Jak wygląda badanie prostaty i jąder?
Wielu mężczyzn niechętnie wykonuje badania profilaktyczne, w tym tych dotyczące układu moczowo-płciowego. To ogromny błąd, ponieważ rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn w Polsce.
- Badanie powinno się robić ok. 50. roku życia - wyjaśnił lekarz urolog dr hab. n. med. Roman Sosnowski.
Jak wygląda wizyta? - Poruszamy intymne tematy, rozmawiamy o problemach dotyczących funkcji oddawania moczu, sfery seksualnej itd. Robimy badanie całego ciała, w tym to intymne badanie prostaty, wprowadzając palec do odbytnicy, by ocenić gruczoł krokowy. To nie jest bolesne, wykonujemy je w należytej staranności, intymności, z zachowaniem godności pacjenta - zaznaczył urolog.
Natomiast w przypadku raka jądra bardzo ważne jest samobadanie. Każdy mężczyzna powinien je wykonywać raz w miesiącu, najlepiej po kąpieli - to szybki sposób na zauważenie ewentualnych zmian.
- Każda nierówność, wyczuwalny guzek, twardość w jądrze to sygnał dla mężczyzny, aby iść do lekarza. Oczywiście w większości przypadków to nie jest nowotwór, ale trzeba to wyjaśnić. Mężczyźni wstydzą się iść do lekarza, ale ten nowotwór uchwycony na początku jest prawie w 100 procentach wyleczalny - dodał urolog.
Na czym polega badanie PSA?
Gdy po badaniu wystąpi podejrzenie w kierunku choroby nowotworowej, chory kierowany jest na badanie biomarkera PSA, które daje obraz zdrowia prostaty.
- To, że mamy podwyższone PSA oznacza, że należy udać się do lekarza i wykonać komplet specjalistycznych badań. Dopiero na końcu lekarz mówi: "Wszystko jest w porządku, bo objawy są związane ze starzeniem się, więc wdrożymy takie, a nie inne leczenie", lub odwrotnie "Mamy podejrzenie w kierunku raka prostaty, choć nie ma żadnych objawów i powinniśmy skierować cię na drogę pogłębionej diagnostyki, wykonania biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego, żeby na końcu, jeśli rozpoznamy raka, rozpoznać go na samym początku" - zaznaczył dr hab. n. med. Roman Sosnowski, podkreślając, że rak to nie wyrok.
Profilaktyka nowotworowa mężczyzn - czat
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gwiazdor serialu "Jezioro marzeń" choruje na nowotwór. "Zmagam się z tym"
- [TYLKO U NAS] Druzgocące wyznanie żony Tomasza Jakubiaka. "Groziłaby mu śmierć głodowa"
- Wykryła zmianę w piersi dzięki Dzień Dobry TVN. Zdecydowała się na "operację Angeliny Jolie"
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn