rak prostaty

  rak prostaty

  Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Mimo że medycyna potrafi go skutecznie leczyć, to wielu mężczyzn nie wykonuje badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Raka Prostaty przypominamy, jakie objawy powinny zaniepokoić każdego mężczyznę oraz jakie badania wykonywać, aby wcześnie wykryć chorobę i wygrać z rakiem.

  Obecnie mówimy o zagrożeniu SARS-CoV-2 i to wirus przyciąga naszą uwagę, tymczasem zapominamy, że bez przerwy w skryty sposób najbardziej zagrażają nam nowotwory. 15 września obchodziliśmy Europejski Dzień Prostaty, który ustanowiło Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Ważne jest, by zwiększać świadomość na temat chorób gruczołu krokowego i zachęcać mężczyzn do profilaktyki.

  Jak ważne jest wsparcie najbliższych w leczeniu onkologicznym? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to dr Marka Filipka, urologa oraz Beatę i Witolda Szczechurów, którzy razem pokonali raka prostaty. Pan doktor zwrócił uwagę, że wcześnie wykryty nowotwór jest niemal w każdym przypadku wyleczalny. Niestety mężczyźni boją się badania prostaty. Z czego to wynika? W jakich okolicznościach Pan Witold dowiedział się, że jest chory. Co w czasie całego leczenia było dla małżeństwa najtrudniejsze?

  Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Wykryty za późno prowadzi do śmierci, natomiast kiedy jest on na wczesnym etapie rozwoju, jest praktycznie zawsze wyleczalny. Warto więc, aby każdy mężczyzna po 40. roku życia co roku poddawał się badaniom profilaktycznym. Na zbadanie prostaty zdecydował się Filip Chajzer. Reporter Dzień Dobry TVN poddał się badaniu per rectum. Czy lekarz zdiagnozował u niego coś niepokojącego? Jakie - obok badania per rectum - istnieją metody sprawdzania gruczołu krokowego?

  Słońce to źródło energii, a przede wszystkim naturalnej witaminy D, która jest niezwykle ważna dla naszego układu odpornościowego. Czym grozi niedobór tej witaminy? Dlaczego brakuje jej, aż 90 proc. Polaków? Jak uzupełnić tę witaminę? Czy można ją przedawkować? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska oraz pediatra i neonatolog dr Maciej Potocki.

  Rak prostaty jest drugim najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn. Każdego dnia zabija w Polsce dziesięciu z nich. Aż 80 proc. mężczyzn zachoruje na raka prostaty do 80. roku życia. Powody są różne, dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne. Wysłaliśmy na nie Marcina Prokopa. Zobaczcie, co musiał przejść i jak to zniósł.

  Testy na: poziom cukru, obecność narkotyków, menopauzę, płodność, nietolerancje pokarmowe, poziom cholesterolu i występowanie raka prostaty - to tylko niektóre testy do domowej diagnozy stanu zdrowia. Czy są dokładne? Mogą zastąpić badania laboratoryjne zlecone przez lekarza? Zapytaliśmy o to dr Barbarę Jerschinę, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Trwa akcja Movember. W jej ramach prowadzący i reporterzy Dzień Dobry TVN zapuszczają wąsy, a tymczasem autor tego video zwrócił uwagę na problem raka prostaty w nieco inny sposób... Jaki? Warto obejrzeć.

  Kiedy Pan Maciej zwierzył sie swojej żonie, że zbyt często odwiedza miejsce, gdzie król chodzi piechotą, Pani Joanna zaciągnęła go do lekarza. Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów wykrywanych u mężczyzn. I najczęstszy, który ich zabija. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Macieja Damięckiego, który pokonał raka oraz jego żonę Joannę Damięcką, która raka pokonała wraz z nim.