rak

  rak

  Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wczesne wykryte zmiany można bardzo skutecznie leczyć, to niestety spora grupa pań zgłasza się do lekarza zbyt późno. Być może dzięki nowej terapii walka z nowotworem będzie łatwiejsza. Jak działa nowoopracowany lek?      

  Posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska zmaga się z chorobą nowotworową. W sierpniu pacjentka dowie się, jakie są rokowania. W Dzień Dobry TVN wraz z mężem opowiedzieli o walce z rakiem, która nieustannie się toczy. - Nagle wyobraziłem sobie, że przy mnie może nie być Henryki - przyznał

  Kobieta wygląda jak dziecko, a jej wygląd jest skutkiem przebytej w przeszłości choroby.

  Czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby nowotworowej, jest wiele. Najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy pokazują, że jednym z nich może być miejsce zamieszkania. Mieszkańcy jakich regionów są bardziej narażeni na wystąpienie zmian w płucach czy mózgu? Naukowcy swoje wnioski opublikowali w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health".

  Z okazji Światowego Tygodnia Świadomości Retinoblastomy Natasha i Alex Finney'owie z Horwich w Wielkiej Brytanii postanowili opowiedzieć poruszającą historię swojego rocznego synka, u którego wykryto guza siatkówki. Przez chorobę chłopiec stracił oko. Stało się to dzień po jego pierwszych urodzinach.

  W ostatnich 30 latach liczba zachorowań na czerniaka, czyli złośliwy nowotwór skóry wzrosła w Polsce aż trzykrotnie. Co gorsza, schorzenie coraz częściej diagnozuje się u osób młodych.

  Paulina Stajszczak w trudnych chwilach mogła liczyć na babcię Alicję Dominik, którą Bartek Jędrzejak odwiedził z kwiatami w ramach cyklu "Dzień dobry, tu kurier".

  Henryka Krzywonos-Strycharska zamieściła w mediach społecznościowych poruszającą informację. Polska działaczka opozycji w okresie PRL poinformowała, że zmaga się z ciężką chorobą. Podkreśliła jednak, że się nie poddaje i walczy z nowotworem.

  Zobacz, jak można pomóc dziewczynce.

  Magdalena Breguła choruje na raka piersi. Diagnoza choroby nowotworowej zmieniła jej życie, jednak nie odebrała motywacji do działania.

  Diagnoza choroby nowotworowej wiąże się z licznymi wyzwaniami i trudnymi emocjami. Pacjentki onkologiczne zwykle mierzą się z czasochłonnym leczeniem, mającym niebagatelny wpływ na wygląd zewnętrzny, a co za tym idzie także i pewność siebie. Nie oznacza to jednak, że zatracają swoją kobiecość i rezygnują upiększających rytuałów. W trakcie terapii kobiety mogą, a przede wszystkim chcą czuć się atrakcyjne.

  Dla pacjentów onkologicznych COVID-19 to może być wyrok śmierci. Dlatego powinni być regularnie testowani. Niestety Ministerstwo Zdrowia wstrzymało odrębne finansowanie testów, a szpitale nie chcą za nie płacić z własnej kieszeni.

  Korzeniowiec sosnowy to grzyb. Pozyskiwany z niego ekstrakt może pomóc w leczeniu raka jelita grubego. Jak to możliwe? Kiedy pojawi się lek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Haliną Car, internistką i farmakologiem klinicznym oraz dr Ewą Zaporą, chemiczką.

  Opisała, co dzieje się na oddziale onkologicznym.

  Piotr Balicki, znany widzom TVN z programu "Mali Giganci", podzielił się ze swoimi fanami smutną wiadomością. - Nie mam niestety już sił, by ciągle opowiadać to samo - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych, informując o leczeniu onkologicznym. Pod postem momentalnie pojawiło się wiele słów wsparcia.

  Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Każdego roku taką diagnozę słyszy ponad 7000 tysięcy osób, z czego niemal połowy nie udaje się uratować. Jak może się objawiać ten nowotwór? Co powinno skłonić do wizyty u specjalisty?

  Rak to druga - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Choć szacuje się, że co trzecia osoba będzie się z nim zmagała, to choroba nie jest równoznaczna z wyrokiem. Pod warunkiem, że zostanie on odpowiednio wcześnie wykryty. Niestety Polacy unikają badań profilaktycznych.

  W odległym zakątku Wietnamu odkryto jeden z najbardziej szokujących przypadków medycznych. Hai Nguyen wygląda jak przeciętny 30-latek, ale ma monstrualny nowotwór, który wysysa z niego życie. Ta historia to wstrząsający dokument o determinacji, miłości i zaangażowaniu w walce o życie.

  Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy trwa do końca tygodnia. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest rak szyjki macicy, zachorowalność na niego i umieralność z jego powodu. Sprawdź, co trzeba o nim wiedzieć. 

  Jak wpłynie na nas Lodowy Księżyc?

  Na raka endometrium, czy raka trzonu macicy stale rośnie. Szacuje się, że w 2020 roku zachorowało na niego ponad 7 tysięcy Polek. Jak go leczyć? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Dzień Dobry TVN spełnia marzenia widzów w ramach cyklu "Dzień dobry, tu kurier". Tym razem prowadząca Dorota Wellman postanowiła spotkać się z panią Jolantą, która walczy z nowotworem. Bardzo chciała osobiście poznać cenioną dziennikarkę i z nią porozmawiać.

  „Tak, idę zbadać sobie jaja”.

  "Wiele osób twierdziło, że jestem za młoda na nowotwór piersi"

  Nie żyje amerykański aktor James Michael Tyler. Artysta znany był między innymi z kultowej roli Gunthera w telewizyjnym sitcomie "Przyjaciele". Odszedł w wieku 59 lat, przegrywając walkę z chorobą.

  Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Badaniem, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie rozwoju, a tym zwiększyć szanse kobiety na całkowite wyleczenie jest płynna cytologia. Na czym polega i czym różni się od "klasycznej" cytologii?

  Badacze z Edith Cowan University wykazali, że substancje, które wydzielają się podczas ćwiczeń hamują wzrost komórek nowotworowych. W ocenie naukowców związki te skutecznie bronią m.in. przed rakiem prostaty.

  W przypadku większości nowotworów mężczyźni częściej umierają na raka niż kobiety. Potwierdzają to statystki na całym świecie. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.

  Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Najskuteczniejszą bronią przeciwko tej chorobie jest profilaktyka. I to właśnie o niej - nie tylko w kontekście raka piersi - opowiedziała Anna Nowak-Ibisz.

  "Jesteś przykładem dla innych"