Materiał promocyjny

Ekspertka radzi, jakie badania wykonać, by nie dać się nowotworowi. "Nasze zdrowie to najlepsza inwestycja"

Ekspertka radzi, jakie badania wykonać, by nie dać się nowotworowi
Dlaczego profilaktyka jest ważna?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polacy zaniedbują profilaktykę zdrowotną, a wymówki są różne: od braku czasu, przez strach przed wynikami, aż po przekonanie o swoim zdrowiu. Regularne badania mogą uratować nam życie, wykrywając choroby na wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są największe. Jakie są statystyki? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dr n.med. Anna Fuchs, ginekolog-położnik i specjalistka PZU Zdrowie na temat profilaktyki zdrowotnej.

Akcja "Nie gadaj, tylko się zbadaj"

Badania profilaktyczne są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie chorób, zanim pojawią się widoczne objawy. Wiele poważnych schorzeń rozwija się bezobjawowo przez długi czas, a regularne sprawdzanie stanu zdrowia pomaga szybciej je zdiagnozować i zgasić w zarodku. Niestety w zabieganym życiu często zapominamy, o tym, co dla nas najważniejsze. Z tego względu powstała akcja "Nie gadaj, tylko się zbadaj". Hasło to ma uzmysłowić Polakom, że badania to naprawdę ważna rzecz, która powinna nam wejść w nawyk.

- Dostaję zdecydowanie więcej pytań od kobiet, co też jest znaczące. Zachęcam kobiety, żeby namawiały partnerów do wizyt u lekarza. Mężczyźni częściej pamiętają o swoich samochodach niż zdrowiu. To jest kwestia braku czasu, kwestia tego, że mężczyźni mają wymówi. Oni boją się diagnozy. Teraz mamy "Movember", więc świetny czas, żeby nie gadać, tylko się zbadać – mówiła dr n.med. Anna Fuchs.

Lista najważniejszych badań profilaktycznych

Życie w ciągłym biegu i pośpiechu nie ułatwia nam zachowania harmonii i spokoju wewnętrznego. Stres, mała ilość snu czy zła dieta szybko odbijają się na naszym zdrowiu. Dlatego tym bardziej powinniśmy dbać o regularne sprawdzanie wyników. Jakie badania należy wykonywać przynajmniej raz w roku?

- Must have to regularna wizyta ginekologiczna z cytologią płynną. Jest bardziej dokładna i czuła. Umożliwia wykrywanie wirusa HPV. Kolejne badanie to badania piersi. Mężczyzna zaś powinien udać się na wizytę do urologa wraz z badaniem moczu. A co dalej, to wynika już z kwestii indywidualnych – powiedziała ekspertka.

Co ważne, wyników nie powinniśmy analizować i interpretować sami ani z pomocą Internetu. Od tego jest lekarz.

- Przestrzegam przed samodzielnym interpretowaniem wyniku lub wysłaniem lekarzowi na maila. Zawsze pierwsza wizyta jest wizytą diagnostyczną, potem należy umówić się, by omówić indywidualny plan. Nasze zdrowie nie jest na szybko, to najlepsza inwestycja. Jeżeli będziemy się leczyć sami, to nie wyjdzie – podsumowała Anna Fuchs.

Choroby nowotworowe - jak zapobiegać?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości