nowotwory

  nowotwory

  U jednych kobiet droga do bycia mamą jest łatwiejsza, u innych to walka z ogromnymi przeciwnościami losu. Historia 28-letniej Anny to poruszająca opowieść o tym, jak przewrotny bywa los, jak potrafi doświadczyć wielokrotnie jedną osobę. Nowotwór, endometrioza głęboko-naciekająca, nieudana procedura in vitro. A jednak właśnie rozpoczęła, wraz z narzeczonym, walkę o pozyskanie środków na kolejną próbę. Bo dziecko to ich marzenie. 

  Statystyki pokazują, że najprawdopodobniej co trzeci z nas zachoruje na raka. Mimo że medycyna potrafi go wyleczyć lub zmienić w chorobę przewlekłą, to cięgle strach przed nowotworem nas paraliżuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak odczarować raka i zachęcić do częstszego wykonywania badań profilaktycznych? Na ten temat rozmawialiśmy z Martą Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll.

  Kilka miesięcy temu podczas rutynowych badań, 11-letnia Zuzia usłyszała diagnozę – złośliwy nowotwór kości udowej. W krótkim czasie okazało się, że są przerzuty na płuca. Aby pomóc jej w walce z chorobą, tata dziewczynki wpadł na wyjątkowy pomysł. Wiedząc, że córka jest wielką fanką Harry'ego Pottera, stworzył dla niej magiczny świat Hogwartu. O swoim przedsięwzięciu opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Mimo że medycyna potrafi go skutecznie leczyć, to wielu mężczyzn nie wykonuje badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Raka Prostaty przypominamy, jakie objawy powinny zaniepokoić każdego mężczyznę oraz jakie badania wykonywać, aby wcześnie wykryć chorobę i wygrać z rakiem.

  Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zawarte w niej substancje dodają energii, a także chronią przed rozwojem niektórych nowotworów. Badania pokazują, że pita w rozsądnych ilościach - zwłaszcza czarna - znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju niewydolności serca. O właściwościach kawy opowiedziała Anna Radowicka, dietetyk.

  Mówi się o nich najbrzydsze zwierzęta świata. Golec Piaskowy to łysy szczurokret, który żyje około 30 lat. Porównując to do ludzi, to tak jakbyśmy dożywali 600 urodzin. Naukowcy próbują ustalić, w czym tkwi sekret ich długowieczności? Golce do późnej starości rozmnażają się i utrzymują zdrowie. Co więcej, Golce nie chorują na raka. Czy dzięki łysym szczurokretom uda się opracować terapię zapobiegającą nowotworom u ludzi?

  Brak cynku w organizmie skutkuje zmęczeniem, spadkiem odporności i częstymi infekcjami. Obok selenu i arsenu cynk jest niezwykle istotny w profilaktyce nowotworów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy genetyka i onkologa prof. Jana Lubińskiego, aby zapytać o właściwości tego mikroelementu. Czy niedobory cynku są powszechne? W jakiej postaci go przyjmować? W jakich produktach spożywczych się znajduje? Czym grozi nadmiar cynku?

  Czy grzyby mogą się okazać pomocne w walce z chorobami nowotworowymi? O niesamowitych właściwościach grzybów występujących w Polsce, opowiedziały nam prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UM w Białymstoku i dr Ewa Zapora, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

  Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czy jest szansa, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie? Czym charakteryzuje się terapia protonowa? Czym różni się od leczenia fotonami? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Faktów TVN Renatą Kijowską, która zajmuje się sprawą.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Sobolewską-Noël, autorkę książki "Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich". Pani Justyna dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową, a teraz pomaga innym. W tej książce zawarła swoją historię, by pomóc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Oto jej historia... Jak włączyć najbliższych w pomoc osobie dotkniętej chorobą? Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Jak rozmawiać z lekarzem o chorobie nowotworowej?

  Alkohol jest samodzielnym czynnikiem rozwoju nowotworów. Co sprawia, że jest taki toksyczny? Dlaczego alkohol jest bardziej niebezpieczny dla kobiet? O jego szkodliwym działaniu rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje ambasadorem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Pawłem Koczkodajem.

  W ciągu ostatnich lat zachorowalność na raka ślinianki wzrosła o 4 proc. Co go powoduje? Na co zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach higienicznych? Co powinno nas zaniepokoić? Jak wygląda diagnoza i leczenie raka ślinianki? Na te wszystkie pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr nauk medycznych Norbert Górski, specjalista chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy i otolaryngolog.

  Operacje, radioterapia i chemioterapia. Bohaterowie tego felietonu podjęli walkę z ciężką chorobą. Teraz postanowili zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem - przyłączyli się do wyprawy "Onkorejs" i wypłynęli w morze - by pokazać, że warto walczyć, leczyć się i profilaktycznie się badać.

  W akcję "Movember", która ma na celu przypomnieć mężczyznom o badaniach profilaktycznych, angażują się panowie na całym świecie. W tym roku zaangażowali się w nią też nasi redakcyjni koledzy - dziennikarze Dzień Dobry TVN. Marcin Meller, Robert Kantereit, Filip Chajzer, Marcin Sawicki i Bartek Jędrzejak zachęcają wszystkich mężczyzn do tego, by częściej się badali. Jak zachęcają? Wąsem oczywiście! :-)

  Ewa Drzyzga zaprasza dzisiaj na kolejny odcinek Rozmów w toku, w którym wystąpią nastolatki chore na raka. W czasie pobytu u Ewy opowiedziały o swoich marzeniach - często bardzo przyziemnych. Na moment też zapomniały o tym, że są chore. Co się wydarzyło w studiu w Krakowie? Sprawdźcie to dzisiaj w Rozmowach w toku.

  Okazuje się, że można się już ubezpieczyć od następstw zachorowania na nowotwory i poniesionych na leczenie kosztów. Ile kosztuje takie ubezpieczenie, co dokładnie nam daje i czy każdy może się ubezpieczyć? Czy, by podpisać taką umowę, musimy dostarczyć ubezpieczycielowi komplet badań medycznych? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  Jack Andraka, 16-letni geniusz ze Stanów Zjednoczonych, opracował test dzięki, któremu rak trzustki może być łatwiej wykrywalny. Otrzymał za to prestiżową nagrodę i 75 tys. dolarów. Z nastoletnim geniuszem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na czym polega jego metoda? Czy dzięki niej będzie można skuteczniej także diagnozować pozostałe nowotwory?

  Okazuje się, że ten nowotwór jest groźniejszy dla kobiet niż rak piersi czy rak szyjki macicy. To nowotwór płuc, na który każdego roku umiera ponad 6 tysięcy Polek. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prof. Witolda Zatońskiego z Centrum Onkologii, psycholog Magdalenę Cedzyńską i Martę Mańczuk. Czy na raka płuc chorują przede wszystkim palacze papierosów?

  Choroba dziecka dotyka całą rodzinę. Jak przygotować dziecko na dłuższą hospitalizację? Jak sprawić, by dziecko w szpitalu nie czuło się osamotnione? W jakich okolicznościach rodzice mogą nocować w szpitalu? O tym, gdy szpital zamienia się w dom rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ewą Gorzelak, aktorką oraz mamą Rysia, który przeszedł 2 operacje, 23 cykle chemii i i radioterapię. Naszym gościem była też Urszula Kowalczyk, psycholog z Instytutu Matki i Dziecka.

  W Polsce każdego roku na raka choruje wiele osób. A najlepszym sposobem walki z rakiem jest profilaktyka. Po to właśnie zorganizowano rajd kobiet, w którym wzięły udział m.in. aktorki: Ewa Gawryluk i Dorota Deląg.

  Z Ewą Kopacz, marszałkiem Sejmu i dr. Jerzym Giermkiem, Kierownikiem Centrum Profilaktyki Nowotworów rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o profilaktyce w leczeniu nowotworów i o centrum, w którym już w czerwcu będzie można bezpłatnie wykonać badania skóry i sprawdzić czy jest się chorym na czerniaka. Co udało się osiągnąć od czasu uruchomienia Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie?