Eris - nowy wariant koronawirusa. Czy czeka nas powrót pandemii?

Co wiadomo o nowym wariancie koronawirusa?
Przewodnik po testach na COVID-19
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mimo że większość z nas już zapomniała o pandemii COVID-19, to groźny wirus nie ma zamiaru odpuścić. W wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, pojawił się nowy wariant koronawirusa o nazwie Eris. Jakie są objawy? Jak bardzo jest niebezpieczny?

Eris - nowy wariant koronawirusa

Z raportu, który Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia opublikowała na początku sierpnia, wynika, że przybywa osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Za wzrostem zachorowań stoi nowy wariant wirusa oznaczany jako EG.5 i nazywany przez specjalistów Eris. Patogen pojawił się nie tylko na Wyspach. Wykryto go w 45 krajach w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Eris - otrzymał imię po greckiej bogini walki i niezgody - swoją budową zbliżony jest do Omicrona. Szybko się rozprzestrzenia. Wraz z jego pojawieniem się w Wielkiej Brytanii, liczba nowych zakażeń wzrosła o 200 tysięcy.

Eris - objawy

Chorzy najczęściej skarżyli się na katar, ból głowy oraz gardła i zmęczenie. Do pozostałych objawów należą: zatkany nos, kichanie, suchy kaszel, mokry kaszel, ochrypły głos, bóle mięśni i zmienione odczuwanie zapachów.

Mimo że brytyjskie władze zalecają ostrożność, to jednocześnie zapewniają, że nie ma przesłanek, że nowy wariant koronawirusa jest groźniejszych od wcześniej pojawiających się szczepów.

Nowy wariant koronawirusa. Czy jest niebezpieczny?

Serwis wionews.com. poinformował, że Światowa Organizacja Zdrowia już w lipcu zaczęła przyglądać się nowemu wariantowi. Mimo że szczepienia i przebyte infekcje stanowią dla nas zabezpieczenie, to dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że nie powinniśmy zachować czujność i stosować dostępne środki bezpieczeństwa.

Jego zdaniem osoby z grup ryzyka nadal powinny nosić maseczkę w zatłoczonych miejscach. Dyrektor WHO cytowany przez Sky News wyznał, że ogromne znaczenie ma również właściwa wentylacja w budynkach. - Wzywamy rządy, aby utrzymały i nie demontowały systemów, które zbudowały dla COVID-19 - powiedział Ghebreyesus.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości