Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wszystkich Świętych
Wszystkich Świętych - co dzieje się podczas mszy?
1 listopada wierni Kościoła katolickiego odwiedzają swoich przodków i bliskich na cmentarzach. Już w PRL-u był to dzień wolny od pracy, chociaż w tamtych czasach próbowano mu nadać świecki charakter. Tego dnia w Kościele wspomina się nie tylko oficjalnie uznanych świętych, tj. kanonizowanych i beatyfikowanych, ale również pozostałych wiernych zmarłych. Śpiewana jest również Litania do Wszystkich Świętych.
Dzień Wszystkich Świętych został ustanowiony 1 listopada przez papieża Grzegorza IV w 837 roku naszej ery. 2 listopada obchodzony jest dzień wspominania zmarłych, czyli Zaduszki lub Dzień Zaduszny.
Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?
Uroczystość Wszystkich Świętych jest tzw. uroczystością nakazaną. W związku z tym osoby wierzące mają obowiązek uczestniczyć tego dnia we Mszy Świętej i przyjść do kościoła. Sama modlitwa na cmentarzu nie wystarczy. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w liturgii 1 listopada, powinny wziąć udział w wieczornej Mszy Świętej dnia poprzedniego - czyli 31 października.
W związku z tym, że 1 listopada należy iść do kościoła, na wielu cmentarzach odbywają się Msze Święte. Dzięki temu osoby odwiedzające swoich bliskich zmarłych mogą od razu wziąć udział w Nabożeństwie.
Sprawdź, czy w tym dniu trzeba iść na cmentarz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada w 2024 roku to dzień wolny od pracy?
- Czego nie wolno robić na cmentarzach? Według wierzeń za te zachowania może czekać nas surowa kara
- Sprawdź, jak przygotować grób na dzień Wszystkich Świętych
Autor: Teofila Siewko
Źródło: msze.info
Źródło zdjęcia głównego: Csaba Tökölyi/Getty Images