Styl życia

Od jakiej średniej jest świadectwo z czerwonym paskiem? Nie tylko stopnie się liczą

Styl życia

Hans Neleman/Getty Images

Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej. Zatem to ostatni dzwonek, by poprawić oceny. Uczniowie już od czwartej klasy szkoły podstawowej mogą otrzymać promocję do kolejnej z wyróżnieniem. Jakie kryteria należy spełnić, żeby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem ?

Świadectwo z czerwonym paskiem jest marzeniem wielu uczniów i ich rodziców. To nagroda za osiągnięcia naukowe, a także docenienie ciężkiej pracy ucznia, którą wykonywał przez cały rok. By otrzymać wyróżnienie trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Czerwony pasek na świadectwie - od ilu, jaka średnia, oceny?

W roku szkolnym 2020/2021 zakończenie wypada w piątek 25 czerwca. By w tym dniu odebrać świadectwo z czerwonym paskiem, średnia arytmetyczna ocen musi wynosić co najmniej 4,75. Dodatkowo należy pamiętać, że wliczają się do niej również oceny uzyskane z zajęć dodatkowych, takich jak religia czy etyka.

Niektórzy uczniowie zastanawiają się, czy mogą liczyć na świadectwo z czerwonym paskiem, gdy z większości przedmiotów mają piątki i szóstki, a z matematyki np. trójkę. Z treści zawartej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej wynika, że nie ma żadnych podstaw do tego, aby ocena dostateczna uniemożliwiała otrzymanie świadectwa z wyróżnieniem. Natomiast w przypadku zachowania już tak.

Świadectwo z czerwonym paskiem a zachowanie

Do świadectwa z wyróżnieniem brany jest również pod uwagę stopień z zachowania. Musi on być "bardzo dobry" lub "wzorowy". Jeśli średnia wynosi np. 4,8, a zachowanie jest "poprawne", możemy zapomnieć o czerwonym pasku.

Zobacz wideo: Świadectwo z czerwonym paskiem. Gwarancja sukcesu czy niepotrzebna presja?

Zobacz także:

Pierwszy w historii film w kosmosie - główną rolę zagra kobieta. Co na to Tom Cruise?

Agnieszka Kaczorowska o rozwodzie rodziców. "Nie oceniam tego. Wybrali to, co było dla nich najlepsze"

Nowy przedmiot w szkołach od przyszłego roku. "Młodzi ludzie czują głód tej wiedzy"

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: gazeta.pl

Pozostałe wiadomości