Szkoła przyjazna dla uczniów w spektrum autyzmu. "Jest to niezwykle ważna kampania"

20230920-DDTVN-59
Źródło: Dzień Dobry TVN
Szkoła przyjazna dla autyzmu
Szkoła przyjazna dla autyzmu
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Od 15 do 29 września trwa kampania społeczna "Szkoła przyjazna dla autyzmu". Jej filarem są osobiste świadectwa osób w spektrum autyzmu i ich rodzin, które pozwolą nam wszystkim lepiej zrozumieć, z czym mierzą się na co dzień i jakiego wsparcia potrzebują. Jak wygląda edukacja ich okiem? O tym opowiedzieli nam Jan Gawroński, założyciel i koordynator Klubu Świadomej Młodzieży Fundacji AutismTeam oraz Sylwia Kowalska, ekspertka edukacji włączającej, koordynatorka Społecznego Pogotowia Interwencyjnego.

Kampania społeczna "Szkoła przyjazna dla autyzmu"

Janek Gawroński, który jest w spektrum autyzmu, wraz z mamą od lat walczy o szkołę dostępną naprawdę, a nie tylko w deklaracjach specjalistów oraz organów prowadzących i nadzorujących proces edukacji. W tym roku ruszyli z kampanią "Szkoła przyjazna dla autyzmu". Przedsięwzięcie określa 7 postulatów, które należy wdrożyć w życie.

- Jest to niezwykle ważna kampania, bardzo się cieszymy, że możemy o niej powiedzieć. Jest to kampania zainicjowana przez młode osoby w spektrum autyzmu, które  chcą powiedzieć, czego potrzebują, żeby mogli czuć się bezpiecznie w polskiej szkole - powiedziała Sylwia Kowalska.

Siedem postulatów kampanii

Pierwszy z nich dotyczy głośnych dzwonków w szkołach i usunięcia barier sensorycznych. Osoby w spektrum autyzmu niejednokrotnie przyznają, że dźwięk głośnego dzwonka szkolnego jest dla nich uciążliwy, a nawet bolesny. To tylko wierzchołek góry lodowej. Głośno jest także na stołówkach, korytarzach czy w klasach, co znacząco utrudnia osobom w spektrum autyzmu koncentrację i wykorzystywanie swojego potencjału.

Postulat drugi to psycholog dostępny w każdej szkole dla każdego dziecka. Wsparcie psychologiczne jest kluczowe, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, które często występują w szkołach.

- O to zabiegała także poznańska Fundacja na rzecz Praw Ucznia. Psycholog musi być na stałe w szkole. Powstał dwa miesiące temu głośny raport fundacji GrowSPACE, który przedstawiał problematykę psychologa w każdej szkole – powiedział Jan.

Postulat numer trzy: Pokoje wyciszenia dostępne dla każdego ucznia i uczennicy. Są miejscem, gdzie każdy uczeń może znaleźć ukojenie. To norma, która powinna obowiązywać, jeśli chcemy osiągnąć prawdziwą inkluzję i dostępność dla wszystkich.

Postulat czwarty i piąty to: Dostosowanie edukacji do potrzeb każdego ucznia i uczennicy oraz Lekcje różnorodności w każdej szkole. Postulat szósty dotyczy zaś zniesienia punktowej oceny zachowania, co ma na celu stworzenie sprawiedliwego i inkluzywnego systemu edukacji.

- Nie możemy oceniać dzieci za to, czego nie mogą nam dać. To może wynikać z niepełnosprawności. Jeżeli chodzi o spektrum autyzmu, tutaj może pojawić się szereg objawów – powiedziała mama Jana.

Postulat siódmy: Rzecznik praw ucznia w każdym mieście i powiecie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak wybrać idealną zabudowę kuchenną?
Materiał promocyjny

Jak wybrać idealną zabudowę kuchenną?