Małpia ospa - co to za choroba?
Mimo że nazwa choroby - małpia ospa - nie jest rozpowszechniona, to schorzenie znane jest medynie od ponad 50 lat. W Europie pojawia się jednak sporadycznie. - Była to choroba, która głównie występowała w Afryce, w Afryce Centralnej, tam były ogniska tej choroby od wielu lat. Natomiast 2022 rok spowodował, kiedy odwołano pandemię i zaczęliśmy znowu bardzo intensywnie podróżować, pamiętamy, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan zagrożenia epidemią właśnie małpiej ospy. Ponieważ ludzie bardzo intensywnie podróżujący do Afryki, wracali potem do swoich domów i rozwijali objawy choroby, której wcześniej nie znano w Europie - powiedział w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
Specjalista dodał, że małpia ospa objawia się bardzo charakterystyczną wysypką. - Mamy dużo punktów na skórze, które są krostami, dużymi krostami, w których zbiera się ropa. Czasami te krosty robią się po prostu dziurą w skórze, czyli robi się martwica wokół tego miejsca, gdzie wirus po prostu zniszczył kawałek skóry - tłumaczył ekspert.
Małpia ospa - jak się przenosi?
- Wirus, przynajmniej ten początkowy, ta początkowa epidemia 2 lata temu, głównie przenosił się drogą kontaktów intymnych, między ludźmi, którzy musieli ze sobą spędzić trochę czasu i dotykać się skóra do skóry, czyli zmiany skórne były głównym źródłem zakażenia - wyjaśnił nasz rozmówca i dodał, że wtedy epidemia wygasła samoistnie.
Niestety z czasem wirus się zmienił. - Mamy do czynienia z nowym wariantem tej choroby, który przenosi się łatwiej i dlatego Światowa Organizacja Zdrowia po dwóch latach ogłasza kolejny raz ostrzeżenie: uwaga, mamy do czynienia z nowym wirusem, który się łatwiej przenosi. Już tu wystarczy być tylko w pomieszczeniu, gdzie jest osoba chora, czyli również włączyła się droga kropelkowa - powiedział.
Trzeba jednak podkreślić, że aby doszło do zakażenia, trzeba przez dłuży czas (kilka godzin) przebywać w towarzystwie chorej osoby.
Warto dodać, że poza wysypką u chorych obserwuje się również m.in. gorączkę, bóle głowy. Okres wylęgania choroby to 2 tygodnie. Jak można się chronić przed małpią ospą? Czy istnieje lek na tę chorobę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Czy są powody do niepokoju?
- Czym tak naprawdę jest choroba Alzheimera? Badacz przedstawił innowacyjną teorię
- Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, sprawdzone metody leczenia
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: nopparit/Getty Images