Sztuczna inteligencja może pomóc w wykrywaniu nowotworów piersi. W jaki sposób?

Sztuczna inteligencja coraz częściej jest wykorzystywana. Teraz może pomóc w wykrywaniu nowotworów piersi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrok
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Samobadanie piersi może uratować życie
Samobadanie piersi może uratować życie
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Sztuczna Inteligencja to ostatnimi czasy niezwykle gorący temat. Jedni obawiają się utraty pracy w związku z jej rozwojem, inni upatrują szans. Taką właśnie jest wsparcie radiologów w analizie mammografów. W ten sposób AI może pomóc w walce z rakiem piersi.

Wprowadzenie AI do wspomagania badań mammograficznych

Nowe rozwiązanie może być sposobem na zwiększenie wykrywania guzów w przesiewowych badaniach mammograficznych. Te są kluczowe w zapobieganiu śmierci spowodowanej rakiem piersi. Każdy obraz mammograficzny tradycyjnie analizowany jest przez dwóch radiologów. Naukowcy z Instytutu Karolinska podjęli się badania, w którym system oceny wspierała sztuczna inteligencja.

- Ocena dokonana przez jednego radiologa i sztuczną inteligencję spowodowała wzrost wykrywalności raka piersi o cztery procent i zmniejszenie czasu odczytywania obrazów o połowę - powiedział główny autor badania Fredrik Strand.

Przeprowadzone badania pozytywnie zaskakują - jak uważają badacze, sztuczna inteligencja jest gotowa, aby wprowadzić ją do klinik. 

AI w medycynie i onkologii - jak może pomóc w wykrywaniu raka piersi?

Chociaż od ponad 30 lat stosowane są przesiewowe badania mammograficzne, które są filarem profilaktyki, to wciąż nie wszystkie guzy są wykrywane. Jak dowodzą naukowcy z Instytutu Karolinska, rozwiązaniem może być wprowadzenie sztucznej inteligencji w roli systemu wspomagającego.

- Sztuczna inteligencja i ludzie postrzegają obrazy nieco inaczej. Tworzy to synergię, która zwiększa nasze szanse na wykrycie raka - podkreśla Karin Dembrower, autorka pracy opublikowanej w piśmie "The Lancet Digital Health".

W badaniu przebadano 55 tysięcy kobiet w wieku od 40 do 74 lat. W przypadku zastosowania konwencjonalnej metody wykryto 250 nowotworów. Po zastosowaniu wspomagania AI wykryto 269 przypadków. Sama sztuczna inteligencja naliczyła ich 246. Jak argumentują badacze - dokładność to nie jest jedyna korzyść. Dzięki wspomaganiu zmniejszono ilość wyników fałszywie pozytywnych, a to nie wszystko.

- W porównaniu do obecnie obowiązującego standardu pracy dwóch radiologów, ocena dokonana przez jednego radiologa i sztuczną inteligencję spowodowała wzrost wykrywalności raka piersi o cztery procent i zmniejszenie czasu odczytywania obrazów o połowę - mówi główny autor badania Fredrik Strand.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości