Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. W polskiej tradycji utarło się, że w te dni odwiedzamy groby naszych bliskich, wspominamy, zapalamy znicze i stawiamy wiązankę. Kwiaty, które kojarzą się z 1 listopada, to przede wszystkim chryzantemy, które możemy dostać zarówno w doniczce, jak i cięte. Jak sprawić, by zdobiły one miejsce pochówku, jak najdłużej?
Chryzantemy cięte - jak przedłużyć ich trwałość?
Aby chryzantemy jak najdłużej zdobiły groby, przede wszystkim należy kupić świeże kwiaty, które zostały niedawno ścięte i były przechowywane w odpowiednich warunkach. Gdy dostrzeżesz, że ich płatki więdną, a liście usychają, odpuścić i poszukaj innego stanowiska z kwiatami. Następnie przed włożeniem do wazonu przytnij ich końce ok. 1 cm pod skosem i oderwij zbędne liście, które trafiają do wody. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu. Do świeżej wody warto dodać odżywkę do kwiatów lub rozpuścić aspirynę. Praktykę tę stosuje się nie tylko w przypadku chryzantem, ale wszystkich kwiatów ciętych.
Chryzantemy w doniczce - jak dbać?
Natomiast jeśli wybierzesz chryzantemy w doniczce, najlepiej zdecydować się na te, które nie są jeszcze rozwinięte. Przyjęło się też, że gatunki, które mają drobne i małe kwiaty są trwalsze od tych z dużymi pąkami. Przy zakupie zapytaj sprzedawcy, czy wybrany przez Ciebie gatunek nadaje się do przesadzenia. Przy okazji sprawdź też kondycję łodyg oraz liści. Powinny być zielone, bez plamek.
Jeśli kupujesz chryzantemy przed uroczystością Wszystkich Świętych, lepiej wystaw je na balkon lub do garażu. Kwiaty te nie są bowiem ciepłolubne, więc w mieszkaniu mogłyby uschnąć. Nie zapomnij o podlewaniu. Ich podłoże powinno być wilgotne, ale nie przelane, by nie zgniły.
Z kolei, gdy decydujesz się na zakup chryzantem w dniu Wszystkich Świętych, wystarczy je podlać (o ile ich podłoże jest suche). Te o drobnych kwiatach dobrze znoszą zimno, gdy wkopiemy je głęboko w ziemię. Natomiast chryzantemy wielkokwiatowe nie nadają się do przesadzania i gdy przyjdzie zima, lepiej przechować je w pomieszczeniu, np. piwnicy. Po przekwitnięciu łodygi należy skrócić i co jakiś czas podlewać. Wiosną roślina powinna wypuścić nowe pędy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Wszystkich Świętych 2023 - kiedy są dni wolne od pracy?
- Jak katolicy obchodzą Zaduszki 2 listopada? Sprawdź, czy trzeba iść na mszę lub cmentarz
- Dlaczego pogrzeb musi być przed niedzielą? Poznaj polskie przesądy i zwyczaje pogrzebowe
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: porady.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Katarina Gondova/Getty Images