Jak Polacy oceniają jakość edukacji? Wyniki sondażu nie zostawiają złudzeń

Autor:
Justyna
Piąsta
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o porankuDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Łukasz Jedliński, dziennikarz TVN24 przygotował dla widzów Dzień Dobry TVN zestawienie najważniejszych informacji w ramach cyklu "5 rzeczy, warto trzeba wiedzieć o poranku". Jak Polacy oceniają system edukacji i dlaczego brakuje nauczycieli do pracy? Kto może zastąpić Fernando Santosa na stanowisku selekcjonera polskiej reprezentacji?

Sondażu na temat oświaty

Łukasz Jedliński opowiedział o kryzysie w polskich szkołach. Dlaczego brakuje kadry pedagogicznej?

- Nauczyciele od miesięcy alarmowali, że ten rok szkolny będzie wyjątkowo trudny, będzie przepełniony wezwaniami. Dlaczego? Dlatego że nowi nauczyciele nie garną się do zawodu. Dyrektorzy szkół alarmują: "Nie mamy kim pracować". Jakimś ratunkiem jest to, by ściągać nauczycieli emerytów. Jakimś ratunkiem jest to, by nauczyciele pracowali z większą liczbę godzin, by wyrabiali nadgodziny. Oczywiście frustracja wynika stąd, że nauczyciele mało zarabiają. Ale ta lista zarzutów pod adresem ministra Czarnka, który przekonuje, że sytuacja jest w porządku, i że ten rok szkolny będzie spokojny, jest dłuższa. To między innymi ciągła zmiana prawa oświatowego no i fatalna kondycja psychiczna dzieci. To jest też bardzo ważny element - podkreślił Jedliński.

Dziennikarz przedstawił również wyniki sondażu Kantar, który został przygotowany dla "Faktów" TVN i TVN24.

- Według blisko połowy pytanych sytuacja za ministra Czarnka w edukacji się pogorszyła. 19 proc. uważa, że się nie zmieniła. Tylko 15 proc. sądzi, że za kadencji tego ministra sytuacja w edukacji się poprawiła - przekazał Jedliński.

17 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Fernando Santos nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski

Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie poinformował, że zakończono współpracę z Fernando Santosem.

- Warto wiedzieć o tym, że jego związek z polską piłką nożną był bardzo krótki, bardzo słaby i bardzo rozczarowujący. I kosztowny. Dwa dni go zwalniali, ale w końcu im się udało - stwierdził Łukasz Jedliński.

Kto może zastąpić Santosa na stanowisku? - Giełda nazwisk rzecz jasna ruszyła i na tej giełdzie nazwisk m.in. Adam Nawałka. On akurat odnosił z kadrą sukcesy. Marek Papszun, mistrzostwo Polski z Rakowem Częstochowa. Maciej Skorża, ale on akurat z sukcesami trenuje w dalekiej Japonii i ściągnąć go do Polski byłoby niełatwo. No i jeszcze Michał Probierz - wymienił dziennikarz TVN24.

Iga Świątek łapie oddech

Iga Świątek postanowiła odpocząć i zebrać siły na kolejną część sezonu. Była liderka rankingu WTA ogłosiła, że nie poleci na turniej w Meksyku.

- Napisała tak: "Cześć! Niestety muszę się wycofać z turnieju w Guadalajarze z powodu napiętego kalendarza i jego zmian (...)" - zacytował dziennikarz. - Słuchajcie, mam świetną puentę. Urszula Radwańska po tym, jak Świątek odpadła z US Open, napisała tak: "Miała słabszy dzień w pracy jak każdy. Z czego tu robić sprawę? Kto nas nie miał słabszego dnia w pracy" - dodał Jedliński.

Nowe informacje w sprawie incydentu z Black Hawkiem

Sprawa pikniku w Sarnowej Górze powraca. Kto siedział za sterami policyjnego śmigłowca?

- Nasz reporter na podstawie informacji ze śledztwa ustalił, że tym oto policyjnym Black Hawkiem, który przeleciał nad głowami widzów i zerwał linię energetyczną, siedział pilot policyjny, szef szkolenia lotniczego policji, który w 2009 roku spowodował wypadek śmigłowca, w którym zginął inny pilot. On został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięcioletni okres próby i przyznał się do winy. Jak się wyrok zatarł, jak się skazanie zatarło, to on wrócił za stery śmigłowców. Miał czystą kartę, to trzeba podkreślić. Miał czystą kartę i miał pełne do tego prawo. Do czasu tego incydentu nie było pod jego adresem żadnych zastrzeżeń. Incydent badają śledczy - wskazał dziennikarz.

Więcej informacji można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości