Rekrutacja do szkół średnich. Do kiedy ósmoklasiści mają czas na złożenie dokumentów?

Uczennica ósmej klasy, rekrutacja do szkół średnich
Rekrutacja do szkół średnich - terminy, zasady, dokumenty
Źródło: fotosipsak/Getty Images
Rozpoczęła się właśnie rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Po egzaminie ósmoklasistów przyszedł czas na kolejny etap. Uczniowie muszą podjąć bardzo ważną decyzję o wyborze odpowiedniej szkoły średniej. Ile mają czasu na złożenie odpowiednich dokumentów? Sprawdź dokładne terminy i zasady rekrutacji.

Rekrutacja do szkół średnich - terminy

Nie wszyscy absolwenci szkół podstawowych mają taki sam termin składania dokumentów do szkół ponadpodstawowych. Jest to uzależnione od województwa, w którym mieści się placówka. W większości regionów termin ten jest mniej więcej w połowie czerwca. Nie wszyscy absolwenci podstawówek mają jednak tyle czasu. Ci, którzy chcą się uczyć w klasach międzynarodowych, sportowych czy dwujęzycznych, muszą ubiegać się o przyjęcie do szkół do 31 maja 2024.

Od połowy czerwca do 12 lipca należy uzupełnić wnioski rekrutacyjne o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub w kopii).

Jeśli wynik egzaminu ósmoklasisty nie spełnia wymogów danej szkoły, możliwa jest zmiana placówki. Należy jednak pilnować obowiązujących terminów.

Rekrutacja do szkół średnich – kiedy wyniki?

Pełne listy osób, które zakwalifikowały się do wybranych klas w szkołach, zostaną opublikowane 22 lipca, z kolei 29 lipca podane zostaną listy osób przyjętych.

Rekrutacja uzupełniająca

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich zacznie się 1 sierpnia i potrwa do końca tego miesiąca.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - wymagane dokumenty

W szkole, do której ósmoklasista został zakwalifikowany, należy potwierdzić chęć przyjęcia, składając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

Abiturienci, którzy chcą kontynuować naukę w klasach międzynarodowych, dwujęzycznych lub sportowych, mają obowiązek przystąpić do sprawdzianu kompetencji językowych lub do weryfikacji sprawności fizycznej. Technika i szkoły branżowe często wymagają również zrobienie badań związanych z możliwością wykonywania danego zawodu.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: fotosipsak/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz