kwiaty

  Nawłoć kanadyjska to niejedyny chwast, który przeszkadza nam w uprawach.

  Internauci zaczęli zastanawiać się, dlaczego po śmierci królowej, pod pałacem Buckingham jest mniej, niż po śmierci księżnej Diany. Czy to dowód na to, że poddani kochali ją bardziej, niż zmarłą 8 września monarchinię? Okazuje się, że odpowiedź jest dosyć prosta.

  Sierpień to czas kiedy hortensje prezentują w pełnym rozkwicie swój legendarny urok. Do największej hodowli tych kwiatów w Wojsławicach wybrał się Piotr Wojtasik. Skąd wzięła się nazwa tych niezwykłych roślin, i w jakich warunkach czują się najlepiej, opowiedziała Małgorzata Gębala.

  Róże pienne mogą być piękną, naturalną dekoracją nawet w niewielkich ogrodach. Oprócz kwitnących kwiatostanów wyróżniają się również delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich główną zaletą jest też to, że należą do roślin wieloletnich, nie ma więc potrzeby corocznego sadzenia nowych egzemplarzy. Poznaj odpowiedź na pytanie, jak powinno wyglądać cięcie róż piennych, ich sadzenie oraz jak zabezpieczyć roślinę na zimę.

  Ten trik sprawi, że rośliny same się nawodnią.

  Rogownica pospolita to znana w krajach o umiarkowanym klimacie bylina z rodziny goździkowatych. Niepozorna i urocza roślina z drobnymi białymi kwiatami jest nielubianym przez rolników chwastem. Rośnie głównie dziko, pokrywając łąki, lasy i tereny przydrożne. W okresie kwitnienia pachnie miodem. Co warto o niej wiedzieć? Jak chronić uprawy przed ekspansją rogownicy pospolitej?

  Santolina to pochodząca z krajów Morza Śródziemnego egzotyczna roślina, którą docenili polscy ogrodnicy. Wybierana jest jako ozdoba i wsparcie dla mniejszych roślin. Służy jako naturalny niski żywopłot i wykorzystywana jest do aranżacji rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Zielona santolina znalazła zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Jakie są jej gatunki, odmiany i jak ją uprawiać?

  - Sama słodycz - komentują internauci.

  Kupidynek to ozdobna roślina, podobna do chabra i stokrotki. Rośnie na łąkach i w ogrodach. Ze względu na ich trwałość, kwiaty wykorzystuje się również jako ozdobę ciętych bukietów. Ma konkretne wymagania w uprawie i pielęgnacji. Cechuje się delikatnością i subtelnością. Ze względu na swoje rozmiary w kompozycjach rabatowych może być kolorowym tłem dla innych, mniejszych roślin.

  Pęcherznica kalinolistna to krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w polskich ogrodach. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, jednak bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia pięknych i gęstych żywopłotów. W jakich odmianach występuje pęcherznica i jak należy ją pielęgnować?

  Żelaźniak to roślina ogrodowa, która ze względu na swoje pokaźne gabaryty chętnie jest wykorzystywana do ozdoby i aranżacji ogrodów. Jest odporny i nie ma szczególnych wymagań w uprawie. Ma żółte kwiaty i w całości pokryty jest meszkiem. Stanowi jedną z ulubionych roślin pszczół.

  Sezon ślubny trwa w najlepsze. W związku z tym przyszłe panny młode poszukują inspiracji, by zorganizować uroczystość swoich marzeń. Kluczową decyzją jest m.in. wybór odpowiednich kwiatów do bukietu. Jakie będą najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka Anna Wojtala.

  Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Co zrobić, gdy nie mamy komu zostawić naszych kwiatków? Łukasz Skop, ogrodnik, zdradził nam sposoby na podlewanie rośliny podczas naszej nieobecności.

  Wyjątkowa i niezwykle ozdobna szachownica kostkowata należy do roślin chronionych w Polsce. Jest trująca, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Warto wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować roślinę, aby w kontrolowany, bezpieczny sposób uprawiać ją przez długie lata i cieszyć się jej właściwościami dekoracyjnymi. Poznaj charakterystykę szachownicy kostkowatej oraz najciekawsze odmiany tej rośliny.

  Prezent z okazji Dnia Matki można wręczyć na wiele sposobów, chociażby za pośrednictwem kuriera Dzień Dobry TVN. Damian Michałowski wybrał się do Chotyńca w województwie podkarpackim, by zaskoczyć Marię Ficek nieprzeciętnym upominkiem od córki. Jak wyglądało to niezwykłe spotkanie?

  "Są przystrojone sklepy, restauracje". Czym wydarzenie zaskakuje w tym roku? W materiale Dzień Dobry TVN opowiedział o tym miłośnik roślin Łukasz Skop.

  Irgi to krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. I nic dziwnego – to rośliny atrakcyjne, czasami także w okresie zimowym. Poza tym są proste w uprawie i mają wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je bliżej.

  Końcówka maja to ostatnia chwila, żeby w pełni nacieszyć się kwiatami lilaków. Za chwilę zaczną też kwitnąć czarne bzy. Jak przygotować z nich herbatę?

  Kiedy i jak wysoką można dostać karę?

  Sadziec purpurowy, zwany wiatrową różą, to popularna i lubiana bylina ozdobna, osiągająca wysokość nawet 2 m. Nie jest wymagająca i łatwo przystosowuje się do warunków, w których została posadzona.

  Maj to miesiąc kwitnących bzów. Chociaż w tym roku wiosna przyszła nieco później, to w większości kraju można się już cieszyć pięknym wyglądem i oszałamiającym zapachem lilaków. W jaki sposób powinno się zbierać te kwiaty? Co zrobić, aby przedłużyć ich świeżość w wazonie?

  Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.

  Do zapełnienia zacienionych stanowisk w ogrodzie znakomicie nadadzą się byliny cieniolubne, które dobrze zniosą ograniczony dostęp do słońca.

  Co robić, gdy nasze dłonie wyglądają już jak u doświadczonego ogrodnika?

  Anna Drozd tworzy desery, które zachwycają nie tylko smakiem, ale także nad wyraz oryginalnym wyglądem.

  Laurencja i Marcin Kaczmarscy na co dzień zajmują się hodowlą i kolekcjonowaniem kwiatów.

  Rośliny jednoroczne to liczna grupa, w której znajdziemy także znane i lubiane onętki. Ich zaletą jest to, że jeśli nam się znudzą, to w następnym roku możemy je zamienić na coś innego. Sprawdźmy, jak należy je uprawiać i pielęgnować.

  Lewizja, roślina o wyjątkowym ubarwionych, zaokrąglonych płatkach, stanowi doskonałą propozycję do ogrodów skalnych. Trudny, dość surowy teren to warunki, które kwiat lewizja lubi i toleruje. Rzadziej spotykana jest lewizja w doniczce, jednak przy zachowaniu właściwej pielęgnacji roślina będzie rosła równie dobrze jak na skalniaku.

  Na przełomie kwietnia i maja zakwitają rośliny, które są silne i delikatne jednocześnie – magnolie. O uroku tych niezwykłych kwiatów opowiedział nam Łukasz Skop.

  Liliowce to chętnie uprawiane byliny ogrodowe. Wielu z nas ceni sobie ich piękne i dorodne kwiaty, długowieczność oraz atrakcyjne ulistnienie. Sprawdźmy, czym się wyróżnia liliowiec ogrodowy "Stella de Oro" i jak o niego dbać.