nauczyciele

  nauczyciele

  Dzień nauczyciela jest idealną okazją do pochylenia się nad pozostawiającą wiele do życzenia sytuacją polskich pedagogów. Podczas gdy, choć wciąż zbyt późno i zbyt mało, zaczęło się mówić o zdrowiu psychicznym ich podopiecznych, oni sami nie mogą liczyć na systemowe wsparcie. O to, jak wyczerpująca i niedoceniana potrafi być praca w szkole, zapytaliśmy nauczycielkę i działaczkę, Justynę Drath.

  Ewa Chodkowska podjęła współpracę z Instytutem Matki i Dziecka, o czym poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jej zalecenia i treningi będą dostępne za darmo dla wszystkich nauczycieli WF-u w całej Polsce. "Piękna i bardzo potrzebna inicjatywa! Dziękuję jako matka dziecka w wieku szkolnym" – czytamy pod postem.

  Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowe zakończenie roku szkolnego. Chociaż ze względu na pandemię w wielu szkołach będzie nietypowe, jedno się nie zmienia – prezenty dla nauczycieli. Temat wydaje się błahy, ale potrafi wywołać sporo kontrowersji. Co podarować nauczycielowi, aby żadna ze stron nie czuła się niezręcznie? O tym rozmawialiśmy z Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci oraz Aleksandrą Janse van Rensburg, która ma trójkę pociech.

  Pandemia, izolacja społeczna oraz nauka zdalna stanowiły dla dzieci i młodzieży trudne wyzwanie, co odbiło się na ich psychice. Po wielu miesiącach spędzonych w domach 29 maja wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. Specjaliści proszą więc nauczycieli, by w pierwszych dniach spojrzeli na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Celem jest obniżenie stresu zarówno uczniów, jak i pedagogów. Na czym ma polegać "Tydzień ulgi"?

  Według ustaleń już 18 stycznia część dzieci wróci do szkół. W całej Polsce nauczyciele i szkolna administracja są poddawani dobrowolnym i bezpłatnym testom na obecność koronawirusa. Nasza reporterka wybrała się do Katowic, by porozmawiać z dyrektorką Szkoły Podstawowej, panią Iwoną Brzezińską o panującej w gronie nauczycielskim atmosferze. O nowych wytycznych sanitarnych opowiedziała nam natomiast Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.

  Wszyscy pamiętamy, jak pandemia nagle przerwała naukę w szkołach. Niektóre dzieci miały lekcje prowadzone zdalnie, inne dostawały jedynie zadania do zrobienia w domu. Z pewnością nauka nie odbywała się na równym poziomie, a teraz nauczyciele próbują zweryfikować poziom wiedzy uczniów z zeszłego semestru za pomocą sprawdzianów. Czy to dobry sposób? - zastanawiały się nad tym w naszym programie Justyna Suchecka, dziennikarka oraz Joanna Lisiewicz, mama 8-klasistki i polonistka.

  Rok szkolny już się rozpoczął, a w wielu szkołach i przedszkolach brakuje nauczycieli. Z czego to wynika? Jak to zmienić? O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: dyrektora jednej ze szkół podstawowych w Łodzi Witolda Młynarczyka oraz pedagog Igę Kazimierczyk. Czy w szkole Pana Witolda też brakuje nauczycieli?

  Matthew Bolton to wicedyrektor Citizens UK, zrzeszającej organizacje i ruchy społeczne w Wielkiej Brytanii. Udało mu się osiągnąć cele w dwóch kampaniach – pierwsza dotyczyła godziwych płac minimalnych, a druga przyjmowania uchodźców. W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy go, jak skutecznie protestować i jak przekonać ludzi do wzięcia udziału w proteście. Matthew opowiedział nam również o swoich akcjach.

  W wyniku reformy oświaty nauczyciele, którzy chcą zachować pełny etat, muszą podjąć pracę w kilku szkołach. Co jeszcze ich czeka od nowego roku szkolnego? Ilu nauczycieli - w wyniku reformy - straciło pracę? O obietnicach Minister Edukacji Narodowej i rzeczywistej sytuacji w szkołach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem oraz nauczycielem i byłym dyrektorem gimnazjum w Łodzi Witoldem Młynarczykiem.

  Są nauczyciele, którzy uważają że nowa reforma edukacji jest szkodliwa. Na znak protestu postanowili dzisiaj odejść od tablic. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy nauczyciela Artura Sierawskiego z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" i prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych, aby zapytać, czego dokładnie żądają nauczyciele.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system polskiej oświaty. Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole? Czy w programie faktycznie znajdą się lekcje programowania i szachów? Czy to prawda, że "Nasz Elementarz", którego ponowne prowadzenie kosztowało państwo 60 mln złotych, przestanie obowiązywać? Na czym polega innowacyjność reformy edukacji? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówiła Minister Edukacji Anna Zalewska. Czy Anna Zalewska nie obawia się referendum w tej sprawie i czy naprawdę jest przekonana o słuszności swojej koncepcji?

  Wywiadówka bywa stresująca - nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Jak zatem ją przeżyć? Czego od zebrania oczekują rodzice? Co zniechęca rodziców do przychodzenia na wywiadówkę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mamę czwórki dzieci Edytę Poncyljusz, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Kingę Zychowicz i psycholog dr Ewę Jarczewską-Gerc.

  Zbyt drogi karnet do siłowni, brzydka pogoda, dużo pracy, zmęczenie, ból jakiejś części ciała to niektóre wymówki osób, którym nie chce się ćwiczyć. O komentarz do poszczególnych usprawiedliwień poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN trenera personalnego Tomasza Choińskiego. Zobaczcie, w jaki sposób Marcin Meller najchętniej spala kalorie ;)