Od 15 do 29 września trwa kampania społeczna "Szkoła przyjazna dla autyzmu". Jej filarem są osobiste świadectwa osób w spektrum autyzmu i ich rodzin, które pozwolą nam wszystkim lepiej zrozumieć, z czym mierzą się na co dzień i jakiego wsparcia potrzebują. Jak wygląda edukacja ich okiem? O tym opowiedzieli nam Jan Gawroński, założyciel i koordynator Klubu Świadomej Młodzieży Fundacji AutismTeam oraz Sylwia Kowalska, ekspertka edukacji włączającej, koordynatorka Społecznego Pogotowia Interwencyjnego.
Kampania społeczna "Szkoła przyjazna dla autyzmu"
Janek Gawroński, który jest w spektrum autyzmu, wraz z mamą od lat walczy o szkołę dostępną naprawdę, a nie tylko w deklaracjach specjalistów oraz organów prowadzących i nadzorujących proces edukacji. W tym roku ruszyli z kampanią "Szkoła przyjazna dla autyzmu". Przedsięwzięcie określa 7 postulatów, które należy wdrożyć w życie.
- Jest to niezwykle ważna kampania, bardzo się cieszymy, że możemy o niej powiedzieć. Jest to kampania zainicjowana przez młode osoby w spektrum autyzmu, które chcą powiedzieć, czego potrzebują, żeby mogli czuć się bezpiecznie w polskiej szkole - powiedziała Sylwia Kowalska.
Siedem postulatów kampanii
Pierwszy z nich dotyczy głośnych dzwonków w szkołach i usunięcia barier sensorycznych. Osoby w spektrum autyzmu niejednokrotnie przyznają, że dźwięk głośnego dzwonka szkolnego jest dla nich uciążliwy, a nawet bolesny. To tylko wierzchołek góry lodowej. Głośno jest także na stołówkach, korytarzach czy w klasach, co znacząco utrudnia osobom w spektrum autyzmu koncentrację i wykorzystywanie swojego potencjału.
Postulat drugi to psycholog dostępny w każdej szkole dla każdego dziecka. Wsparcie psychologiczne jest kluczowe, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, które często występują w szkołach.
- O to zabiegała także poznańska Fundacja na rzecz Praw Ucznia. Psycholog musi być na stałe w szkole. Powstał dwa miesiące temu głośny raport fundacji GrowSPACE, który przedstawiał problematykę psychologa w każdej szkole – powiedział Jan.
Postulat numer trzy: Pokoje wyciszenia dostępne dla każdego ucznia i uczennicy. Są miejscem, gdzie każdy uczeń może znaleźć ukojenie. To norma, która powinna obowiązywać, jeśli chcemy osiągnąć prawdziwą inkluzję i dostępność dla wszystkich.
Postulat czwarty i piąty to: Dostosowanie edukacji do potrzeb każdego ucznia i uczennicy oraz Lekcje różnorodności w każdej szkole. Postulat szósty dotyczy zaś zniesienia punktowej oceny zachowania, co ma na celu stworzenie sprawiedliwego i inkluzywnego systemu edukacji.
- Nie możemy oceniać dzieci za to, czego nie mogą nam dać. To może wynikać z niepełnosprawności. Jeżeli chodzi o spektrum autyzmu, tutaj może pojawić się szereg objawów – powiedziała mama Jana.
Postulat siódmy: Rzecznik praw ucznia w każdym mieście i powiecie
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Musical, który otworzył drzwi do kariery Sztaby, Jusis i Perzyny. "Nie mieliśmy nic, ale mieliśmy wielką pasję"
- Chłopcu w spektrum autyzmu zabrano zupę sprzed nosa na szkolnej stołówce. "Mama nie zapłaciła"
- Jak Polacy oceniają jakość edukacji? Wyniki sondażu nie zostawiają złudzeń
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News