nauczyciele

  nauczyciele

  "Jesteśmy nikim, trybikami w chorym systemie"

  Skąd tak niska frekwencja? Rodzice znają powód.

  Sytuacji uczniów szkoły w Kobyłce przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.

  Jak sobie radzą dzieci i placówki?

  Jak się okazuje wysokość pensji połowy nauczycieli jest mniejsza od kwoty minimalnej

  "Nie zmienię się tylko dlatego, że ktoś tak chce".

  Ministerstwo Zdrowia zmienia decyzję.

  "Problemy mają i młodsi, i starsi uczniowie. Nawet ci najlepsi".

  Obserwujemy spadek liczby chętnych do pracy w zawodzie nauczyciela i coraz odważniej podnoszone głosy, że jest to ciężka i wyczerpująca praca. Grupa pedagogów zmagających się z wypaleniem zawodowym powiększa się z roku na rok. Ewa Drzyzga przyjrzała się problemowi, biorąc udział w niezwykłych warsztatach.

  Dzień nauczyciela jest idealną okazją do pochylenia się nad pozostawiającą wiele do życzenia sytuacją polskich pedagogów. Podczas gdy, choć wciąż zbyt późno i zbyt mało, zaczęło się mówić o zdrowiu psychicznym ich podopiecznych, oni sami nie mogą liczyć na systemowe wsparcie. O to, jak wyczerpująca i niedoceniana potrafi być praca w szkole, zapytaliśmy nauczycielkę i działaczkę, Justynę Drath.

  "Dla dziecka to jest pewnego rodzaju więzienie".

  Początek roku szkolnego, koniec roku, liczne wyróżnienia w konkursach, pasowanie – w kalendarzu szkolnym uczniowie mają sporo istotnych wydarzeń. Dlatego warto poznać przykłady życzeń dla ucznia, które przydadzą się na każdą okazję.

  Po ponad roku zdalnej nauki głośno się mówi o tym, że dzieci coraz częściej mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Temat poruszany jest często, jednak nie w szkołach. Polonistka z toruńskiej podstawówki rozmawiała na swoich zajęciach o anoreksji, dalej na lekcji omawiano inne problemy. Nauczycielka miała zostać za to surowo ukarana.

  Polska Akademia Nauk apeluje do pracowników oświaty o przyjmowanie szczepionek. W opinii środowiska naukowego pojawia się również alternatywa dla nauczycieli, którzy nie będą chcieli się zaszczepić. Nie dla wszystkich jednak będzie ona korzystna.

  Rok szkolny 2020/2021 przechodzi do historii. Był on jednym z najtrudniejszych w historii polskiej edukacji XXI wieku. Wynika to głównie z faktu, że przez niemal cały ten czas nauczyciele przeprowadzali lekcje online. Czy to sprawiło, że uczniowie i ich rodzice bardziej niż zwykle doceniają pracę pedagogów?

  Kiedy nadchodzi dzień zakończenia roku szkolnego, pojawia się odwieczne pytanie – w jaki sposób najlepiej podziękować nauczycielom za trud włożony w kształcenie naszych pociech? Pomysłów jest wiele: od kwiatów przez kawę, herbatę i drobne upominki aż po bony do SPA. Czy droższy prezent do dobre rozwiązanie? Zapytaliśmy o to samych nauczycieli.

  Ewa Chodkowska podjęła współpracę z Instytutem Matki i Dziecka, o czym poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jej zalecenia i treningi będą dostępne za darmo dla wszystkich nauczycieli WF-u w całej Polsce. "Piękna i bardzo potrzebna inicjatywa! Dziękuję jako matka dziecka w wieku szkolnym" – czytamy pod postem.

  Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowe zakończenie roku szkolnego. Chociaż ze względu na pandemię w wielu szkołach będzie nietypowe, jedno się nie zmienia – prezenty dla nauczycieli. Temat wydaje się błahy, ale potrafi wywołać sporo kontrowersji. Co podarować nauczycielowi, aby żadna ze stron nie czuła się niezręcznie? O tym rozmawialiśmy z Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci oraz Aleksandrą Janse van Rensburg, która ma trójkę pociech.

  Pandemia, izolacja społeczna oraz nauka zdalna stanowiły dla dzieci i młodzieży trudne wyzwanie, co odbiło się na ich psychice. Po wielu miesiącach spędzonych w domach 29 maja wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. Specjaliści proszą więc nauczycieli, by w pierwszych dniach spojrzeli na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Celem jest obniżenie stresu zarówno uczniów, jak i pedagogów. Na czym ma polegać "Tydzień ulgi"?

  Nauczyciele są kolejną grupą zawodową, która jest szczepiona priorytetowo. Co w przypadku tych, którzy aktualnie nie wykonują aktywnie zawodu? Na pytanie widza odpowiedziała Eliza Kuna - adwokat.

  Według ustaleń już 18 stycznia część dzieci wróci do szkół. W całej Polsce nauczyciele i szkolna administracja są poddawani dobrowolnym i bezpłatnym testom na obecność koronawirusa. Nasza reporterka wybrała się do Katowic, by porozmawiać z dyrektorką Szkoły Podstawowej, panią Iwoną Brzezińską o panującej w gronie nauczycielskim atmosferze. O nowych wytycznych sanitarnych opowiedziała nam natomiast Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.

  Decyzją rządu uczniowie będą się uczyć zdalnie do świąt Bożego Narodzenia. Czy uczeń musi mieć włączoną kamerkę? Czy nauczyciel ma prawo wystawić negatywną ocenę za jej brak? Jak kontrolować obecność? O odpowiedź zapytaliśmy adwokat Elizę Kunę i Danutę Kozakiewicz, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

  Nauka online to prawdziwe wyzwanie dla nauczycieli, uczniów, jak i rodziców. Co zrobić, by dziecko aktywnie uczestniczyło w lekcji, a nauka online nie zniechęcała i nie rozleniwiała? Na te pytania w naszym programie odpowiedziały ekspertki od edukacji.

  Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska przekazała komunikat, z którego wynika, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w proteście lub sami strajkowali. "Nie ma naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań" – poinformowała.

  Choć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej uderza głównie w dorosłe kobiety, w protest przeciwko działaniom rządu włączyli się również uczniowie podstawówek czy liceów, którzy boją się o swoją przyszłość. Wielu z nich prezentuje poglądy w Internecie. Jak reagują na to nauczyciele?

  Wszyscy pamiętamy, jak pandemia nagle przerwała naukę w szkołach. Niektóre dzieci miały lekcje prowadzone zdalnie, inne dostawały jedynie zadania do zrobienia w domu. Z pewnością nauka nie odbywała się na równym poziomie, a teraz nauczyciele próbują zweryfikować poziom wiedzy uczniów z zeszłego semestru za pomocą sprawdzianów. Czy to dobry sposób? - zastanawiały się nad tym w naszym programie Justyna Suchecka, dziennikarka oraz Joanna Lisiewicz, mama 8-klasistki i polonistka.

  Od rozpoczęcia roku szkolnego minęło zaledwie kilka dni, a już niektóre placówki musiały zostać zamknięte. Powodem było wykrycie koronawirusa. Jak wygląda nauczanie w dobie pandemii? Jaka jest sytuacja uczniów, nauczycieli i rodziców?

  Według badania przeprowadzonego wśród nauczycieli, uczniów i rodziców w czasie zdalnej edukacji ucierpiały najbardziej relacje. Ankietowani przyznają, że pogorszyło się także ich samopoczucie. Jak będą wyglądały lekcje od września?

  Sposób traktowania uczniów przez niektórych nauczycieli narusza postanowienia Konwencji o prawach dziecka - uważa Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dlatego, jego zdaniem, należy zmienić system kształcenia przyszłych pedagogów. Z propozycją w tej sprawie RPO wystąpił do ministra nauki Wojciecha Murdzka. Czego mają dotyczyć zmiany?

  Przez ostatni tydzień dyrektorzy szkół sondowali, ilu uczniów może zjawić się w placówkach. Ich zdaniem, większość - przynajmniej początkowo - zostanie w domach. Od poniedziałku w podstawówkach będą organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. Szkoły mają funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym. Nauczyciele mają sporo wątpliwości.