Styl Życia

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co podarować nauczycielowi?

Styl Życia

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co podarować nauczycielowi?

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowe zakończenie roku szkolnego. Chociaż ze względu na pandemię będzie nietypowe, jedno się nie zmienia – prezenty dla nauczycieli. Temat wydaje się błahy, ale potrafi wywołać sporo kontrowersji. Co podarować nauczycielowi, aby żadna ze stron nie czuła się niezręcznie? O tym rozmawialiśmy z Agnieszką Stefaniuk, mamą  siedmiorga dzieci oraz Aleksandrą Janse van Rensburg, która ma trójkę pociech.   

Prezenty dla nauczycieli wyrazem wdzięczności

Temat prezentów dla nauczycieli zawsze budzi wiele kontrowersji. Dla jednych rodziców podarunek jest zbyt banalny (książka), dla innych zbyt osobisty (bon do SPA), a dla części - zupełnie zbędny. W czasach pandemii problematyczne stały się nawet kwiaty, które według niektórych powinny być dezynfekowane. Chcąc nie chcąc każdy z rodziców był kiedyś wciągnięty w ten temat. 

To jak z tymi prezentami - dawać czy nie?

Prezenty są bardzo miłe, tylko w relacji nauczyciel, uczeń, rodzice, trzeba pamiętać, że nauczyciel jest takim zawodem zaufania społecznego. Ważne by było, aby szkoły, które zatrudniają nauczycieli, dawały standardy, w jaki sposób należałby nagradzać nauczyciela za jego pracę 

– powiedziała Agnieszka Stefaniuk.

Jak przyznała, jako mama uczy swoje dzieci wdzięczności wobec nauczycieli, którzy tym bardziej teraz, w trudnych czasach, znakomicie dają sobie radę oraz wykazują się cierpliwością, poświęceniem i kreatywnością, by edukować młode pokolenia.

Co podarować nauczycielowi?

Aleksandra Janse van Rensburg mówiła, że zazwyczaj w każdej klasie powołana jest trójka rodziców, która zbiera tzw. składkowe. Z tych pieniędzy na koniec roku opiekunowie kupują dla nauczyciela wspólny prezent. Niestety, za każdym razem wybór upominku wywołuje burzliwe dyskusje.

Zawsze są dylematy, co kupić, czy książkę czy kwiaty. Myślę, że bony i vouchery do księgarni są fajnym pomysłem 

– powiedziała nasza rozmówczyni. 

Agnieszka Stefaniuk jest nie tylko mamą, ale także nauczycielką. Z perspektywy wychowawcy przyznała, że najbardziej cieszą ją sukcesy uczniów. Wzruszającą i miłą chwilą jest moment, w którym dziecko przychodzi z laurką bądź kwiatkiem i dziękuje za wspólną edukację.

Myślę, że drobne upominki, które własnoręcznie robią dzieci, kwiaty, czekolady, to jest standard, w jaki w naszej kulturze okazuje się wdzięczność

