Sprawdź, jak przygotować grób na dzień Wszystkich Świętych

Aktualizacja:

Przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób chodzi na cmentarze, aby wyczyścić groby najbliższych. Jak kto zrobić skutecznie? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to autorkę poradników, Ewę Świgoń.

Czyszczenie grobu z lastryko

Większość grobów w Polsce wykonana jest lastryko, który tworzy się przez zmieszanie wody, cementu, grysu (przeważnie marmur, granit, bazalt) oraz barwnika. Materiał jest łatwy do wyczyszczenia i warto to robić przynajmniej dwa razy w roku. Najlepszą porą na generalne mycie pomnika jest lato, ponieważ woda szybko paruje i nie ma niebezpieczeństwa - tak jak zimą - że dostanie się do szczelin, zamarznie i rozsadzi lastryko. Ewa Świgoń, autorka poradników ma swój niezawodny patent na skuteczne usunięcie z pomnika zabrudzeń.
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
wideo 2/4
Do mycia grobu według pani Ewa najlepszy jest płyn do mycia naczyń, rozprowadzony w gazowanej wodzie. Po jego przygotowaniu wystarczy zamoczyć szczotkę i przystąpić do czyszczenia pomnika. Do mycia grobu można też wykorzystać chusteczki nasączone płynem do czyszczenia kamiennych powierzchni. Do trudniejszych zabrudzeń przydatna będzie pasta wykonana na bazie sody.

Czyszczenie grobu z granitu

Pomnik z granitu jest jeszcze łatwiejszy do czyszczenia. W tym przypadku wystarczy łagodny detergent (płyn do mycia naczyń, czy mydło w płynie) wymieszany z wodą. Mimo wszystko warto użyć miękkiej szmatki i ciepłej wody do umycia. Po wszystkim nagrobek powinno się polerować suchą ściereczką.

Mycie grobu z piaskowca

Pomnik wykonany z piaskowca jest trudny do czyszczenia. Najlepiej zrobić to przy pomocy wody z detergentem, ale potrzebna będzie do mycia mocna szczotka.

Jeśli chcemy wybielić pomnik z piaskowca, to możemy dodać do wody i detergentu odrobinę środka wybielającego.

- powiedziała pani Ewa.

Jak przygotować grób na Wszystkich Świętych

Przygotowując się do obchodów Wszystkich Świętych warto pamiętać nie tylko o myciu grobów. Warto je oczyścić z liści, wosku i innych zanieczyszeń. ponadto wszelkie ubytki w napisach można wypełnić specjalnymi markerami, dzięki temu będą lepiej wyglądać i będą bardziej czytelne. Warto również zadbać o kwiaty - jeśli grób jest odkryty to powinniśmy usunąć zaschnięte i martwe kwiaty, a w ich miejsce posadzić nowe. Można również całość przykryć igliwiem lub ostrzokrzewem.
Zobacz także:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Andrey Sayfutdinov/Getty Images

Pozostałe wiadomości