Polscy naukowcy badają szczepionkę na nowotwór płuc. "To leczenie szyte na miarę"

Fiolki i strzykawka
Polscy naukowcy badają szczepionkę na nowotwór płuc. Jak będzie działać?
Źródło: Olga Vaskevich/GettyImages
Jak informuje Narodowy Instytut Onkologii, w naszym kraju trwają właśnie badania nad pierwszą szczepionką na nowotwór płuc. Ma ona być podawana chorym w ramach terapii uzupełniającej. - To obiecująca metoda, a pacjenci wciąż mogą się zgłaszać do badania klinicznego - powiedział PAP prof. Dariusz M. Kowalski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240112_Medycyna_REP
Jaka będzie przyszłość medycyny?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczepionka na nowotwór płuc. Kto może przystąpić do badania?

Nowotwór płuca to groźna choroba, która jest przyczyną około 29 % wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i około 17 % u kobiet. Badana obecnie szczepionka jest więc nadzieją dla milionów chorych na całkowite wyleczenie oraz brak nawrotów choroby.

- Do badania klinicznego szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca kwalifikowani są chorzy po zabiegu operacyjnym radykalnym (tacy, którzy mają szansę na wyleczenie trwałe nowotworu - przyp. red.) - zaznaczył w rozmowie z PAP kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, sekretarz generalny Polskiej Grupy Raka Płuca prof. Dariusz M. Kowalski.

- Następnie, jeżeli badanie wycinka pobranego z guza potwierdzi określony stopień klinicznego zaawansowania choroby, to pacjent otrzymuje, tak jak dotychczas, chemioterapię uzupełniającą - tłumaczy onkolog. - W tym czasie tkanka nowotworowa jest wysyłana do USA, gdzie w laboratorium identyfikowane jest kilkadziesiąt genów, które są odpowiedzialne za rozwój raka płuca u danego pacjenta - dodał specjalista. 

Jak ma działać szczepionka na nowotwór płuc?

Na podstawie powyższych danych indywidualnie dla każdego chorego opracowywana jest szczepionka mRNA. Jej zadaniem jest wytrenować układ odpornościowy pacjenta do rozpoznawania komórek raka płuca i niszczenia ich. Dzięki temu będzie można zapobiegać nawrotom choroby nowotworowej w przyszłości.

- Pacjent dostaje szczepionkę w ramach terapii uzupełniającej i dodatkowo jeszcze lek immunokompetentny (czyli immunoterapię). To rzeczywiście leczenie "szyte na miarę", spersonalizowane. W przypadku szczepionek mRNA na COVID-19 preparaty uwzględniające konkretny wariant koronawirusa były jednakowe dla wszystkich - wyjaśnił prof. Kowalski.

Badanie skuteczności szczepionki mRNA u chorych z rakiem płuca jest prowadzone w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie. 

Wciąż można zgłaszać się do badań

Osoby chore mogą jeszcze zgłaszać się do badania. - Wciąż trwa rekrutacja do badania pacjentów z rakiem płuca, u których możliwe jest operacyjne leczenie nowotworu i którzy spełniają kryteria kwalifikacji. To bardzo obiecująca metoda i chociaż jest za wcześnie, by podawać konkrety, to wstępne wyniki są bardzo zachęcające - podkreślił specjalista w rozmowie z PAP.

Polska jest jednym z siedmiu krajów, w których prowadzone jest badanie skuteczności szczepionki mRNA u pacjentów z rakiem płuca. Pozostałe to: Wielka Brytania, Niemcy, Węgry, Hiszpania, Turcja i USA. Jak podaje "The Guardian", w Wielkiej Brytanii szczepionkę otrzymał już pierwszy pacjent. Jest nim 67-letni Polak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Olga Vaskevich/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości