Jesień to sezon wzmożonych epidemii chorób układu oddechowego. Katar, kaszel i złe samopoczucie "łapie" niemal każdego. Lekarze przypominają, że o tej porze roku wirus RSV u małych dzieci jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich. Czym objawia się ta choroba i na co powinniśmy uważać?
W Europie pojawił się nowy wirus. Mimo że przenoszony przez kleszcze patogen o nazwie Alongshan (ALSV) został odkryty w Chinach kilka lat temu, to zaczął pojawiać się na Starym Kontynencie. Czy jest niebezpieczny?
Zakażenie wirusem MERS uznawane jest za "najbardziej śmiercionośną chorobą na świecie". Taką infekcję wykryto u młodego mężczyzny. Głos w tej sprawie zabrała Światowa Organizacja Zdrowia. Czy są powody do niepokoju?
Wirus RSV to patogen, który szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że wirus już niedługo nie będzie stanowił aż tak dużego zagrożenia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytki lek Beyfortus. Preparat ma chronić dzieci przed infekcjami układu oddechowego, które wywołuje wirus RSV.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed enterowirusem nazywanym wirusem echo. Na warszawskim Ursynowie zaczął palić się dach jednego z przedszkoli.
Naukowcy od lat alarmują, że ocieplenie klimatu może być zagrożeniem dla ludzkości. Badacze z Marsylii przedstawili na to kolejny dowód. Ożywili bowiem wirusa sprzed prawie 50 tysięcy lat. Do tej pory znajdował się on w syberyjskiej zmarzlinie, ale na skutek wzrostu temperatur został wyeksponowany. Okazuje się, że takich wirusów, które nie są nam znane może być więcej.
Już w sobotę, 27 maja, o godzinie 7.00 rozpoczną się zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców. Same szczepienia wystartują 1 czerwca. Jak z nich skorztystać?
Wysoka gorączka, kaszel i zapalenie spojówek - to zaledwie część objawów, jakie stwierdzono u pacjentów zarażonych nowym podwariantem omikrona. Arcturus, oficjalnie nazywany XBB.1.16, występuje już w 22 państwach świata.
Parwowiroza to jedna z najgroźniejszych chorób, które mogą zagrozić życiu psa. Warto znać jej objawy, aby w razie potrzeby szybko ją rozpoznać i czym prędzej skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.
Na oddziałach pediatrycznych coraz więcej dzieci zakażonych wirusem RSV. Po pandemii koronawirusa obserwuje się cięższe objawy niezależnie od wieku. Lekarze mówią już o epidemii, a w szpitalach zaczyna brakować miejsc.
Wirus, który zaatakował w Chinach, nazywa się Langya henipavirus (LayV). Choć naukowcy twierdzą, że nie ma powodów do paniki, został już stwierdzony u 35 pacjentów. Mieli oni zarazić się od ryjówek.
Rośnie liczba zakażeń małpią ospą w Europie. Zdaniem naukowców istnieje co najmniej jeden lek antywirusowy, który może być skuteczny w walce z małpią ospą. Co to za lek i jak działa?
Do Polski dotarło tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci - poinformował prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.