28-latek zakażony wirus MERS. Czy jest się czego obawiać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy wirusy mogą zwalczyć bakterie?
Czy wirusy mogą zwalczyć bakterie?
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?
Zakażenie wirusem MERS uznawane jest za "najbardziej śmiercionośną chorobą na świecie". Taką infekcję wykryto u młodego mężczyzny. Głos w tej sprawie zabrała Światowa Organizacja Zdrowia. Czy są powody do niepokoju?

28-latek zakażony wirusem MERS

28-letni mieszkaniec miasta Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich między 3. a 7. czerwca wielokrotnie zgłaszał się do lekarza. Mężczyzna wymiotował, dokuczał mu bóle w prawym boku oraz przy oddawaniu moczu. 8 czerwca został hospitalizowany. Pacjent wymiotował, miał dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Lekarze podejrzewali ostre zapalenie trzustki, ostre uszkodzenie nerek oraz posocznicę (sepsę). Po kilku dniach mężczyzna trafił na OIOM, wymagał też wentylacji mechanicznej. Kolejne badania wykazały, że mężczyzna jest zakażony wirusem MERS-CoV. Warto dodać, że patogen zaliczany jest do koronawirusów i jest blisko spokrewniony z SARS-CoV-2.

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że nie wiadomo, jak mężczyzna zetknął się wirusem. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie miał on kontaktu ani ze zwierzętami, ani z ludźmi, którzy mogliby być zakażeni MERS-CoV/ Pacjent nie podróżował też poza Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Warto dodać, że ostatnią infekcję wirusem MERS w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wykryto w listopadzie 2021 roku.

Wirus MERS - co o nim wiadomo?

Wirus MERS należy do koronawirusów i odkryto go w 2012 roku. Patogen wywołuje tzw. bliskowschodni zespół oddechowy. To ciężka choroba zakaźna dróg oddechowych. Początkowo schorzenie przypomina grypę, może jednak zmienić się w zapalenie płuc. Zdarza się, że powoduje ostrą niewydolność oddechową, wstrząs septyczny lub niewydolność wielonarządowa, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Szacuje się, że do 2016 roku infekcję wywołaną przez wirusa wykryto u 1800 osób, zmarło - 640 chorych. Do zakażenie dochodzi najczęściej poprzez kontakt człowieka z wielbłądem (to właśnie te zwierzęta najczęściej są nosicielami wirusa), ale nie tylko. Patogen może przenosić się z człowieka na człowieka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: gorodenkoff/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana