Październik jest miesiącem świadomości raka piersi.
Fryderyk Chopin uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Utalentowany pianista, którego utwory wykonywane są podczas prestiżowych konkursów muzycznych na całym świecie, zmarł w 1849 roku. Naukowcy wciąż próbują ustalić, co było bezpośrednią przyczyną śmierci artysty. Ważnym obiektem ich badań stał się kryształowy słój, w którym od ponad 170 lat przechowywane jest serce Chopina.
Geny decydują nie tylko o kolorze włosów czy ewentualnych problemach zdrowotnych. Zapisane w nich informacje mówią bardzo dużo o naszym pochodzeniu. Dzięki odpowiednim testom możemy odkryć np. skąd pochodzili nasi przodkowie i z kim możemy być spokrewnieni. Gdzie i jak wykonuje się takie badania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Szlęzak, genealogiem.
Ania Mrówczyńska choruje na niezwykle rzadką chorobę o podłożu genetycznym - zespół Leigha, polegającą na tym, że do mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu, co prowadzi do obumierania komórek. Niestety nie ma na to lekarstwa. Dziewczynka codziennie poddawana jest rehabilitacji, która ma jej przedłużyć życie. W Zielonych Drzwiach mama Ani - Aneta Donart-Mrówczyńska powiedziała, co jest potrzebne do rehabilitacji i ile ona kosztuje. Anna Maruszeczko zaprosiła do studia także genetyka klinicznego dra n. med. Pawła Szylda. Dowiedzieliśmy się od niego, jak badania genetyczne przyczyniają się do rozwoju terapii celowanych.
Czy badania genetyczne rzeczywiście mogą być podstawą do ustalenia optymalnej diety? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z tego typu badań, ile one kosztują i jak powinna wyglądać konsultacja wyników takich badań? O badaniach DNA rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot. Czy Waszym zdaniem takie badania mają sens?