Styl życia

Śmierć a ekologia. Wszystkich Świętych to 3 mln ton śmieci

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Niedziela.pl
Ile śmieci produkują cmentarze?

Wszystkich Świętych - choć ideologicznie połączone z pamięcią o zmarłych - jak każda uroczystość stało się festiwalem komercji. Upamiętniając bliskich sztucznymi kwiatami i plastikowymi zniczami fundujemy następnym pokoleniom życie na ekologicznym cmentarzu. Za olbrzymie pieniądze.

Ile śmieci generuje cmentarz

Choć rzadko już używane, wciąż w języku polskim funkcjonuje powiedzenie "potrzebne jak umarłemu kadzidło". W świetle ekologicznej katastrofy, której jesteśmy świadkami, wspomniane wonności można byłoby zastąpić plastikiem, którym z maniakalnym uporem dekorujemy cmentarze.

Co roku kupujemy ok. 300 mln zniczy, wydając na ten cel ok 600-700 milionów złotych. Z kolei wydatki związane z uroczystością Wszystkich Świętych - w skali kraju - szacowane są na poziomie miliarda złotych. Duża część tego budżetu jest przeznacza na dekoracje, wykonywane głównie z tworzyw sztucznych.

Jak wynika z wyliczeń serwisu PortalKomunalny.pl, przeciętny cmentarz przy okazji listopadowych świąt generuje 200 ton odpadów. W skali kraju, gdzie mieści się ponad 15 tys. nekropolii, daje to zawrotną sumę 3 milionów ton śmieci. Z jednego grobu jest usuwane od 3 do 9 kg zużytych stroików i zniczy. Problemem jest nie tylko ilość wyrzucanych cmentarnych dekoracji, ale również często brak możliwości ich segregacji. A co za tym idzie - recyklingu. Z jednego grobu jest usuwane od 3 do 9 kg zużytych stroików i zniczy.

Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie? Wszystkich Świętych to bardzo ważny dzień dla wielu Polaków. Co warto wiedzieć o tym dniu?

Kościół apeluje o umiar

Niektóre diecezje - jak np. radomska - zaapelowały do wiernych o umiarkowanie w zakupie nagrobnych ozdób. W oświadczeniu przekazanym podlegającym im parafiom przypomniały, że zapalanie zniczy ma charakter symboliczny. Podkreślono również, że zgodnie z nauką papieża Franciszka działanie na szkodę planety jest grzechem. W promocję ekologicznych postaw włączył się też Caritas, po raz drugi organizując akcję "Mniej śmieci, więcej pamięci".

Głos zabierają również aktywiści, a wśród nich Jagna Niedzielska.

- Święto Zmarłych to dzień, w którym ma się liczyć pamięć o bliskich - napisała na swoim facebookowym profilu propagatorka idei zero waste. - Tymczasem pamięć staramy się ubrać w najpiękniejsze, najokazalsze wiązanki, znicze i inne ozdobniki. Wpisując hasło „śmieci na święto zmarłych” pokaże nam się wiele artykułów od lokalnych pras z apelem o uważne ozdabianie grobów - dodała.

W ostatecznym rozrachunku są rzeczy nieuchronne i te, których można uniknąć. Plastik jest zdecydowanie jedną z nich.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Niedziela.pl

Źródło zdjęcia głównego: Michal Kin / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości