wirus

  wirus

  Jakie są objawy choroby? Jak można się zakazić? Czy grozi nam epidemia?

  Rośnie liczba zakażeń małpią ospą w Europie. Zdaniem naukowców istnieje co najmniej jeden lek antywirusowy, który może być skuteczny w walce z małpią ospą. Co to za lek i jak działa?

  Przypadki tej choroby zdiagnozowano już m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Szwecji.

  Do tej pory wykryto pierwsze przypadki zakażeń w krajach takich jak Hiszpania czy Portugalia.

  Badacze przypuszczają, że schorzenie może mieć związek z przechorowaniem COVID-19.

  Do Polski dotarło tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci - poinformował prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  Lekarze alarmują o wzroście liczby zachorowań.

  "Nie możemy powiedzieć, że pokonaliśmy wirusa".

  Czym jest wirus Heartland?

  W mediach zrobiło się ostatnio głośno o "bostonce z Podhala". W powiatach nowotarskim i tatrzańskim zdiagnozowano wiele przypadków HFMS, czyli choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Co wywołuje tę chorobę i czy można się uchronić przed zakażeniem? Jakie są jej pierwsze objawy? O tym opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert profilaktyki zakażeń.

  "Powinniśmy zachować ostrożność".

  Wirus Lassa wykryty w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze media donoszą o zgonie spowodowanym tym patogenem. Do tej pory pojawiał się on głównie w krajach zachodniej Afryki. To pierwszy tego typu przypadek od 2009 roku.

  Jaką cechę ma ten wirus?

  Prawdopodobnie także w Polsce.

  Z pewnością większość z nas słyszała kiedyś określenie “zarazić kogoś”, jednak nie w odniesieniu do choroby a pasji, czy upodobań. Niedawne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowiodły, że wirusy i muzyka mają ze sobą wiele wspólnego. Wyjaśniamy, na czym polega ta niezwykła zależność.

  Zakażona jest 3-letnia dziewczynka.

  W jakim mieście został wykryty nowy wariant koronawirusa?

  "Świat się szykuje na Omikron".

  1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Powołany został, aby uświadamiać i uwrażliwiać. Czym jest HIV, AIDS i dlaczego ludzie zakażeni i chorzy nadal często są stygmatyzowani? Gdzie szukać pomocy? Edukujemy i obalamy mity w rozmowie z Maciejem "Gąsiu" Gośniowskim, aktywistą z Fundacji Edukacji Społecznej.

  "Bardzo duży wzrost infekcji".

  "Jedyną profilaktyką jest podawanie swoistych przeciwciał".

  "Zwłaszcza najmłodsze chorują bardzo ciężko"

  Delta, czyli nowy, niebezpieczny wariant koronawirusa, jest w ostatnich tygodniach coraz częściej notowany w Europie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. W Polsce potwierdzono do tej pory 90 przypadków. Aby nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się w naszym kraju, rząd od środy 23 czerwca zwiększył obostrzenia dla osób przyjeżdżających z Wysp - chodzi o kwarantannę. To informacja ważna dla mieszkających tam naszych rodaków, którzy chcą spędzić urlop w ojczyźnie.

  Brytyjski wariant SARS-CoV-2 to najgroźniejsza odmiana wirusa. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Exeter pokazuje, że jego śmiertelność może sięgać nawet 70 proc. Jest też bardziej zakaźny. Analiza została opublikowana w magazynie "British Medical Journal".

  Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem nie musi, ale może oznaczać zarażenie. Warto więc zachować w takiej sytuacji wszelkie środki ostrożności. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Jak długo należy w takim razie przebywać na kwarantannie?

  Wirusolog zakwestionował daty, które z nadzieją podawano w kontekście dostępności szczepionki przeciw koronawirusowi koncernu Pfizer. Przyznał również, że nawet jak już trafi do użycia, nie będzie to szczepionka "na zawsze". Na jak długo nas zabezpieczy?

  Noszenie maseczek w szkołach powinno być obowiązkowe - uważają eksperci Polskiej Akademii Nauk. Dlatego apelują o wprowadzenie takiego nakazu i zmianę organizacji lekcji. Według nich, może to ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że wydało nowe zalecenia dla szkół w strefie żółtej i czerwonej. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostały wprowadzone na terenie całej Polski.

  Królestwo Suazi to mały kraj na południu Afryki, w którym co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV. Jest też ostatnią monarchią absolutną na afrykańskim kontynencie. Suazi to miejsce, w którym w dalszym ciągu rządzi tradycja. Mężczyźni mogą mieć wiele żon. Niestety stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji niż mężczyzn. Kobiety po ślubie nie mogą bez zgody małżonka wyrobić paszportu czy podpisywać umów. Nie mają też prawa własności i z reguły po śmierci męża tracą wszystko na rzecz jego krewnych. O walce z wirusem HIV na świecie i w Polsce rozmawialiśmy z Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak, a już dziś o 11.00 w TVN kolejny odcinek Efektu Domina, w którym poznamy historię kobiet z Suazi.

  Grypa i przeziębienie mają podobny przebieg, dlatego tak łatwo je ze sobą pomylić. Są jednak cechy, dzięki którym można odróżnić te dwie choroby. Jakie? Czy są testy diagnozujące grypę? Jaki typ grypy dominuje obecnie w Polsce? Czym się charakteryzuje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ordynator oddziału pediatrycznego na Niekłańskiej dr Aneta Górska-Kot.

  Wirus HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności, może być przenoszony drogą płciową poprzez stosunek z osobą zakażoną lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, a także używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób oraz przez łożysko lub krew w trakcie porodu. Okres inkubacji wynosi nawet kilka lat. Ile w Polsce żyje osób z wirusem HIV? Z czym muszą się na co dzień mierzyć osoby z HIV? Gdzie mogą się zgłosić po pomoc? I jak wygląda ich leczenie i czy można całkowicie wyleczyć HIV? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr n. med. Joannę Kubicką z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i Irenę Przepiórkę, certyfikowanego konsultanta ds. HIV/AIDS, prezesa Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami".