Gwiazda polskiego kabaretu zachorowała na raka piersi. Nam opowiedziała o ciężkiej walce z chorobą
Październik to miesiąc podnoszenia świadomości na temat profilaktyki i leczenia raka piersi. Każdego roku ponad półtora miliona kobiet z całego świata staje przed obliczem tej choroby, dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie działań umożliwiających wczesne wykrycie zmian nowotworowych.
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2022
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy trwa do końca tygodnia. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest rak szyjki macicy, zachorowalność na niego i umieralność z jego powodu. Sprawdź, co trzeba o nim wiedzieć.
Profilaktyka złośliwego nowotworu prostaty. "Choroba przebiega podstępnie"
Prof. Pawłowi Wiechno, onkolog kliniczny, wyjaśnia, jakie objawy powinny zaniepokoić i które schorzenia są najczęściej mylone z nowotworem gruczołu krokowego.
Rozpoczęły się testy kliniczne szczepionki na raka piersi. "To może być prawdziwa forma profilaktyki"
W minionym roku 20 tys. Polek usłyszało diagnozę: rak piersi. Szczególnie niebezpieczny jest nowotwór potrójnie ujemny, który nie reaguje na dostępne terapie, a jedynym ratunkiem jest mastektomia. Teraz pojawiło się światełko w tunelu.
Anna Nowak-Ibisz o walce z nowotworami. "Mam mutację genów"
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Najskuteczniejszą bronią przeciwko tej chorobie jest profilaktyka. I to właśnie o niej - nie tylko w kontekście raka piersi - opowiedziała Anna Nowak-Ibisz.
Antybiotyki zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Nowe badania
Antybiotyki w wielu sytuacjach ratują nam życie. Zdarza się jednak, że często sięgamy po nie za szybko, nie czekając, aż organizm samodzielnie poradzi sobie z infekcją. Nowe badania w Szwecji donoszą, że częste stosowanie antybiotyków o 17 proc. zwiększa ryzyko zachorowanie na nowotwór jelita grubego u obu płci.
Biegając wspiera kobiety chorujące na raka. "Chcę pomóc Polkom, które mają ograniczone pole do profilaktyki"
Marzena Michalec w ramach Fundacji "Kobieta w Biegu" od 6 lat organizuje największy polski cykl biegów "Pier(w)si w biegu", który promuje aktywność i profilaktykę raka piersi. O swojej inicjatywie opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Przełomowe odkrycie. Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z agresywnym rakiem piersi
Jak dowiodły najnowsze badania, statyny mogą odgrywać znaczącą rolę w leczeniu najgroźniejszej odmiany nowotworu piersi - potrójnie ujemnego raka sutka TNBC. Doświadczenie było przeprowadzone przez University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston przy współpracy z Baylor College of Medicine, a brała w nim udział Polka - Małgorzata K. Nowakowska.
Jak chronić się przed czerniakiem? "Powinniśmy poświęcić 5 minut na to, by obejrzeć swoją skórę"
W Dzień Dobry Wakacje w ramach "Projektu Plaża" w Międzyzdrojach Olivier Janiak poruszył istotny, a zarazem bardzo aktualny temat nowotworu skóry. O profilaktyce i leczeniu choroby opowiedzieli jego goście, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski oraz organizator akcji "Miej oko na skórę" Kamil Dolecki.
Światowy Dzień Łapania za Biust. Dlaczego warto to robić?
Zgodnie z tzw. kalendarzem świąt nietypowych 5 lipca obchodzimy Światowy Dzień Łapania za Biust. To kontrowersyjne "święto" jest doskonałą okazją do tego, aby każda kobieta... złapała się biust i wykonała samobadanie piersi. To jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrycie raka piersi. Jak jej wykonać?
Zygmunt Chajzer po operacji wraca do zdrowia. To Filip uparł się, żeby zrobił badania: "Ojciec, idziesz do urologa. Nie ma wyjścia"
Pod koniec listopada Zygmunt Chajzer przeszedł operację. Dzięki badaniom profilaktycznym i szybkiej diagnozie udało się usunąć guza nerki. Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?
Niezwykły gest prawdziwych mężczyzn. Jak wspierają pacjentki dotknięte rakiem piersi?
Profilaktyka i wsparcie pacjentek dotkniętych nowotworem piersi - taki jest cel wyjątkowego kalendarza "Power of community 2021". Dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie dla kobiet chorych na raka i ich bliskich. Panowie spotkali się na sesji zdjęciowej już po raz piąty. O szczegółach kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" opowiedzieli nam trener Daniel Qczaj, podróżnik i bloger Robert Szulc oraz menadżer Artur Łyczko.
Wsparcie rodziny w leczeniu onkologicznym jest kluczowe
Jak ważne jest wsparcie najbliższych w leczeniu onkologicznym? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to dr Marka Filipka, urologa oraz Beatę i Witolda Szczechurów, którzy razem pokonali raka prostaty. Pan doktor zwrócił uwagę, że wcześnie wykryty nowotwór jest niemal w każdym przypadku wyleczalny. Niestety mężczyźni boją się badania prostaty. Z czego to wynika? W jakich okolicznościach Pan Witold dowiedział się, że jest chory. Co w czasie całego leczenia było dla małżeństwa najtrudniejsze?
W 2014 roku 14-letnia Magda Więcławska zaczęła się uskarżać na ból brzucha. Przez półtora roku lekarze nie potrafili zdiagnozować choroby. Dopiero, kiedy w szpitalu zrobiono jej usg dopochwowe, okazało się, że na jajniku ma 16-centymetrowego złośliwego guza. Dziewczyna jest w trakcie leczenia. Mimo choroby nie załamuje się i namawia innych do badań profilaktycznych. O swojej walce o zdrowie, spełnianiu marzeń i planach na przyszłość mówiła w Dzień Dobry TVN. Czy w jej rodzinie ktoś chorował na nowotwory? Obok Magdy na naszej kanapie usiadł ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski. W jakim wieku należy badać się pod kątem nowotworów? Czy osoby młode często zapadają na raka? Jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa?
Już w niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji na rynku w Bydgoszczy zaparkował Medbus, gdzie można bezpłatnie wykonać profilaktyczne badania - USG piersi i jąder. Serdecznie Was do tego zachęcamy!
Zrób rakowi wspak - zgłoś się na profilaktyczne badania
W niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Dzień Dobry TVN bierze udział w dużej akcji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dlaczego warto je zrobić?
Borówki amerykańskie mają wiele prozdrowotnych właściwości. Jakich? Czy przetwory z borówek są tak samo zdrowe jak nieprzetworzone owoce? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Czy to wystarczy, aby wykryć raka szyjki macicy w stadium, które pozwoli na całkowite wyleczenie? Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy? Kto jest w grupie ryzyka? Na czym dokładnie polega cytologia i gdzie można ją wykonać? O jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów w Dzień Dobry TVN mówił dr Andrzej Nowakowski.
Gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia i złe przyzwyczajenia, mogliby uniknąć wielu chorób. Naukowcy przewidują, że do 2030 roku liczba chorych na nowotwory wzroście aż o 75 procent. Jest jednak prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania - to regularna aktywność fizyczna.
Dzień Walki z Rakiem to dobry moment, by wyrobić w sobie nawyki, które wzbogacą nasze życie i pozwolą zachować zdrowie. Jakie to są nawyki? Na jakie nowotwory najczęściej umierają Polacy? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny Elżbietą Kozik i Rzecznikiem Prasowym Nationale-Nederlanden Martą Pokutycką-Madralą.
Magdalena Ogórek wzięła udział w akcji, której celem jest promowanie profilaktyki nowotworowej ratującej życie kobiet. Co sprawiło, że postanowiła się w nią zaangażować? Zapytała ją o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Nowotwór szyjki macicy jest w Polsce drugim pod względem częstotliwości występowania (po raku piersi) nowotworem złośliwym u kobiet. Czym jest to spowodowane? Jak temu zaradzić? Czy szczepionka jest w stanie uchronić nas przed zachorowaniem? Dlaczego jej temat wciąż wzbudza tyle kontrowersji? Jak następuje zarażenie wirusem HPV? Prowadzący Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym, z ekspertem, prof. Cezarym Szczylikiem – onkologiem.