 – stwierdziła Agnieszka Stefaniuk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
64
50
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
18
24.06.2020
Kaczorowska43
Jestem w 3 klasowej i kupiłam nauczycielce las w słoiku z poczty kwiatowej. To hit teraz, więc uznałam, że lepiej wziąć las niż cięte kwiaty
13.06.2020
uczennica123
My chcemy naszej nauczycielce kupić voucher do aerotunelu w wielkopolsce. Jest młoda i lubi takie rzeczy. Tylko jeszcze nie wiadomo jak ten prezent zostanie przekazany
13.06.2020
Realista
Zakończenia roku nie będzie . Po co ten temat? Odbiór świadectw z sekretariatu i tyle. Nikt nie będzie ryzykował.
13.06.2020
Rodzic
Prezenty? Za co? Za to, że robotę nauczycieli przejęli rodzice? Że zamiast skupić się na własnej pracy muszą odwalac czarna robotę za którą dostaje kasę nauczyciel? Kpina!
12.06.2020
Nauczycielka
Truskawki poproszę
12.06.2020
Aaa
I znowu się zaczyna. Jestem nauczycielem i nie życzę sobie żadnych prezentów. Za to szacunek by się przydał. Od dzieci, rodziców i władz oświatowych.
12.06.2020
Mama
Chore, prezenty dla nauczycieli na koniec roku??? Moja córka ma ulubionego nauczyciela i aby mu podziękować rysuje obrazek...
11.06.2020
Iśka
Proszę nie pisać głupot , jestem nauczycielem i nie oczekuję prezentów na koniec tego roku tak jak nie oczekiwałam tego w poprzednich latach. Ten artykuł jest po to, żeby nastawić Was źle do nas nauczycieli. Pozdrawiam
11.06.2020
Nauczyciel-prawie emeryt!
Jestem nauczycielką 38lat, mam podwójny tytuł mgr i ukończone 4kierunki studiów podyplomowych. W chwili obecnej nie mogę narzekać na brak ofert pracy w różnego typu szkołach, ale pracuję tylko w szkole państwowej i dodatkowo z dziećmi specjalnej troski. Nie udzielam korepetycji! Pomimo ciągłej nagonki ze strony telewizji, ministerstwa, rodziców pracuję z pasją, poświęceniem. Tak widzi to i docenia moja rodzina i to jest dla mnie najważniejsze. Moje zarobki wywołują uśmiech niedowierzania na wielu twarzach. Ale uczciwie mogę spojrzeć na swoje odbicie w lustrze. To moje podsumowanie 38lat pracy w szkole państwowej. W imieniu moich koleżanek i kolegów oznajmiam: NIE OCZEKUJEMY ŻADNYCH PREZENTÓW , UPOMINKÓW I KWIATÓW...czekamy tylko na odrobinę szacunku... tak niewiele....
11.06.2020
Nauczycielka
Po co ten artykuł, po co zastępcze tematy,? My naprawdę nic nie chcemy, stać nas na bukiet kwiatów i bombonierkę.
11.06.2020
Ta sama nauczycielka
Naprawdę, Kochani Rodzice, NIC OD WAS NIE CHCEMY, prosimy o szacunek od Was i Waszych dzieci . Mamy swoje pensje godziwie zapracowane.
11.06.2020
Nauczycielka
Święty spokój. Najlepszy prezent. Od 40 lat najlepszy. Poza tym nie wierze że jeszcze gdzieś ktoś coś przyjmuje, to jest niezgodne z prawem. Kwiatek ewentualnie a najlepiej zwykłe dziękuję.
11.06.2020
Nauczycielka
Komentarz nie jest skierowany do wszystkich Rodziców, bo są też wśród nich ludzie porządni, rozsądni, inteligentni.... Ludzie , znowu nagonka na nauczycieli!? To jakiś obłęd. Najpierw telewizja, za chwilę gazety i ulubiony przez wielu hejt w internecie. Tego tylko możemy się spodziewać. Kto Was, Rodziców prosi o prezenty?? Idźcie na Policję, bo to łapówka, która zresztą Wy dajecie. Nie chcę od nikogo nawet kwiatka, bo to moja praca, za którą mi płacą. Jednego tylko czego oczekuję to szacunku. Ciągle macie do nas pretensje, ale jak rozmawiamy, to tiu tiu. Zakłamanie bije od niektórych rodziców na km, ale przecież to takie ludzkie! Ulubiona grupa do obrzucania błotem - nauczyciele! Gotowi, bo idzie koniec roku i wakacje. Jestem 35 lat nauczycielką i zastanawiam sie, gdzie jest Wasz szacunek dla naszej pracy? Nie odeszłam z zawodu, bo kocham pracować z dzieciakami! Z rodzicami coraz mniej. Tylko wymagacie, narzekacie... A nauczanie zdalne wg Was to porażka. No tak porażka skoro jesteście zmęczeni swoimi dziećmi. Ile razy to już usłyszałam. Jestem pewna, że zaraz pojawi się niejeden złośliwy komentarz. No cóż, zatruwajcie się tą nienawiścią skoro Wam to przynosi ulgę. Mimo wszystko, życzę wszystkim spokoju.
11.06.2020
Nauczyciel
Proponuję koszyk z truskawkami.
11.06.2020
Zła matka
Za co te prezenty
11.06.2020
NAICZYCIELKA
Z tymi prezentami -to jakiś dziwny , sztuczny, rozdmuchany temat?? Co my chcemy? Dajcie nam ŚWIĘTY SPOKÓJ. C
11.06.2020
Maria
U nas byla zrzutka i spora sumka sie zrobila. Taki nauczyciel to co roku niezle prezenty otrzymuje i sam pofpowiada co chce dostać.
11.06.2020
Olga
Pewnie tych prezentow w Pit nie wykazuja.
Dlugie 2 miesięczne wakacje to najwiekszy prezent.
Rozwiń wszystkie komentarzy