profilaktyka nowotworów

  profilaktyka nowotworów

  Antybiotyki w wielu sytuacjach ratują nam życie. Zdarza się jednak, że często sięgamy po nie za szybko, nie czekając, aż organizm samodzielnie poradzi sobie z infekcją. Nowe badania w Szwecji donoszą, że częste stosowanie antybiotyków o 17 proc. zwiększa ryzyko zachorowanie na nowotwór jelita grubego u obu płci.

  Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak jej wykonać?

  Profilaktyka i wsparcie pacjentek dotkniętych nowotworem piersi - taki jest cel wyjątkowego kalendarza "Power of community 2021". Dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie dla kobiet chorych na raka i ich bliskich. Panowie spotkali się na sesji zdjęciowej już po raz piąty. O szczegółach kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" opowiedzieli nam trener Daniel Qczaj, podróżnik i bloger Robert Szulc oraz menadżer Artur Łyczko.

  Jak ważne jest wsparcie najbliższych w leczeniu onkologicznym? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to dr Marka Filipka, urologa oraz Beatę i Witolda Szczechurów, którzy razem pokonali raka prostaty. Pan doktor zwrócił uwagę, że wcześnie wykryty nowotwór jest niemal w każdym przypadku wyleczalny. Niestety mężczyźni boją się badania prostaty. Z czego to wynika? W jakich okolicznościach Pan Witold dowiedział się, że jest chory. Co w czasie całego leczenia było dla małżeństwa najtrudniejsze?

  W 2014 roku 14-letnia Magda Więcławska zaczęła się uskarżać na ból brzucha. Przez półtora roku lekarze nie potrafili zdiagnozować choroby. Dopiero, kiedy w szpitalu zrobiono jej usg dopochwowe, okazało się, że na jajniku ma 16-centymetrowego złośliwego guza. Dziewczyna jest w trakcie leczenia. Mimo choroby nie załamuje się i namawia innych do badań profilaktycznych. O swojej walce o zdrowie, spełnianiu marzeń i planach na przyszłość mówiła w Dzień Dobry TVN. Czy w jej rodzinie ktoś chorował na nowotwory? Obok Magdy na naszej kanapie usiadł ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski. W jakim wieku należy badać się pod kątem nowotworów? Czy osoby młode często zapadają na raka? Jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa?

  Już w niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji na rynku w Bydgoszczy zaparkował Medbus, gdzie można bezpłatnie wykonać profilaktyczne badania - USG piersi i jąder. Serdecznie Was do tego zachęcamy!

  Borówki amerykańskie mają wiele prozdrowotnych właściwości. Jakich? Czy przetwory z borówek są tak samo zdrowe jak nieprzetworzone owoce? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.

  Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Czy to wystarczy, aby wykryć raka szyjki macicy w stadium, które pozwoli na całkowite wyleczenie? Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy? Kto jest w grupie ryzyka? Na czym dokładnie polega cytologia i gdzie można ją wykonać? O jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów w Dzień Dobry TVN mówił dr Andrzej Nowakowski.

  Gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia i złe przyzwyczajenia, mogliby uniknąć wielu chorób. Naukowcy przewidują, że do 2030 roku liczba chorych na nowotwory wzroście aż o 75 procent. Jest jednak prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania - to regularna aktywność fizyczna.

  Dzień Walki z Rakiem to dobry moment, by wyrobić w sobie nawyki, które wzbogacą nasze życie i pozwolą zachować zdrowie. Jakie to są nawyki? Na jakie nowotwory najczęściej umierają Polacy? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny Elżbietą Kozik i Rzecznikiem Prasowym Nationale-Nederlanden Martą Pokutycką-Madralą.

  Magdalena Ogórek wzięła udział w akcji, której celem jest promowanie profilaktyki nowotworowej ratującej życie kobiet. Co sprawiło, że postanowiła się w nią zaangażować? Zapytała ją o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Nowotwór szyjki macicy jest w Polsce drugim pod względem częstotliwości występowania (po raku piersi) nowotworem złośliwym u kobiet. Czym jest to spowodowane? Jak temu zaradzić? Czy szczepionka jest w stanie uchronić nas przed zachorowaniem? Dlaczego jej temat wciąż wzbudza tyle kontrowersji? Jak następuje zarażenie wirusem HPV? Prowadzący Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym, z ekspertem, prof. Cezarym Szczylikiem – onkologiem.

  To jedna z najbardziej kontrowersyjnych kampanii społecznych. Chorzy na raka tańczą do popularnej piosenki Erica Prydza "Call On Me", pokazując swoje ciała pełne seksu i witalności. Autorką kontrowersyjnej kampanii społecznej, która powstała w Norwegii, jest Polka Magdalena Kamoy. Po co to zrobiła? I jak kampania został przyjęta przez Norwegów, którzy słyną ze swej poprawności politycznej? Z reżyserką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Ostatnio głośno było o zdjęciach Moniki Pietrasińskiej dla Playboya, ponieważ modelka zapowiedziała, że jest to jej ostatnia "rozbierana" sesja, a dochód z niej zostanie przekazany na cele charytatywne. O zaangażowaniu Moniki Pietrasińskiej w akcje związane z profilaktyką raka szyjki macicy rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Prezenter pogody Bartek Jędrzejak przyłączył się do akcji "Movember" i sam zachęca do profilaktycznych badań. Wybrał się nawet do lekarza, by ten zbadał jego jądra! Jak wygląda badanie jąder i czy jest bolesne? Jak często mężczyźni powinni poddawać się takiemu badaniu?

  W akcję "Movember", która ma na celu przypomnieć mężczyznom o badaniach profilaktycznych, angażują się panowie na całym świecie. W tym roku zaangażowali się w nią też nasi redakcyjni koledzy - dziennikarze Dzień Dobry TVN. Marcin Meller, Robert Kantereit, Filip Chajzer, Marcin Sawicki i Bartek Jędrzejak zachęcają wszystkich mężczyzn do tego, by częściej się badali. Jak zachęcają? Wąsem oczywiście! :-)

  Rak jądra to tego typu nowotwór, który otacza chyba największe tabu. Dla jednych wstydliwy przez drugich bagatelizowany. Wojciech Wysocki nie wstydzi się i szczerze wyznaje, że przeszedł tę chorobę i został wyleczony. Inni nasi goście także nie wstydzą się mówić o raku jąder - dr Marcin Ambroziak, Andrzej Morozowski, Szymon Piotr Warszawski, Dariusz Dudek oraz Zbigniew Bartman. W studiu Dzień Dobry TVN pokazali, że "mają jaja". To pokłosie amerykańskiej akcji "feelingnuts" w Polsce, w którą zaangażował się miedzy innymi Hugh Jackman.