i czy już wtedy interesowały ją sprawy społeczne? O tym - w Dzień Dobry TVN.