W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to Justyna Milewska, lekarz rodzinny.
W Niemczech niedaleko granicy z Polską odnotowano zakaźną chorobę wirusową zwierząt parzystokopytnych. Na Dolnym Śląsku wojewoda zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
"Sceny przypominające początek pandemii COVID-19".
Zdaniem badaczy konieczne jest opracowanie nowych metod leczenia i zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby.
GIS apeluje, aby nie zapominać o szczepieniach.
Wielka Brytania zamówiła już szczepionki.
Jeśli przypuszczenia lekarzy się potwierdzą, będzie to tzw. pierwsze rodzime zachorowanie na to bardzo groźne schorzenie.
"Do tego tygodnia zgłoszono łącznie 1,1 tys. zgonów"
"Natychmiast rozpoczęto tam wszystkie niezbędne badania medyczne"
Coraz więcej w mediach mówi się o wirusie mpox. Patogen może wywoływać tzw. małpią ospę. Co to za choroba? Czy powinniśmy się jej obawiać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
Czy jest groźny dla człowieka?
Jak można się zarazić?
Zidentyfikowano już 214 osób, które miały kontakt z nastolatkiem.
Tajemniczy patogen zaatakował farmy kakao w Afryce Zachodniej. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że wielu farmerów straciło swoje źródło utrzymania, a ceny za ziarna rosną w niekontrolowanym tempie. - To cały mój wysiłek, wszystko, z czego żyłam. To bardzo boli - powiedziała jedna z plantatorek.
Badacze przekazali niepokojące informacje dla wszystkich fanów nabiału.
Pierwsza osoba zmarła z powodu zakażenia wirusem Alaskapox (AKPV). Patogen ma charakter odzwierzęcy i występuje w Stanach Zjednoczonych. Sporadycznie pojawia się u ludzi, przynosząc zazwyczaj zmiany skórne, obrzęk węzłów chłonnych i ból mięśni.
9 na 10 infekcji gardła powodowanych jest przez wirusy, a znaczna część Polaków uważa, że należy je leczyć antybiotykiem. To jeden z mitów, który rozwieje dostępny dla państwa na czacie ekspert, lekarz rodzinny Michał Domaszewski.
Miniony tydzień przyniósł wiele ważnych wiadomości.
Przez miesiąc walczyła o życie.
Co jeszcze się wydarzyło?
Niewidziany nigdy wcześniej wirus wywołał silne objawy u 20-letniego mężczyzny. Naukowcy przyznają, że nigdy dotąd nie spotkali się z tą chorobą. Jakie są symptomy flebowirusa?
Jesień to sezon wzmożonych epidemii chorób układu oddechowego. Katar, kaszel i złe samopoczucie "łapie" niemal każdego. Lekarze przypominają, że o tej porze roku wirus RSV u małych dzieci jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich. Czym objawia się ta choroba i na co powinniśmy uważać?
Informacje o wzroście zachorowań płyną m.in. z Wielkiej Brytanii.
Iga Świątek: "Mamy sygnały".
W Europie pojawił się nowy wirus. Mimo że przenoszony przez kleszcze patogen o nazwie Alongshan (ALSV) został odkryty w Chinach kilka lat temu, to zaczął pojawiać się na Starym Kontynencie. Czy jest niebezpieczny?
Zakażenie wirusem MERS uznawane jest za "najbardziej śmiercionośną chorobą na świecie". Taką infekcję wykryto u młodego mężczyzny. Głos w tej sprawie zabrała Światowa Organizacja Zdrowia. Czy są powody do niepokoju?
Wirus RSV to patogen, który szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że wirus już niedługo nie będzie stanowił aż tak dużego zagrożenia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytki lek Beyfortus. Preparat ma chronić dzieci przed infekcjami układu oddechowego, które wywołuje wirus RSV.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed enterowirusem nazywanym wirusem echo. Na warszawskim Ursynowie zaczął palić się dach jednego z przedszkoli.