Co wygląd paznokci, mówi o naszym zdrowiu? Specjalistka podpowiada, na co zwrócić uwagę

Co o naszym zdrowiu mówi wygląd naszych paznokci?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Paznokciowe abc
Paznokciowe abc
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Cennym źródłem wiedzy o kondycji naszego organizmu mogą być paznokcie. Ich kolor, kształt, a także ewentualne ubytki mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Na co konkretnie zwrócić uwagę? Jakie choroby da się wyczytać z paznokci? O tym opowiedziała lek. Katarzyna Ostafin, internista i ultrasonografista CM SafiMed z Zabierzowa.

Kształt paznokcia – co może mówić o naszym zdrowiu?

Wklęsła płytka na paznokciach oznacza, że mamy paznokcie łyżeczkowate (tzw. koilonychia). Taką nieprawidłowość dość często obserwuje się u osób, które mają anemię. O tym schorzeniu mogą świadczyć też kruche i łamliwe paznokcie. – Bardzo często kobiety zgłaszają się z takim problemem do dermatologa lub kosmetologa, a przyczyna leży w anemii z niedoboru żelaza – powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl lek. Katarzyna Ostafin, internista i ultrasonografista CM SafiMed z Zabierzowa. Trzeba jednak dodać, że nie u każdego chorego na anemię pojawią się zmiany w wyglądzie paznokci. Co więcej, takie łamliwe, słabe paznokcie często obserwuje się u osób, które chorują na niedoczynność tarczycy, w tym chorobę Hashimoto.

Natomiast jeśli paznokcie są wypukłe, może to świadczyć o niedotleniu organizmu. Osoba, która zaobserwuje taką zmianę, powinna skonsultować się z lekarzem. – Tak zmieniona płytka może pojawiać się przy schorzeniach kardiologicznych, pulmonologicznych czy związanych z układem pokarmowym. Czasem jest wczesnym objawem choroby nowotworowej, np. raka płuc – tłumaczyła specjalistka.

Kolor paznokcia – o jakich schorzeniach może świadczyć?

Warto dodać, że w przebiegu niektórych schorzeń zmienia się kolor płytki. Jeśli jest niebieska, można podejrzewać, że organizm nieprawidłowo metabolizuje miedź. – To rzadko diagnozowana choroba Wilsona. Niebieskie zabarwienie płytki jest objawem srebrzycy, czyli zatrucia srebrem, które obecnie też rozpoznaje się sporadycznie – wyjaśniła nasza rozmoczeni.

Jeśli na paznokciach pojawiają się linijne wybroczyny pod paznokciami tzw. objaw drzazgi, może to być jednym z pierwszych objawów infekcyjnego zapalenia wsierdzia. To bardzo poważana choroba serca, która wymaga specjalistycznego i wielotygodniowego leczenia.

Zaniepokoić powinna także sytuacja, gdy paznokcie zaczynają wyglądać, jak naparstek, czyli są pokryte licznymi, drobnymi dołkami. Takie zmiany mogą być jednym z pierwszych objawów łuszczycowego zapalenie stawów. Szacuje się, że występuje on nawet 80 proc. chorych. Natomiast białe, poprzeczne pręgi na paznokciach mogą być wynikiem urazu, ale i alergii wywołanej przyjmowanymi lekami. Zmiany często są widoczne wówczas na wszystkich palcach.

Gdy paznokcie są zaczerwienione albo biało-żółte, to najczęściej mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym lub z grzybicą. – Grzybicę paznokci najczęściej diagnozuje się u osób starszych. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na paznokciach u stóp. Rozwojowi grzybicy może sprzyjać niewłaściwa higiena. W przypadku zakażeń bakteryjnych winne są zazwyczaj paciorkowce lub gronkowiec złocisty – tłumaczyła lek. Katarzyna Ostafin.

Naszą uwagę powinna zwrócić także czarna lub brązowa plamka na paznokciu. Jeśli nie jest ona wynikiem uderzenia, stłuczenia, a ma nierówny kształt, powiększa się i zmienia kolor – być może chorujemy na czerniaka. W takiej sytuacji należy skonsultować się lekarzem dermatologiem. Może to być bardzo rzadka odmiana czerniaka, jednak z uwagi na późne rozpoznanie ma złe rokowanie.

Trzeba pamiętać, że czerniak paznokcia powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. W grupie ryzyka są osoby, które często wykonują manicure hybrydowy. Lampy wykorzystywane do utwardzania lakieru generują ten sam rodzaj promieniowania co słońce. – Mimo że ryzyko nie jest duże to lepiej zachować ostrożność, robić przerwy i nie malować paznokci co trzy tygodnie przez wiele lat – podkreśliła nasza rozmówczyni.

Pionowe bruzdy na płytce mogą być objawem problemów z układem pokarmowym (np. choroby zapalne jelit). Białe i matowe paznokcie tzw. paznokcie Terry'ego łączone są ze schorzeniami układu krążenia oraz wątroby (m.in. marskość wątroby). Takie paznokcie mogą się pojawić także u osób, które mają chore nerki i przechodzą dializy.

Zmiany na paznokciach – gdzie szukać pomocy?

Nieprawidłowości w wyglądzie płytki najczęściej widoczne są na paznokciach u rąk, ale wcale nie muszą się pojawić na wszystkich palcach. Choć nie zawsze stanowią powód do obaw, to jeśli utrzymują się od dłuższego czasu, do tego dokuczają nam inne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

– Zleci on podstawowe badania i na podstawie ich wyników zdecyduje czy odesłać nas do dermatologa, czy reumatologa, jak w przypadku paznokci naparstkowych. W takich sytuacjach kosmetyczka nam nie pomoże – tłumaczyła ekspertka.

Warto dodać, że po rozpoznaniu choroby podstawowej i dzięki odpowiedniemu leczeniu zmiany na paznokciach powinny się cofnąć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości