Endoskopowy zabieg, który chroni przed rakiem piersi
Osobom mającym w rodzinie przypadki zachorowania m.in. na raka piersi zaleca się przeprowadzenie badań w kierunku mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. W takiej sytuacji znalazła się Joanna Kardaś.
- Ze względu na to, że w mojej rodzinie kobiety chorowały na raka, lekarz prowadząca zdecydowała o konieczności badań genetycznych. O tym, że mam mutację w genie BRCA2, dowiedziałam się dwa lata temu. Początkowo był to szok, ale jak minął, to postanowiłam, że trzeba coś robić, żeby nie zachorować na raka piersi - przyznała pacjentka.
Jak mówiła dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk, ryzyko zachorowania na raka piersi w populacji ogółem wynosi 12%, czyli 1 kobieta na 8 zachoruje na raka piersi. - Wówczas gdy u nosicielek mutacji BRCA1 to ryzyko wynosi od 50 do 86% zachorowania raka na piersi, odpowiednio u BRCA2 od 40 do 80+% - tłumaczyła chirurg-onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie.
W takim przypadku przed rakiem może uratować zabieg prewencyjnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją, czyli usunięcia obu piersi i zastąpienia ich implantami. - Udowodniono w badaniach, że profilaktyczne mastektomie redukują ryzyko zachorowania na raka piersi od 90 do 95 % - poinformowała dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk.
Joanna Kardaś poddała się temu zabiegowi. Został on wykonany przy pomocy nowoczesnej techniki endoskopowej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. W Europie tylko pojedyncze placówki je przeprowadzają. Lekarz przez ok. 3-centymetrowe nacięcie wprowadza do piersi endoskop, czyli cienkie, elastyczne narzędzie z kamerą, dzięki któremu usuwana jest cała tkanka gruczołowa. Przez to samo nacięcie chirurg wprowadza do piersi implant. Ta sama procedura powtarzana jest na drugiej piersi.
- Jestem bardzo zadowolona z efektów tej operacji. Jest to taka nagroda dla pacjentki. Piersi są naprawdę ładne, pani doktor ma wspaniałe umiejętności [...] Na pewno teraz już się tak nie stresuję. Ryzyko zachorowania na pewno bardzo spadło - oceniła pacjentka.
Zabieg jest finansowany przez NFZ.
Testy genetyczne mogą uratować życie
W Dzień Dobry TVN prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych opowiedział o testach genetycznych.
- W Polsce ok. milion osób nosi mutację w genach wysokiego ryzyka raków, które można wytestować bardzo nisko nakładowo. To są koszty rzędu 150-200 złotych. I to różnych raków: piersi, jajnika, jelita grubego, trzonu macicy i w mniejszym stopniu może też raków innych narządów - tłumaczył medyk. Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Biustowniczki". Sprawdź, jak skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku raka piersi
- Przybywa kobiet, które decydują się na mastektomię profilaktyczną. "Swój udział w tym ma Angelina Jolie"
- Uczennice zdobywają wiedzę o nowotworach piersi. "Szkoła musi być otwarta na to, co się dzieje"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Filip Kmera
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN