Jak samodzielnie zrobić znicz na Wszystkich Świętych?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zamiast przepłacać za znicze - zrób je sam!
Zamiast przepłacać za znicze - zrób je sam!
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Bukiety na groby naszych bliskich
Bukiety na groby naszych bliskich
Polacy rocznie kupują 3 miliony zniczy, a z okazji święta Wszystkich Świętych statystyczna rodzina nabywa około 5 sztuk. By zaoszczędzić pieniądze, ale też zadbać o środowisko, warto zrobić lampiony samemu. Jak je wykonać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Sylwia Majcher, dziennikarka i propagatorka idei zero waste.

Znicz DIY na Wszystkich Świętych

Samodzielnie robiony znicz może być tańszy niż kupny, ale nie jest to regułą. Wszystko zależy od tego, z jakich produktów chcemy go wykonać. Niezbędny będzie wosk, naczynie oraz knot. Naczyniem może być stary znicz, ale będzie go trzeba w tym celu dokładnie wyczyścić. Na knot najlepiej jest przygotować bawełniany sznurek. Może być z innych naturalnych produktów, np. lnu czy juty. Nie może być jednak syntetyczny, gdyż nie będzie się odpowiednio palił. 

Wosk do zniczy - na co zwrócić uwagę?

To, jaki wosk wybierzemy do naszego znicza, wpłynie na długość jego palenia. Najdłużej palącym się woskiem jest pszczeli, jest ekologiczny, ale także najdroższy. Kolejnym długo palącym się woskiem jest sojowy, a najkrócej - parafinowy. Gdzie można kupić wosk pszczeli?

- Na targach ekologicznych, w sklepach ze zdrową żywnością, bezpośrednio u pszczelarza lub zamówić w sklepie internetowym. Możemy też zrobić znicz bardziej ekologicznie i wykorzystać kawałki świec, które już mamy - wyjaśniła Sylwia Majcher.

Co ważne, woski możemy ze sobą mieszać. Jeśli mamy jakieś pozostałości, bez obaw można je roztopić i połączyć. W ten sposób znicz może być tańszy, a przy tym z pewnością bardziej ekologiczny.

Sposób przygotowania znicza na Wszystkich Świętych

Należy zacząć od przygotowania wyżej wymienionych produktów: wosku, naczynia na znicz oraz knota. Dodatkowo przydadzą się dwa patyczki, aby zamocować właściwie knot.

Jeżeli korzystamy z używanego, zalewanego znicza, należy go dokładnie oczyścić. W tym celu można go włożyć do gorącej wody, aby cały wosk się wytopił. Kiedy temperatura wody spadnie, wosk zacznie pływać po powierzchni i się zestalać. Można go ponownie wykorzystać.

Przygotowany wosk roztapiamy - w kąpieli wodnej lub w mikrofali. Przygotowany knot zamaczamy w roztopionym wosku, ale tylko końcówkę. Póki wosk jest płynny, przykładamy ją do dna znicza, mniej więcej na środku. Kiedy zaschnie i sznurek będzie przytwierdzony do dna, możemy go właściwie ułożyć.

Na wierzchu znicza układamy dwa patyczki, a pomiędzy nimi umieszczamy górny koniec knota. Sznurek powinien być możliwie jak najbardziej po środku, aby dobrze się wytapiał wosk. Następnie ostrożnie wlewamy wosk do naczynia, staramy się, aby sznurek nie zmienił pozycji i był cały czas na środku.

- Znicz możemy udekorować suszonymi kwiatami, ziołami, wtedy będzie aromatyczny. Można dorzucić też np. herbatę zwietrzałą - doradziła Majcher.

Gotowy znicz zostawiamy na około 12 godzin do zestalenia. Po tym czasie knot przycinamy na 1-2 cm długości.

Ile kosztuje zrobienia własnego znicza?

Cena takiego znicza może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od tego, jakich produktów używamy i czy korzystamy z już posiadanych przedmiotów. Najtańszą wersją będzie wykorzystanie starego lampionu, przetopienie wosku z różnych świeczek i skorzystanie ze starej bawełnianej sznurówki na knot. Jeśli jednak musimy kupić oddzielnie wosk, i naczynia, to cena takiego znicza będzie rosła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko, Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: PATSTOCK/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana