Doustna szczepionka na COVID-19
Japońskim naukowcom udało się opracować środek doustny, który zabija wirusa, zanim ten rozprzestrzeni się w organizmie. Na razie badania przeprowadzone zostały na małpach, jednak dały obiecujące wyniki. Po podaniu preparatu wytworzyły się niezbędne przeciwciała, dzięki którym trudniej jest się zarazić, a przy tym nie wystąpiły żadne widoczne skutki uboczne.
W preparacie podobnie, jak w tradycyjnej szczepionce, znajdują się nieaktywne części wirusa. W przeciwieństwie do klasycznej metody te uwalniają się nie w krwi, a w śluzie. Po jej podaniu organizm wytwarza przeciwciała jak po domięśniowym lub podskórnym szczepieniu. Przypomina to bardziej działanie koronawirusa, co, jak uważają naukowcy, przyczyni się do zwiększenia działania ochronnego.
Jak mają działać doustne leki na COVID-19?
Jak uważają naukowcy, taka forma podania szczepionki byłaby znacznie efektywniejsza. Dlaczego? Ponieważ przeciwciała wytworzyłyby się w śluzie, a dzięki temu były "bliżej" do miejsca, które wirus atakuje. Dzięki immunoglobulinom A, które znajdują się w tym płynie ustrojowym, możliwe jest neutralizowanie wirusów, w tym COVID-19.
Szczepionki doustne nie są nowym typem. Tego typu preparaty podawane są między innymi na wściekliznę, dur brzuszny czy polio.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wykryto nowy wariant koronawirusa. Eksperci biją na alarm
- Wystawiono skierowania na 5. dawkę przypominającą przeciwko COVID-19. Kto może się zaszczepić?
- Czy konieczna będzie piąta dawka szczepionki przeciwko COVID-19? Resort zdrowia rozważa taką możliwość
Autor: Teofila Siewko
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Cosmin Ciobanu / 500px/Getty Images