Rak prostaty. Co trzeba wiedzieć o chorobie?
Piotr Milewski po tym, jak skończył 50. lat, regularnie badał się w kierunku raka prostaty. Gdy podczas kontroli wartość PSA (parametr pozwala wykluczyć lub potwierdzić raka prostaty) - choć dalej mieściła się w normie - w porównaniu do poprzedniego testu wzrosła aż o 30 proc., pan Piotr postanowił skonsultować się z lekarzem. Specjalista wykonał badanie per rectum. - Urolog coś wyczuł, potem był rezonans magnetyczny, potem była biopsja, a potem była operacja - powiedział w Dzień Dobry TVN Piotr Milewski.
Mężczyzna wyznał, że nie miał żadnych objawów, które mogłyby sugerować, że dzieje się coś niepokojącego. - Nic nie czułem, nie miałem żadnych problemów z oddawaniem moczu, nietrzymaniem moczu, absolutnie normalnie funkcjonowałem - tłumaczył.
Elementem profilaktyki raka prostaty jest badanie per rectum, tymczasem nie jest ono wystarczająco wiarygodne. - To jest badanie bardzo niskiej jakości, musimy sobie uświadomić, że gdybyśmy wprowadzili do studia 10. pacjentów z rakiem prostaty, [...], i byśmy losowemu lekarzowi kazali ich badać, to 7. z tych pacjentów lekarz odesłałby do domu, mówić, że nic im nie jest, opierając się na badaniu per rectum - tłumaczył Paweł Salwa, ekspert urologii robotycznej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie badana rezonansem magnetycznym.
Rak prostaty - jakie może dawać objawy?
Niestety u ogromnej grupy pacjentów choroba - początkowo - nie daje żadnych objawów. - Dlatego, jeśli będziemy czekali na objawy, to się możemy bardzo na tym poślizgnąć. Najczęściej, [...], pierwszym objawem są np. bóle związane z przerzutami do kości, gdzie człowiek jest już nie do uratowania. To nie znaczy, że on ma bardzo krótki termin życia, nie. Możemy jeszcze różnymi sposobami, bardzo długo i skutecznie pacjenta leczyć, ale już go nie wyleczymy całkowicie, dlatego taka ważna jest ta profilaktyka - tłumaczył specjalista.
Ekspert dodał, że objawy takie, jak częste oddawania moczu, nietrzymanie moczu, czy zaburzenia erekcji mogą pojawić się z wielu powodów i nie zawsze mają związek z rakiem prostaty. Trzeba się jednak skonsultować z lekarzem.
Jak leczy się prostatę? Ile trwa rekonwalescencja po operacji? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co piąty mężczyzna z chorobą onkologiczną w Polsce ma raka prostaty. "Rozwija się powoli i podstępnie"
- "Kwalifikował się do diagnozy lekarskiej: "że to już koniec"". Czy możliwy jest powrót do sprawności po udarze?
- Dziewczynka urodziła się z anoftalmią. Tę wadę ma zaledwie 30 osób na świecie. Czym się charakteryzuje?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News